niedziela, 16 czerwca 2019.
Strona główna > Wiadomości > Kuchenne rewolucje w żłobkach

Kuchenne rewolucje w żłobkach

Kuchenne rewolucje w żłobkach
Data publikacji: 2018-06-06 23:21
Ostatnia aktualizacja: 2019-04-13 00:46
Wywietleń: 1858 331603

Nie jest dobrze z dietą maluchów. Za mało w niej warzyw, za dużo soli i cukru, wiele dzieci już na wczesnym etapie życia ma nieprawidłową masę ciała. Dlatego eksperci biorą się za żłobkowe jadłospisy, by przeciwdziałać problemowi i nawyki zmieniać od małego. W szczecińskich miejskich żłobkach dzienna stawka żywieniowa wynosi 4,5 zł. Czy da się za to przygotować zdrowe, pożywne, zgodne z zaleceniami, wartościowe menu?

Jak wskazują badania, aż 88 proc. dzieci po 1. roku życia otrzymuje w codziennej diecie za mało warzyw, 75 proc. maluchów spożywa za dużo cukru, 83 proc. dostaje posiłki dosalane, 94 proc. dzieci otrzymuje z dietą niewystarczającą ilość witaminy D, 42 proc. ma niedobory wapnia w diecie. Ponad 30 proc. dzieci w wieku od 5 do 36 miesięcy dotyczy problem nieprawidłowej masy ciała. Jest zatem nad czym pracować.

Dieta domowa zależy od świadomości rodziców. Ta żłobkowa musi być zgodna z normami zaktualizowanymi w 2017 r. przez Instytut Żywności i Żywienia.©℗

Cały artykuł w „Kurierze Szczecińskim”, e-wydaniu i wydaniu cyfrowym z 6 czerwca 2018 r.

Anna Gniazdowska

Fot. Dariusz Gorajski

Komentarze

Wocia
Może Kurier zainteresuje się tym w jakich warunkach pracują tam opiekunki? Prezydent Krzystek dumnie obiecał podwyżki po 400 zł dla pracowników spółek budżetowych miasta, panie w żłobkach dostały po... 150 zł netto. Do tego Obcięto im w zeszłym roku premie z 25% do 10% obiecując inny system premiowania na którym... straciły po 1000 zł rocznie. Do kompletu miasto realizuje projekt RPO polegający na zwiększeniu ilości miejsc w żłobkach a nie ma wystarczającej ilości opiekunek, już nawet panią sprzątającym proponuje się przekwalifikowanie na opiekunkę. Do tego upycha się dzieci jak śledzie w beczce, z nominalnej liczby 30 w jednej grupie pani dyrektor Rojek zrobiła 60 likwidując w większości żłobków sypialnię i zamieniając ją na salę pobytu dziennego. Opiekunki muszą rozkładać i składać łóżka, ścielić itd. Wymagania dyrekcja ma jak w najgorszej korporacji a płace na poziomie dwóch tysięcy netto ( z premią 10%) to jest kpina z ludzi. Za dwa, trzy lata nie będzie komu tam pracować bo średnia wieku wśród opiekunek jest grubo powyżej 50...
2018-06-07 10:01:45
Ojciec
Co za idiotyczny artykuł, Sugeruje że te wszystkie liczby wynikają ze złego jadłospisu w żłobkach. Witaminy D rzadko kiedy trzeba dostarczać z pożywieniem, Wystarczy zabierać dzieci na spacery albo plac zabaw (witamina D wytwarzana jest w skórze pod wpływem światła słonecznego). Ten nadmiar cukru to też raczej nie ze żłobkowego kompotu :).
2018-06-07 09:58:52
zmiana
Dopiero teraz troska o najmłodszych, a dlaczego nie w latach ubiegłych?
2018-06-07 06:35:46

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
14
na godz. 00:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Widoki z wielkiego koła

Nekrologi

Sonda

Czy w Szczecinie powinien powstać pomnik Piotra Zaremby – pierwszego prezydenta Szczecina?

 

W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie