Środa 20 października 2021r. 
REKLAMA

Kto w sejmiku i z iloma głosami?

Data publikacji: 2018-10-24 16:19
Ostatnia aktualizacja: 2019-07-09 12:23
Kto w sejmiku i z iloma głosami?
 

Wybory do sejmiku zachodniopomorskiego wygrała Koalicja Obywatelska, czyli połączone siły Platformy Obywatelskiej i Nowoczesnej. KO wprowadziła 13 radnych. Na drugim miejscu uplasowało się Prawo i Sprawiedliwość, do sejmiku weszli także przedstawiciele Bezpartyjnych, Polskiego Stronnictwa Ludowego oraz jeden radny z Sojuszu Lewicy Demokratycznej.

KO ma 13 mandatów. Jej radni w sejmiku to: Olgierd Geblewicz, Teresa Kalina, Andrzej Niedzielski, Wojciech Dorżynkiewicz, Artur Łącki, Elżbieta Kozłowska, Janusz Gromek, Krystyna Kołodziejska-Motyl, Tomasz Sobieraj, Jakub Hardie – Douglas, Elżbieta Karlińska, Zbigniew Chojecki, Artur Nycz. Na KO zagłosowało 204 979 mieszkańców naszego województwa. To 32,04% wszystkich oddanych głosów. Rekordowy wynik zanotował Geblewicz. Otrzymał 42 494 głosy.

- 4 lata temu otrzymałem 21 974 głosów i zaniemówiłem, bo był to rekord w historii naszego sejmiku. To teraz zupełnie straciłem głos - tak swój wynik komentował na Facebooku.

Prawo i Sprawiedliwość zdobyło 11 mandatów. Radnymi prawicy są: Małgorzata Jacyna-Witt, Maciej Kopeć, Zbigniew Bogucki, Halina Szymańska, Michał Kamiński, Henryk Carewicz, Andrzej Subocz, Krzysztof Nieckarz, Wanda Jakubowska, Paweł Mucha i Ireneusz Rogowski. Prawica zdobyła 171 439 głosów. W przeliczeniu na procenty - 26.80%. Najlepszy wynik należy do Jacyny-Witt. Otrzymała 26 910 głosów.

Bezpartyjni - na których głosowało 87 652 osób (13,70%) - wprowadzą trzech radnych: Aleksandra Dobę, Artura Wezgraja, Marcina Przepiórę.

Z Polskiego Stronnictwa Ludowego do sejmiku weszli Olgierd Kustosz i Zygmunt Dziewguć. Otrzymali 61 940 głosy (9.68%).

Jest też jeden działacz Sojuszu Lewicy Demokratycznej – Stanisław Wziątek. Zdobył 8 172 głosy.

- Jesteśmy zadowoleni z wyników, osiągnęliśmy więcej niż cztery lata temu, mamy największy klub i w sejmiku, i w radzie miasta Szczecin - mówi poseł Arkadiusz Marchewka, lider PO w naszym województwie. - Uważam, że wielkim sukcesem tych wyborów jest to, że wzięło w nich udział tak wielu ludzi, frekwencja była imponująca. Nasza współpraca z PSL-em w sejmiku była do tej pory efektywna, dobra dla regionu, i jestem przekonany, że będziemy ją kontynuować. A to daje 15 mandatów. Jesteśmy też otwarci na rozmowę o współpracy zarówno ze środowiskiem prezydenta Piotra Krzystka, jak i z radnym Stanisławem Wziątkiem.

- Te wybory to duży sukces Prawa i Sprawiedliwości, które wprowadziło do sejmiku o 5 radnych więcej niż ostatnio - ocenia Małgorzata Jacyna-Witt. - Żadne ugrupowanie nie ma większości. Kwestia tego, kto będzie rządził w sejmiku, jest otwarta.

O ewentualną koalicję, w jaką mogliby wejść w sejmiku Bezpartyjni, prezydent Piotr Krzystek były pytany w Radiu Szczecin przez Przemysława Szymańczyka. Przyznał, że jego "telefon się grzeje", niczego jednak nie przesądził.

Na koniec warto zauważyć, kto się do sejmiku nie dostał. Szeroko dyskutowana "na mieście" jest nieobecność Dariusza Wieczorka, szefa lewicy w regionie. Mandatu nie zdobył także Jarosław Rzepa, lider Polskiego Stronnictwa Ludowego w naszym regionie, dotychczasowy wicemarszałek. ©℗

(as)

Fot. Robert Stachnik (arch.)

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Do... Yanka
2018-10-25 14:02:54
A w Szczecinie, dzieki Rodzinom i Kolesiom "Spadochroniarzy" oraz najblizszych ich ws-POl-pracownikow... chocby w sejmiku - bedzie dalej "od Nowa" PO staremu... przez nastepne 5 lat ! I jak zwykle - Polak madry PO szkodzie...(!) ale na Szczescie poludnie Polski zaglosowalo duuuzo inaczej z az 62 % Poparciem dla PiS-u i Zjednoczonej Prawicy w Bukowinie Tarzanskiej i nie tylko !! Czyli Wolna Polske... od poludnia Kraju, ponownie odbijamy i Wyzwalamy !!!
Do... zgr-edo Narodowy Socjalizm
2018-10-25 13:31:27
A co z Tymi co zawierzyli PO-PO-dstawianym "Kwasnistom"...? I ilu jeszcze z Nich "nie wacha" kwiatkow od s-PO-du...? A wiec: byscie owczesnej Opozycji w latach 1945-2015 nie PO-dtruwali...to bylo by Nas Duzo Wiecej - ale na Szczescie i 500 + odrobi i te straty !! Czyli Brawo PiS i tak dalej dluuugo jeszcze trzymac... az Lewakow PO-konamy !!!
Yanek
2018-10-25 09:50:35
Obecne zjawisko popierania w wyborach powszechnych ludzi bezwzględnych, upadłych, bez kręgosłupa moralnego - tłumaczę następująco: Wielu działaczy wszelkiej maści pcha się do „żłobu” bo tam już wszyscy mają podobny, wspólny cel. Przy fortunie „pomysłodawców przedsięwzięcia”, pozostałym uczestnikom "przedsięwzięcia" fortuny też rosną. Wystarczy im kilka lat u "koryta" i nie mogą doliczyć się już swoich samolotów, licznych mieszkań, wszelkich dóbr. Osiągnięty statut majątkowy i pozycja towarzyska, zawarte przymierza - pozwalają zakładać legalniejsze przedsięwzięcia. Wszyscy w otoczeniu mają się znakomicie, rodzina i „współplemieńcy” otrzymują wynegocjowane udziały w pożytkach. Za te „środki”, ich latorośl kończy renomowane uczelnie, potrafi już bezczelnie rozpychać się łokciami i tworzy swoją sieć powiązań. Przychodzi drugi etap - "ludzkie pany" pozorują dzielenie się publicznym dobrem. Powstają nowe "spółdzielnie" i siatki uzależnień, następuje budowanie zaplecza, nowych struktur tak potrzebnych do utrzymania pozostałych w przekonaniu, że tylko "wybrańcy narodu" mogą unieść na swoich barkach ciężar przewodzenia narodowi, zarządzania, dzielenia publicznych dóbr. Następuje wyciągnięcie proszących rąk do wyborców. Zagłosujcie na nas "Waszych Bogów" bo nasz majestat nie pozwala nam być już tylko zwykłym zjadaczem chleba, my mamy potrzeby tylko wyższego rzędu. By przekonać do siebie elektorat następuje nieograniczony festiwal obietnic, rozdawania posad i publicznego majątku - oczywiście również tylko dla wtajemniczonych - nie dla wszystkich - innym, „wybrańcy” pozostawiają tylko wrażenie możliwości osiągnięcia sukcesu. Wielu wyborców daje się wmanewrować w te igrzyska przeróżnych "możliwości" i koncertu życzeń. Po wyborach, tylko nieliczni zdają sobie sprawę z faktu, że byli tylko „mięsem armatnim”, że pozostali nadal osamotnieni ze swoimi nierozwiązanymi problemami a tylko z poczuciem spełnionego obywatelskiego patriotycznego obowiązku - bo tak ich wychowano . Pytanie: jka część mieszkańców Polski (Warszawy) jest już aktywna w takich spółdzielniach ??? Odpowiedz : ok 27 % dlatego głosuje za utrzymaniem status quo i żeby było tak jak było !!!
zgr-edo -Narodowy Socjalizm Katolicki w Szczecinie dostał lanie
2018-10-25 07:51:48
Świetna wiadomość. Zenonie Stogłowa, nikt przy zdrowych zmysłach nie pójdzie na współpracę z PiS. Ci co kiedyś uwierzyli kwaczystom, dziś ziemię gryzą.
Z "reszta"...
2018-10-25 00:27:18
Nie ma sie czemu dziwic (?) gdyz w Szczecinie jest Wiecej PO-przezucanych Wschodnich Lewakow... jak Prawdziwych Szczecinskich Polakow !! Ale na Cale Szczescie, Odbijanie Prawdziwej Polski zaczyna sie znow od Poludnia - gdzie najlepszy przyklad dala Bukowina Tatrzanska az z 62 % na Prawo i Sprawiedliwosc patrz...!!
Do... A ne ty
2018-10-25 00:01:26
No to rozmawiaj i z innymi... a nie tylko ze Swoimi PO-podstawianymi ! No a jak Lewactwo "spryt-nie po-fal-szo-wa-lo" i rzekomo "Wygralo"... to niech dalej Machlojkuja i dokonuja roznych Afffer oraz "Wala na calego w Rogi" szczegolnie Tych Nie Kumatych Szczecinian... az wreszcie moze (?) przebudza sie ze wszystkimi 10-ma palcami w Nocniku !! A wiec: i na najblizsze 5 lat w Szczecinie - dalej w Sejmiku PO Lewackiemu czyli PO Staremu... z dalsza "Q-wa...Balanga" u Sowy i Przyjaciol !!!
Aneta
2018-10-24 22:04:03
Kto u nas głosuje na ten złodziejski PiS ? Z kim nie rozmawiam to wszyscy mają ich dość
gg
2018-10-24 21:19:25
Co tam sejmik Wazne zeby isc glosowac na druga ture 4 listopad -niedziela ,wiekszosc wyznawcow bartlomieja jak jeden mąż rano po mszy i w ciagu dnia pojdzie na 100% a jak odpuscicie bo wam sondaze daja dla krzystka 50-60 proc. to wygra bartlomiejbo zdemobilizuje elektorat, do urn ! niechcemy mariana j. bis a juz kto w radzie miasta sie dogada t o inna sprawa, ale prezydent ma tez bardzo duzo do powiedzenia
BRAWO
2018-10-24 19:48:49
ANDRZEJ NIEDZIELSKI BRAWO
PIS na śmietnik historii !!
2018-10-24 19:27:59
Ale wam gul skoczył co ?? liczyliście na większość , a tu "ciemny lud" nie kupił waszej propagandy sukcesu w postaci rozdawania nieswojej kasy i kupowania głosów patologii za 500+ :))) , a to dla was dopiero początek równi pochyłej w dół ...w następnych eurowyborach po podziale "tortu unijnego" dostaniecie ostatecznie czerwoną kartkę !! Na to czekam ....
FIAT LUX
2018-10-24 18:00:57
Lewacy mobilizują się i głosują na swoich jak są oni skompromitowani lub mają wyrok sądowy. Gdyby , na przykład Geblewicz oprócz kompromitujących go taśm miał jakiś wyrok za przestępstwo to otrzymałby w wyborach nie 42 tysiące , a 80 tysięcy głosów. Zdanowska w Łodzi jest prawomocnie skazana przez sąd , więc otrzymała 70 procent głosów. Lewacy z PO , PSL i SLD mają tylko gęby pełne frazesów o moralności i uczciwości. Oni , tak naprawdę , niszczą Polskę. I jeszcze to donoszenie do Brukseli. Bagno.
czytam
2018-10-24 17:16:57
Tych dwóch - Pan W . i Pan R. - wyborcy maja juz dość arystokratów z wyborów ? Jak długo pan W. mógł nas oświecać swoją ene. światłościa , a pan R. czarować swoim krzywym uśmiechem i dobrodziejstwem za kasę z unii ? A Pan G. niech uważa , co gada po knajpach .
Zenon Stogłowa
2018-10-24 17:09:07
To jest, kurna, dramat, te wyniki. Kto glosuje na Gieblewicza? Za jego kadencji jego podwładni w podległej mu instytucji ustawili korupcyjnie przetargi na 600 mln zł, z powodu obciążenia dachu "ynwestycjom unijnom" zawaliła się część zamku, na jaw wypłynęły skandaliczne rozmowy z biznesmenem o ustawieniu głosowania w radzie miasta, ciągła autopromocja w mediach za publiczne pieniądze pt. "zaprasza marszałek woj. zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz" - w takiej Skandynawii czy Niemczech już dawno by zniknął z życia publicznego, a tu ma największe poparcie. Skoro ludzie to lubią to nawet mi ich nie szkoda. Jedyny ratunek w tym ze PiS przeciągnie bezpartyjnych, czerwonego i chociaż jednego rolnika na swoją stronę, bo inaczej dalej będzie jak było a nawet gorzej.

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
Tylko teraz -50% na prenumertę eKuriera. KUP TERAZ