Czwartek 27 stycznia 2022r. 
REKLAMA

Kwiaty nie tylko do ozdoby

Data publikacji: 2019-07-14 19:41
Ostatnia aktualizacja: 2019-08-13 14:59
Kwiaty nie tylko do ozdoby
 

Znów wielu ciekawskich pojawiło się na terenach Ogrodów Hortulus Spectabilis, gdzie w weekend (13-14 lipca) odbył się IV Kulinarny Festiwal Kwiatów Jadalnych. Kolejki ustawiały się do degustacji roślin ozdobnych na talerzach. Prawie wszystkim smakowało, a tylko nielicznych trzeba było namawiać do skosztowania.

Wydarzenie ma charakter cykliczny w powiecie koszalińskim. Ogrody, które należą do Iwony i Piotra Bigońskich, od 2016 roku promują uprawę roślin i gotowanie z wykorzystaniem kwiatów jadalnych. Pokaz kulinarny w plenerze, tego lata ph. „Kwiaty w smaku lila-róż”, przyciągnął licznych gości. Wykorzystane zostały kwiaty jadalne, które są produkowane przez Szkółkę Roślin Ozdobnych Hortulus. Porady były naukowe i praktyczne. Specjaliści chętnie odwiedzają to miejsce położone w gminie Będzino. Umieją też przekonać niedowiarków, tak jak dr Małgorzata Kalemba-Drożdż, biochemik oraz autorka książek: „Pyszne chwasty” i „Jadalne kwiaty”.

- Niechęć wynika z braku wiedzy, jeśli nigdy nie spróbowaliśmy innowacji w domowym menu, choć kwiaty można używać na przykład do doprawienia mięsa - twierdzi.

Czy przydomowe ogrody na osiedlach polskich miast będą tonęły w roślinach nie tylko do celów ozdobnych?

- Rośliny to naturalny sposób odżywiania, bo to, co rośnie, ludziom służy – uważa pan Jan, który do Dobrzycy dotarł w trakcie familijnego urlopu w nadmorskim Ustroniu Morskim. - Jako dzieci jedliśmy szczaw z łąki, więc kwiaty jadalne nie uważam za jakieś modne fanaberie kuchmistrzów.

Festiwal to także coroczna prezentacja produktów regionalnych na kilkudziesięciu stoiskach. Nadto indywidualne zwiedzanie Ogrodów Hortulus Spectabilis z charakterystyczną wieżą widokową. ©℗

Tekst i fot. (m)

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Agata Kuryk
2019-08-07 15:25:05
Mieszkam w Łodzi duże miasto w którym nie dbają o kwiaty rabaty drzewa to jedynie wycinają widocznie pani Zdanowska uważa że drzewa są niepotrzebne bo bez problemu wydaje decyzję o wycinkach a nasadzeń śmiesznie mało i żałosne .najlepiej trawniki wylać betonem nie będzie pracy przy koszeniu.W Sandomierzu ratusz daje sadzonki mieszkańcom rynku darmo żeby ukwiecali balkony Zdanowska nigdy o tym nie pomyśli .
Józefina
2019-07-14 22:01:54
Kwiaty o tej porze roku są naprawdę piękne. Kiedyś próbowałam jadalny kwiat jako przyozdobienie tortu. Ale kwiatów potrzeba więcej na co dzień do ozdoby naszych trawników, ulic. Szczecin mógłby mieć więcej kwiatów.

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA