Wtorek, 21 marca 2023 r. 
8 szczecin
REKLAMA

Kwiaty i dzień z uśmiechem (galeria)

Data publikacji: 15 sierpnia 2015 r. 15:46
Ostatnia aktualizacja: 11 kwietnia 2021 r. 15:28
Kwiaty i dzień z uśmiechem (galeria)
 

Sielskie stroje i wianki na głowach, a w koszach morze bukiecików skomponowanych z polnych i ogrodowych kwiatów – kto w sobotę miał szczęście i w Szczecinie natrafił na ten barwny korowód iście bajkowych postaci, ten mógł ”Przywitać dzień uśmiechem”. Jak Agnieszka Kijanowska z córkami: Ingą i Nelą, a wraz z nimi blisko setka spacerowiczów z najbardziej charakterystycznych punktów Starego Miasta, obdarowanych niespodziankami z astrów i dalii.

Przez Szczecin już się przewinął w tym roku„Samotny bukiet”. Jednak w świąteczną sobotę (15 bm.) miasto znów ożyło kwiatami. Tym razem za sprawą kwiaciarni „Pod żółtą różą” oraz stowarzyszenia Wizualne Miasto, wspartych przez Teatr Współczesny, Szczecin Meeting Point oraz Rękodzielnię Dmuchawce.

- Pod hasłem „Ożywiamy przestrzenie” wymyśliliśmy spacer z kwiatami połączony z promocją Szczecina. Jako Kwiatowy Szczecin obdarowujemy przechodniów bukiecikami. Przy każdym jest dołączony bilecik: „Przywitaj dzień uśmiechem!” – mówi Monika Dłużyk-Marciniak, jedna z najbardziej znanych i cenionych szczecińskich florystek. – Bezinteresowny gest, bez podtekstów, jakiejkolwiek ideologii, choć w nawiązaniu do święta kwiatów i plonów, czyli dożynek rozpoczynających się tradycyjnie właśnie w święto Matki Boskiej Zielnej.

Przede wszystkim jednak wielka niespodzianka dla obdarowanych, przypadkowych osób.

- Przez dawną aleję kwiatową wracałyśmy z Zamku Książąt Pomorskich. Rozczarowane, bo nie odbyło się co sobotnie przedstawienie dla najmłodszych, na które jechałyśmy z prawobrzeża, aż z ul. Swojskiej – opowiada Agnieszka Kijanowska, mam Ingi i Neli. – Aż tu nagle takie spotkanie: barwny korowód kobiet w wiankach, muzyka, panowie w słomkowych kapeluszach, tacy wszyscy uśmiechnięci, eleganccy, życzliwi. I obdarowali nas pięknym bukietem. Bardzo jesteśmy wdzięczne. Jak w takim momencie nie odwzajemnić się uśmiechem? Radosny dzień nam się zapowiada!

Gdy Inga (8 l.) starła się nazwać kwiaty w swym bukiecie, barwny korowód przemierzał już w inne rejony dawnej alei kwiatowej, by potem dotrzeć do Bramy Królewskiej, na plac z Przełomami oraz filharmonią, także na pobliski - Orła Białego, i do Zamku. Dzieląc się z przechodniami uśmiechami, bukietami i muzyką w wykonaniu Wojciecha Maciejewskiego, saksofonisty. Jak choćby z Bilindą i Ingą, które do Szczecina przyjechały z Kopenhagi.

- Dwie niespodzianki jednego dnia: zamknięte sklepy i kwiaty rozdawane na ulicach. Zwiedzamy. Będzie co wspominać i opowiadać znajomym. Wyjedziemy z waszego pięknego miasta z dobrymi wspomnieniami – mówiły turystki z Danii.

- Staramy się skupiać ludzi aktywnych, chętnie działających społecznie i wiele dobrego czyniących na rzecz Szczecina, ale w tym przypadku… moc pozytywnej energii mnie oszałamia i wzrusza – przyznawała Mariola Badowska, prezes Wizualnego Szczecina. – Szczere reakcje ludzi i fakt, że na aleję kwiatową powróciły, choćby na krótko, kwiaty: to dla nas bardzo ważne. Bo dzięki właśnie takim pozytywnym akcjom rzeczywiście ożywiamy miejskie przestrzenie.

Co też zmienia Szczecin, na lepsze. ©℗

Tekst i fot. Arleta NALEWAJKO

Na zdjęciach: to miał być i był pozytywny kwiatowy akcent w przestrzeni Szczecina: bukiety-niespodzianki dla przechodniów, na dzień z uśmiechem.

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

czytelnik
2015-08-18 14:49:48
Najłatwiej krytykować za fajną inicjatywę. Ważne że są ludzie którzy chcą coś zrobić, żeby coś się działo. Na tą chwilę Szczecin wypada dość kiepsko na tle innych dużych miast. Nawet LUBLIN i BIAŁYSTOK nas przegoniły bo tam są ludzie którzy coś potrafią a nasi urzędnicy niekoniecznie. Więc gdy pojawia się prywatna osoba robiąca cokolwiek dla nas to najlepiej krytykować. Pozdrawiam wszystkie marudy i proponuję weźcie się za siebie!
Wrednia baba
2015-08-17 16:40:34
Lansowanie na siłę p. Moniki jako najzdolniejszej, czołowej i najbardziej cenionej folorystki jest dawno niestrawne. Oczywiście niczego nie ujmując samej p. Dłużyk-Marciniak, mamy wiele zdolnych i zdolniejszych florystów w Szczecinie, ale autorka tego artykułu zapewne o tym nie wie.
@Rug
2015-08-16 08:22:04
Co proponujesz?
Rug
2015-08-15 18:08:08
Allle akcja !!! Na nic więcej Szczecina nie stać ?

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA