Jak dla osobistej dumy i satysfakcji zrobić coś dla piękniejszego Szczecina? Wziąć udział w akcji „Wiosennych porządków" - podpowiada Inspektorat Akademicki Straży Ochrony Przyrody, zapraszając na pierwszą w tym roku odsłonę tej akcji. Rozpocznie się nietypowo, bo od uprzątania terenów zielonych prawobrzeża - od Kniei Bukowej i Jeziora Szmaragdowego. Już w ten weekend.
Na pierwszy ogień społecznicy wskazali jeden z najbardziej charakterystycznych, a przez turystów wciąż mało znanych, rejonów prawobrzeżnego Szczecina.
- Jezioro Szmaragdowe to nasza przyrodnicza perła: chętnie odwiedzana zarówno przez przez szczecinian, jak i turystów. Malownicza. Niestety, niektórzy nie potrafią uszanować tego dobra wspólnego i pozostawiają po sobie mnóstwo śmieci. Chcemy pomóc w ich uprzątnięciu, organizując praktyczną lekcję ekologii: dla wszystkich, bez ograniczenia wieku. Zapraszamy więc do udziału w niej wszystkich, którym na sercu leży nasza mała ojczyzna: zielone miasto Szczecin - mówi Aleksander Nieczajew, koordynator „Wiosennych porządków w naszym mieście.
W piątek (7 kwietnia) miejscem zbiórki uczestników „Wiosennych porządków" będzie zajazd nad Jeziorem Szmaragdowym. Wszyscy chętni spotkają się pomiędzy godz. 9-11, aby przez następne godziny sprzątać okolice jeziora, polany rekreacyjne oraz szlaki turystyczne Puszczy Bukowej. Natomiast w sobotę (8 kwietnia) akcja porządkowania terenów zielonych Szczecina przeniesie się na skraj Kniei Bukowej. Zainteresowani udziałem w akcji będą mogli się spotkać przy Dębach Krzywoustego (dojście ul. Chłopską - os. Bukowe). Sprzątanie również tego dnia rozpocznie się w godz. 9-11.
* * *
Od lat głównym animatorem szczecińskich porządków jest Aleksander Nieczajew, audytor środowiska, wsparty przez komisję ochrony przyrody Zachodniopomorskiego PTTK. W tym roku z kolejnym osobistym sukcesem na koncie.
- Właśnie otrzymałem list z biura Rzecznika Praw Obywatelskich ze „słowami uznania oraz podziękowania za pracę, zaangażowanie i wieloletnią działalność, której celem jest kształtowanie świadomych postaw proekologicznych mieszkańców Szczecina, w tym zwłaszcza młodzieży" - przyznaje Aleksander Nieczajew. - To wiele dla mnie znaczy.
W piśmie przekazanym z biura RPO napisano również: „Bogactwo i różnorodność form- lekcje ekologii w plenerze, konkursy, akcje i zajęcia praktyczne w terenie mające na celu ochronę przyrody i środowiska - skłaniają się na program realizowany przez Pana z sukcesem w ramach Małej Akademii Edukacji Ekologicznej , której czynnymi uczestnikami jest co roku blisko 10 tysięcy uczniów i ich nauczycieli. Sukcesem tym większym, bo wyzwalającym w młodych ludziach odruch sprzeciwu wobec prób dewastacji przyrody i autentycznego zaangażowania na rzecz jej ochrony".
- Dla mnie bardzo ważny fragment to: „Serdecznie gratulując Panu dotychczasowych osiągnięć i niesłabnącej pasji społecznikowskiej, wyrażam nadzieję, że ukoronowaniem tych prac będzie utworzenie w Szczecinie Ogrodu Botanicznego, o którego powstanie wytrwale Pan zabiega od 1991 roku". Mam nadzieję, że to byłby nie tylko mój osobisty sukces i spełnienie największego życiowego marzenia, ale przede wszystkim sukces całego Szczecina - dodaje A. Nieczajew.
* * *
Na finał każdego dnia społecznej akcji będzie - jak zapowiadają organizatorzy - wielkie ognisko i konkursy proekologiczne z nagrodami.
- Zachęcam do udziału w tak wyjątkowej praktycznej lekcji ekologii. Będą też gry, zabawy, kolportowane materiały proekologiczne. Radzę zabrać dobry humor i… choćby herbatę w bidonie - dodaje p. Aleksander.
A. NALEWAJKO
Na zdjęciu: Akcja wiosennego porządkowania Szczecina jest jednym z cyklu proekologicznych imprez związanych z tegorocznymi obchodami Dni Ziemi w naszym mieście. Do udziału w porządkowaniu terenów zielonych wokół Jeziora Szmaragdowego zaprasza Aleksander Nieczajew (na zdjęciu).
Fot. Arleta NALEWAJKO/ Mirosław WINCONEK