Niedziela, 01 października 2023 r. 
11 szczecin
REKLAMA

Kuśnierska od szarości do czerwieni [GALERIA]

Data publikacji: 19 października 2016 r. 14:01
Ostatnia aktualizacja: 17 grudnia 2019 r. 12:33
Kuśnierska od szarości do czerwieni
 

Z tygodnia na tydzień wyłania się w nowym kształcie ul. Kuśnierska, prowadząca ze Starego Miasta od ul. Farnej na szczecińskie podzamcze. Za ponad dwa miliony złotych wyremontowany wreszcie ten przyzamkowy szlak po przeobrażeniach mamy ujrzeć - wedle zapowiedzi ZDiTM - jeszcze tej jesieni. A konkretnie, pod koniec listopada.

Przypomnijmy, że wypatrywany i wielokrotnie anonsowany remont tej ulicy rozpoczął się tego lata. Na plac budowy drogowcy ze spółki Budimex, bo to jej ZDiTM go zlecił, weszli 1 sierpnia. Zadanie obejmuje przebudowę brukowanej jezdni i zdegradowanych chodników, zagospodarowanie przyległych do niej terenów zielonych oraz montaż elementów małej architektury.

Jezdnia i chodniki są odtwarzane w historycznej geometrii i stylistyce. Nawierzchnia jezdni wykonana zostanie - jak na widocznych już teraz ułożonych fragmentach od ul. Panieńskiej do wysokości bramy zamku na wysokości skrzyżowania z ul. Grodzką w części z kostki kamiennej brukowej ciętej, a w części barwionej: czerwonej i różowej, a chodniki z płyt kamiennych o wymiarach 1 m x 0,5 m. Pierwszy odcinek na nowo ułożonej jezdni – po wcześniejszych robotach podziemnych przy wymianie uzbrojenia, w tym kanalizacji – na dolnym odcinku u zbiegu z ul. Panieńską, idąc w kierunku Zamku Książąt Pomorskich, jest gotowy.

Przestrzeń ma być bardziej przyjazna dla turystów i mieszkańców dzięki kilku zmianom. W dolnej części ulicy zaprojektowane zostały schody z kamiennych bloków. Roboty przy układaniu potężnych kamiennych bloków trwają również już od kilku tygodni. Na stopniach przy zejściu w kierunku ul. Panieńskiej pojawią się siedziska z desek ze sztucznego drewna. Przyjemniej zrobi się także dzięki 15 donicom z nasadzeniami i stylizowanemu oświetleniu. Pierwsze słupy latarni także się pojawiły.

Po przebudowie ulica Kuśnierska w dalszym ciągu będzie jednokierunkowa, ale stanie się rejonem z wyraźnie widoczną informacją o „strefie zamieszkania” i obowiązującymi w niej w związku z tym szczególnymi przepisami ruchu drogowego – z pierwszeństwem dla pieszych przed pojazdami, ograniczeniem prędkości do 20 km/h, zakazem parkowania na jezdni i chodniku. Skrzyżowania z ulicami Grodzką i Rycerską będą skrzyżowaniami równorzędnymi.

W środę, 19 bm., roboty mają rozpocząć się na odcinku między ulicami Grodzką i Farną. Ich efektem ma być z kolei zawężenie tej ostatniej w rejonie skrzyżowania z ulicą Kuśnierską do 5,6 m. Na zawężonym odcinku jezdni obowiązywało będzie ograniczenie do 30 km/h. Wyłączona z ruchu zostanie również ulica Rycerska. Wjazd i wyjazd z pobliskich garaży możliwy będzie jedynie od strony ulicy Farnej.

Remont będzie kosztować 2 095 416,39 zł. Finał robót – według zapisów pierwotnych umowy – to 27 listopada tego roku. ©℗

Mirosław fot. WINCONEK

Fot. Mirosław WINCONEK

Ulica Kuśnierska kawałek po kawałku odnawiana, czyli z nawierzchnią w szarościach, różu i czerwieni.

 

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Gdzie jest koserwator zabytków ?
2016-10-20 10:42:32
Zniszczono historyczną kilkusetnletnią ulicę w Szczecinie. Ktoś za to powinien odpowiedzieć dyscyplinarnie.
rob
2016-10-20 10:16:03
Ciesze sie z nowej nawierzchni juz nie bede sobie nog wykrecal na tych kocich lbach
to są jakieś jaja
2016-10-20 10:12:16
Mieli odtworzyć ulicę poprzez przełożenie kostek na drugą stronę i ich ewentualne przyszlifowanie, a położyli jakiś nowy polbruk. Zabito unikalny charakter ulicy Kuśnierskiej.
Dżoel
2016-10-20 09:26:49
Gdzie jest w tej chwili bruk, który znajdował się na tej ulicy!? Gdzie jest składowany? Skandalem jest wymiana bruku na kostkę i skandalem jest ułożenie pozostałego bruku, gdzie procentowy udział zaprawy pomiędzy kostkami jest zbyt duży. Kto personalnie jest odpowiedzialny za prowadzenie tej inwestycji? Kogo można pociągnąć do odpowiedzialności?
Dżoel
2016-10-20 09:26:23
Gdzie jest w tej chwili bruk, który znajdował się na tej ulicy!? Gdzie jest składowany? Skandalem jest wymiana bruku na kostkę i skandalem jest ułożenie pozostałego bruku, gdzie procentowy udział zaprawy pomiędzy kostkami jest zbyt duży. Kto personalnie jest odpowiedzialny za prowadzenie tej inwestycji? Kogo można pociągnąć do odpowiedzialności?
Beznadzieja!
2016-10-19 16:53:19
A gdzie orginalny sredniowieczny bruk? Decydenci, jak zwykle w Szczecinie, dali plame!!!
Miś na Miarę
2016-10-19 16:20:29
Ale będzie śmiesznie, gdy przyjdzie gołoledź!
Co to ma być ?!!
2016-10-19 14:23:28
Zniszczono zabytkową strukturę ulicy zastępując ją jakimś pstrokatym badziewiem.
Ulica
2016-10-19 14:12:19
Oby tylko nawierzchnia była gładka jak stół, bo nikt czołgiem po mieście nie jeździ.

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA