piątek, 20 lipca 2018.
Strona główna > Wiadomości > Kwiaty na wysokościach

Kwiaty na wysokościach

Kwiaty na wysokościach
Data publikacji: 2017-06-08 15:16
Ostatnia aktualizacja: 2018-07-12 12:23
Wywietleń: 963 263573

Na ich powrót trzeba było czekać niemal pół dekady. Ale znów są. Donice z kwiatami, jakie zawisły na przyulicznych latarniach Starego Miasta, aż po Zamek Książąt Pomorskich, jak również w innych najbardziej i reprezentacyjnych rejonach Szczecina. Sadzonki w nich jeszcze młode, ale już latem czeka nas nie lada spektakl: z czerwonych pelargonii, różowych petunii i dwukolorowych ozdobnych z liści komarzyc. Będzie co podziwiać!

Ponad dekadę temu (czerwiec 2005 r.) Zakład Usług Komunalnych wprowadził kwiaty na na przyuliczne latarnie. Wzorem Europy oraz innych miast w naszym kraju dbających o estetykę i jakość przestrzeni publicznej. Owe namiastki ogrodów pod chmurami sprawdzały się, urozmaicając i ubarwiając ulice od Waszyngtonu, przez Paryż i Berlin, po Moskwę. Spotkać je można było zarówno w Warszawie, Krakowie, Wrocławiu, ale też w niedalekim Gorzowie czy Świnoujściu.

Tylko ze Szczecina - z niejasnych powodów - zniknęły w 2012 r. Pomimo że miasto sporo zainwestowało w to przedsięwzięcie - blisko 50 tysięcy złotych w same pojemniki, zdolne utrzymać przez cały sezon te swoiste ogrody na wysokościach. Czyli w ample o podwójnych ściankach, między którymi utrzymywała się woda, a jakie chroniły - niczym termos - korzenie roślin przed niekorzystnymi wahaniami temperatury. Natomiast specjalna ziemia - substrat torfowy z nawozem i hydrożelem - sprawiałA, że umieszczone w nich barwne sadzonki mogły być podlewane co trzy, a przy sprzyjającej pogodzie nawet co siedem dni. I cieszyć oko szczecinian oraz odwiedzających nasze miasto gości.

„Kurier" wraz z Czytelnikami upomniał się o owe namiastki ogrodów pod chmurami jeszcze w 2016 roku. W tym sezonie kwiaty na przyuliczne latarnie powróciły. W spektakularnym - jak widać na zdjęciach - stylu. Oby tym razem już na dobre, a nie tylko z powodu nadchodzącego Zlotu Wielkich Żaglowców - The Tall Ships Races.

Tekst i fot. (an)

Na zdjęciu: Także Szczecin ma swoje namiastki ogrodów pod chmurami. Na latarniach w starym stylu, choć - niestety - nie na wszystkich. Brakuje ich szczególnie (!) w sąsiedztwie najstarszej i najsłynniejszej barokowej fontanny Szczecina - na pl. Orła Białego. Szkoda sentymentalna i wizerunkowa tym większa, że to żelazny punkt każdej z turystycznych wycieczek odwiedzających nasze miasto i jedno z bodaj najczęściej fotografowanych jego miejsc.

Kwiaty na wysokościach Kwiaty na wysokościach Kwiaty na wysokościach Kwiaty na wysokościach Kwiaty na wysokościach Kwiaty na wysokościach Kwiaty na wysokościach

Komentarze

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
18
na godz. 09:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Flis przypłynął do Szczecina
Zjazd Młodych Gwiazd 2018 i „Siedem życzeń”
Różankowe urodziny Szczecina
Poprzedni Następny

Nekrologi

W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do sklepu
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie
Cyfrowy