niedziela, 23 lutego 2020.
Strona główna > Wiadomości > Kto wymyślił Szczecin? Niemcy? cz. I

Kto wymyślił Szczecin? Niemcy? cz. I

Kto wymyślił Szczecin? Niemcy? cz. I
Data publikacji: 2017-09-10 15:52
Ostatnia aktualizacja: 2019-07-09 11:49
Wywietleń: 5972 291400
Niemcy? Niemożliwe! To jakaś nieprawdopodobna historia. A może jednak coś jest na rzeczy? Zwłaszcza gdy się pomyśli, dlaczego taki lokalny polityk niemiecki, jakim był Friedrich Ackermann (1866-1931), ma swój plac w Szczecinie. No może nie plac, a placyk. Należał mu się jak buda psu. Bo przecież Ackermann znalazł się na wystawie zorganizowanej przez Książnicę Pomorską w 1993 r. i deptał Zarembie po piętach zajmując trzecie, medalowe miejsce w plebiscycie na szczecinianina XX wieku. Brzmi to jak zgrzyt szkła między zębami. Bo jaki z niego szczecinianin? Po prostu stettiner, a Zaremba pasuje do niego jak pięść do nosa!

W laudacji Ackermanna narządzonej przez Książnicę czytamy, że „rozwinął szkolnictwo zawodowe i średnie”, że on i władze miasta „przygotowały kawiarnie i parki do przyjemnego spędzania czasu”, że w ogóle dbał o rozwój budując wille na przedmieściach i modernistyczne bloki w śródmieściu. Jak należy rozumieć, beneficjentem jego rządów było „społeczeństwo szczecińskie”, czyli mieszkańcy miasta sprzed i po 1945 r. – stettinerzy i szczecinianie. Trudno o większą hipostazę. Wymyślono byt idealny. Mając takie fałszywe przesłanki wywiedziono, że ten zachodzi związek o charakterze genetycznym zakłada, że bez stettinerów nie funkcjonowaliby szczecinianie. Że stettinerzy dali nam nie tylko miasto i jego kamienice, ale kulturę, historię, ogładę i co tylko można jeszcze wymyślić. Ot, tacy nasi starsi bracia w Europie. Dlatego my, świeżego chowu szczecińscy Europejczycy, dawno już naszym kulturowym przodkom wybaczyliśmy i wielkoniemiecki szowinizm epoki wilhelmińskiej czy zbrodnie Schwede-Coburga i nie będziemy niczego naszym starszym braciom już wypominać. Błędy każdy może zrobić. Przecież one bledną przy stettinerskim dorobku.

Cały artykuł w „Kurierze Szczecińskim”, e-wydaniu i wydaniu cyfrowym z 8 września 2017 r.

Wojciech Lizak

Fot. Robert Wojciechowski

Komentarze

Historia Szczecina
Jeżeli komus nie pasuje Szczecin i jego historia to niech jadzie do Zamoscia albo w Bieszczady tam jest dużo miejsca.
2018-01-04 08:58:46
Ajo
Urodziłem się i mieszkam w Szczecinie i chyba nic dziwnego, że chce znać historię miasta,które polskie nie było.Nie ma w moich intencjach propagowania niemieckosci,faszyzmu czy innych ideologii.Interesuje mnie tylko historia miasta.Gdybym mieszkał w Rzeszowie pewnie jego historia bym sie interesował.Proszę wiec miłośników historii miasta nie nazywać jakimiś faszystami itp.
2017-09-23 17:50:40
drzymała
A Hitler wybudował autostradę. Stop germanizacji
2017-09-12 11:41:28
gość
@mmkk A kto w Szczecinie nie szanuje zabytków? Sznować poprzedników MOŻNA, jeśli byli tego warci. Wy sedinomaniacy bałwochwalczo upamiętniacie niemieckich poprzedników, bez względu na to jakie mieli poglądy. Nawet jeśli jeden czy drugi z nich nie miałby nic przeciwko wysłaniu was, jako Polaków, do obozu zagłady. Taka, jak to określił były minister R. Sikorski, "murzyńskość". Czemu nie upamiętniacie pomorskich Slowian i Szwedów o których napisałeś? Tylko jakieś odbudowy Sediny, Akermany, Hakeny? Osobiście zamiast germańskiej Sediny wolałbym pomnik słowiańskiego Trygława.
2017-09-12 07:18:24
mmkk
Oj zrobił się z kuriera lokalny szmatławiec.. A łudził się człowiek że lokalna gazeta i lokalni dziennikarze znają uwarunkowania miasta w którym żyją. Nie chodzi miłośnikom historii miasta o gloryfikowanie niemieckiej przeszłości ale jej świadomość i znajomość.W końcu Szczecin jest najlepszym dowodem tego że Europa to wspólne dziedzictwo. Gdzie jak nie tu przenikają się wpływy wielu narodów i religii - pomorskich Słowian,Szwedów, Niemców, Protestantów, Katolików, Żydów. I jak ktoś nie czuje że żyje w przestrzeni stworzonej przez inny naród i korzysta z niej na codzień lub mu to przeszkadza to.. hmm. pora przeprowadzić się na wschód...Co złego w szanowaniu poprzedników? Ale chcielibyśmy, żeby np Ukraińcy szanowali polskie zabytki na kresach...
2017-09-11 19:07:20
gryf
Dawno nie czytałem artykułu prasowego pisanego tak dennym językiem. Język typowy dla propagandzistów bez rzeczowych argumentów i autor zupełnie zielony w temacie ...
2017-09-11 14:15:14
Mirek
A ja nie mam problemu z odnalezieniem się w mieście z taką przeszłością jak Szczecin. Dla mnie zasłużonych dla naszego grodu winno się upamiętniać. Polak, czy Niemiec, bez znaczenia. Autor powyższego artykułu, urodzony chyba w Poznaniu na siłę szuka problemów. Szczecin ma historię jaką ma i nic tego nie zmieni. Mądry gospodarz będzie ją wykorzystywał np. do promocji miasta, głupi zaś negował.
2017-09-11 13:03:29
Batow
Oczywiście Jarosław i jego dzielny kot zdobyli Szczecin (Jarek na kocie wjechał -IPN niedługo to potwierdzi). Niemcy dali dyla, a мы просто восхищались, вот гиерой, (my podziwialiśmy, o bohater!). Wojsko Polskie ma przykład. Zresztą ma być zmieniony hymn: "Dał nam przykład Jaro-sławek, jak zwyciężać mamy".
2017-09-11 12:58:28
gregor102
Pomorze zachodnie wraz ze Szczecinem, w granicach Polski znalazło się już za czasów Mieszka I-wszego, i o tym nie wolno zapominać, jednak nie można wymazywać długich lat panowania niemieckiego. Ludzi, którym Szczecin zawdzięcza rozwój/rozbudowę, należy w mieście upamiętnić. (właśnie Plac Ackermana, Rondo Hakena, spełniają świetnie to zadanie)
2017-09-11 11:32:00
o
super ale nie do przyjęcia bo Szczecinianem XX wieku jest Jarosław Kaczyński. Od najmłodszych lat związany jest ze Szczecinem. w młodości przeszedł Odrę w ramach akcji " trzymamy straż nad Odrą" a w późniejszym okresie obżerał się wraz z kotem paprykarzem. obecnie jego ulubionym piwem jest "Bosman". Ten wielki polski myśliciel i inicjator zbawiennych myśli i ideałów na nowo odkrywa Szczecin utracony przez bezpłodną politykę Gryfitów którzy roztrwonili polonistycznolubny kapitał w niecnych kombinacjach z dworkami hollenzolernów. nie oni pierwsi źle wyszli na zbliżeniach z Niemcami- teraz taki teatr mają Grecy. Jarosław swoimi złotymi ustami tchnął życie a jego zbawienne myśli rozjaśniły jutrznią wątpiących i już słychać żurawie i trzeszczą pochylnie a mieszkańcy tłumnie uczestniczą we mszach dziękczynnych i ustawiają się w długich kolejkach do spowiedzi.
2017-09-11 11:10:53
Mieszko
Jednak germańce to to szuje. Zróbcie porządek ze swoimi "imigrantami" to będziecie mieć więcej przestrzeni życiowej. Szczecin jest polski.
2017-09-11 10:47:24
B.
Popieram w całości autora artykułu. Nie rozumiem za co mamy upamiętniać przedwojennych mieszkańców naszego miasta, chyba mamy dosyć swoich, często bezimiennych bohaterów, którzy w pocie czoła odgruzowywali pobojowisko i budowali sobie nowe życie w ograbionym i zniszczonym, prawie doszczętnie, mieście. Powinny być uszanowane miejsca spoczynku dawnych mieszkańców, ale nie widzę powodu, żeby czcić F. Ackermanaa, wszak rozbudowywał i upiększał miasto dla swoich rodaków, a nas Polaków miał zapewne w głębokiej pogardzie. My zaczęliśmy pisać historię tego miasta od 1945 roku, wielu ludziom, którzy żyli i pracowali w tym mieście należy się pamięć za zasługi dla miasta i nas, mieszkańców.
2017-09-11 10:04:50
Frydryk Wilhelm
No właśnie, kiedy ruszą polskie stocznie, bo jak na razie propaganda sukcesu w pełni. Jaki wydumany plebiscyt chcecie organizować? Pogięło was z nudów? Szczecin za reparacje wojenne wróci do heimatu. Już są przygotowania, wymazują historyczne nazwy ulic.
2017-09-11 08:47:00
,
Po prostu ktoś popełnił błąd, bo nie dopisał, że plebiscyt powinien być podzielony na przed i po 1945 rokiem.
2017-09-11 06:58:42
kowalsli
Niemieckie przygotowania do plebiscytu w Szczecinie padna na pysk kiedy rusza polskie stocznie. Klasa robotnicza juz zna techniki walki z konkurencja i ubekami a dzis folksdojczami.
2017-09-11 06:41:08
lolo
Niech Szczecin wróci do Niemiec w zamian za pisowskie reparacje. Ciekawe ilu polskich patriotów chciałoby wówczas przenieść się do ziemii polskiej. Ciekawe. Jako szczecinianin - tu zostaję.
2017-09-10 23:55:04
Marian
Szczecin przez dlugi czas byl Niemiecki i nic tego nie zmieni wiec i ma swoja Historie zwiazana z niemcami tak jal Lwow z Polska!!!! To niemcy rozbudowali szczecin na wzor Paryza a ruskie go do konca rozgrabily i zniszczyly!!!!!
2017-09-10 22:12:23
Troszke z Historii :)
Oficjalnie Szczecin został przejęty 5 lipca 1945 roku. Ostateczne rozstrzygnięcie przynależności miasta do ziem Polskich nastąpiło między 17 lipca a 2 sierpnia 1945 r. kiedy w wyniku konferencji poczdamskiej zostały ustalone ostateczne granice naszego kraju. Fakt, że Szczecin stał się Polski, nie zmieniło jego tragicznego położenia. Miasto pozostawało w zgliszczach powojennych. Armia sowiecka jeszcze do 1947 roku (chociaż niektóre źródła wskazują nawet do 1955 r.) traktowała miasto jako port załadunkowy sprzętu zdobytego na terenie Niemiec. Ludność w znacznej części napływowa, zmieszana z rdzennymi mieszkańcami (Niemcami), organizuje nowe życie w mieście. W tym czasie następuje systematyczna deportacja ludności niemieckiej. Szczecin jest systematycznie burzony (chociaż właściwszym stwierdzeniem było by - rozkradany). Materiały idą w większości na odbudowę stolicy. Maszyny i inne urządzenia zostają ładowane na statki i płyną w kierunku ZSRR. Dopiero w roku 1953 następuje powolna systematyczna odbudowa zabytków znajdujących się na terenie miasta. Odbudową objęto średniowieczne kościoły św. Jakuba Apostoła, św. Piotra i św. Pawła oraz św. Jana Ewangelisty, Stary Ratusz, nowożytne pałace Grumbkowa i Velthusena, Bramy Berlińską i Królewską, Basztę Panieńską oraz zamek Książąt Pomorskich wraz z kamieniczkami ulicy Kuśnierskiej. Kolejne lata z życia Szczecina i jego mieszkańców nie obfitują w spektakularne sukcesy gospodarcze.
2017-09-10 22:02:44
Jarun
Mglisty wywód pana Lizaka. Jeżeli radni pod naciskiem IPN-u, wymazują historię powojennego Szczecina - to robią z miasta, zbiór mieszkańców mówiących po polsku. Wszystko co nie jest związane z Lechem Kaczyńskim - nie jest godne uwagi. Nawet Jan Paweł2 został odsunięty na dalszy plan. To chore, a przede wszystkim szkodliwe. Nowe pokolenie szczecinian przestanie utożsamiać się z pionierami Szczecina, z tymi co polskość zaszczepiali na grunt Stettina. Tego nie wymyśliłaby nawet Erika Steinbach. "Kto nie szanuje i nie ceni swojej przeszłości, ten nie jest godzien szacunku, teraźniejszości ani prawa do przyszłości". Józef Piłsudski. Wystarczy spojrzeć gdzie stoi pomnik Koloniego, a gdzie J. Piłsudski (na rogu-jak złodziej na "świecy") Wstyd! Ratusz i 13 Muz potrafili postawić pomnik tandety, szmiry z plastyku "Fryga" a R. Dmowskiemu...nie ma za co i nie ma gdzie. Ale co wymagać od szumowiny ?
2017-09-10 21:57:17
Torthon
Mamy wpisywać się w politykę nienawiści i agresji do wszystkich ? mam poddać się narracji rządzących i żądać ''głów '' Niemców, Żydów i każdego nie Polaka -katolika -narodowca ? Musicie też zanegować pierwszych budowniczych dzisiejszego Szczecina . Tylko wtedy nie byłoby Szczecina . To może od razu całą historię świata napiszecie na nowo ? zrobicie Jarosława stwórcą świata i karzecie się do niego modlić ? Świat jest normalny i wyrzuca na śmietnik wszystkich dyktatorów, satrapów, nazistów.
2017-09-10 21:40:51
Ada
Zareba to prawdziwy szczecinianin, urodzony w Heidelberg - Niemcy 😎
2017-09-10 19:21:43
Stachu
@Zenon Szczecin wymyślił Jarosław Kaczyński, to jest oczywista oczywistość.
2017-09-10 19:08:03
gość
Brawo! Należy głosić prawdę, choćby była bardzo nieprzyjemna. Kubeł zimnej wody na rozpalone głowy róznych sedinomaniaków i stetsinerów jest jak najbardziej na miejscu. Ich środowisko straszy rzekomym "pisowskim faszyzmem" a sami czczą(być może zupełnie nieświadomie) hitleryzm i antypolonizm pod płaszczykiem "umiłowania dawnego Stettina". @Zenon Może byś się merytorycznie wypowiedział, bo na razie jedynym bredzącym tutaj jesteś ty.
2017-09-10 18:42:47
Zenon
Lizak jak zwykle BREDZI.
2017-09-10 17:57:17

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
4
na godz. 00:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Wystawa Makiet Kolejowych 2020

Sonda

Czy zakaz handlu w niedzielę jest dla Ciebie uciążliwy?

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie