Czwartek, 07 grudnia 2023 r. 
0 szczecin
REKLAMA

Kto wykona wyrok na dziki?

Data publikacji: 21 kwietnia 2019 r. 14:57
Ostatnia aktualizacja: 09 lipca 2019 r. 12:38
Kto wykona wyrok na dziki?
 

Kołobrzeski magistrat postanowił pozbyć się dzików z miasta. Zwierzęta mają być odławiane, a następnie uśmiercane.

Dotychczas problemem dzikich zwierząt wchodzących na tereny zamieszkane przez ludzi zajmowało się starostwo powiatowe. Miasto głosami swoich radnych odmówiło na jednej z ostatnich sesji Rady Miejskiej udzielenia pomocy finansowej powiatowi na to zadanie. Dyskusja była ostra i niezwykle krytyczna. Ostatecznie akcja nie została przeprowadzona. Zwierząt nie tylko nie uśmiercono, ale nawet ich nie wyłapano.

Jak się nieoficjalnie mówi, przyczyną tego był problem z tym, dokąd dziki wywozić. Specjalistyczny ośrodek w Manowie w związku z obawą o pojawienie się ogniska afrykańskiego pomoru świń nie mógł tego robić. Ręce rozkładały także nadleśnictwa. W tej sytuacji sprawę wziął na siebie Urząd Miasta. Ogłoszono procedurę zbierania ofert na likwidację 30 dzików bez względu na ich płeć i wiek. Podmiot, który wygra konkurs, ma się z zadania wywiązać jeszcze w tym roku. Sama akcja rozpocznie się za tydzień.

Jak wyjaśniają urzędnicy, powodem nieoglądania się na działania starostwa jest troska o bezpieczeństwo mieszkańców Kołobrzegu i gości odwiedzających kurort. Od dawna dziki pojawiają się w strefie nadmorskiej, szczególnie w okolicy amfiteatru, gdzie chętnie spacerują kuracjusze. Problem jest nasilony także na osiedlach Rzemieślniczym, Europejskim oraz w dzielnicy domków jednorodzinnych Radzikowo, a także na Ogrodach. Populacja dzików żyjących w mieście w ostatnim czasie znacząco wzrosła.

Firma, której miasto zleci wyłapywanie i uśmiercanie dzików, będzie musiała pozostawać w gotowości przez 24 godziny na dobę. Warunki zapytania ofertowego mówią o tym, że w ciągu 60 minut od zgłoszenia konkretnego przypadku „ekipa egzekucyjna” będzie musiała przystąpić do zadania. Każda tusza musi być przy tym odstawiana do punktu skupu lub przekazywana do utylizacji. Dokument potwierdzający przyjęcie martwego zwierzęcia będzie podstawą do wypłaty przez miasto uzgodnionej kwoty. W przypadku odstawienia dzika do skupu kwota tam uzyskana musi zostać w całości przekazana do Zachodniopomorskiego Urzędu Wojewódzkiego w Szczecinie. ©℗

(pw)

Fot. Artur Bakaj

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Jasiek
2019-04-22 14:45:32
Ja przebywając w kurorcie m się czuć bezpieczny ze swoją rodziną. Nie życzę sobie aby moje dzieci nie chciały wyjść na spacer bo boją się dzika. Stres sprawi że nie będą chcieli wogole wychodzić. Uważam że miasta nadmorskie powinny jeszcze przed sezonem się z tym uporać a nie czekać aż dojdzie do tragedi. Dla inaczej myślących zadam pytanie : co jest ważniejsze , życie i zdrowie człowieka czy wałęsających się dzk.
wygladal tak jak zlepek komórek...
2019-04-22 03:26:39
moje pieniądze - moja sprawa, moje drzewa - moja sprawa, moje dziki - moja sprawa... poczekam aż będziecie na spacerze z dziećmi i wyjdzie na was stado dzików z np lochą z warchlakami... może rozerwie na waszych oczach psa a może dziecko... wtedy się obudzicie i będziecie oskarżać władze ze nic nie zrobiły... chcecie mieć dziki to wyprowadźcie się do lasu...
wreszcie
2019-04-21 22:48:18
i jeszcze można na mięsie zarobić.
do @W końcu
2019-04-21 19:15:02
Trafne spostrzeżenie, też jestem ciekawa jak wyglądał dzik, powodujący takie spustoszenia w procesie ....tworzenia rozsądku. Pozdrawiam @w końcu tak po ludzku, świątecznie!
Popieram
2019-04-21 16:12:27
Właściwa decyzja.
@W końcu!!!
2019-04-21 16:01:37
ciekawe jak wyglądał dzik, który dokonał (mniejsza o zdrowie i życie) unicestwienia twego rozumu.
W końcu!!!
2019-04-21 15:21:49
dziki nie mają naturalnych wrogów, ich populacja już dawno przekroczyła rozmiary które może akceptować tak natura jak i cywilizacja, do tego wielkość i masa dzików a także to że przyzwyczaiły się one do towarzystwa człowieka czynią z dzików zagrożenie zdrowia i życia ludzi.

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA