piątek, 07 sierpnia 2020.
Strona główna > Wiadomości > Krzywy Las zyska nowe życie

Krzywy Las zyska nowe życie

Krzywy Las zyska nowe życie
Data publikacji: 2020-08-01 23:09
Ostatnia aktualizacja: 2020-08-03 19:43
Wywietleń: 1568 467551

Podpisano dokument w Urzędzie Miasta i Gminy Gryfino stanowiący pierwszy, formalny krok na drodze do realizacji projektu rewitalizacji jednej z najciekawszych atrakcji przyrodniczych i turystycznych na mapie Polski. To niezbędne działanie w celu zachowania Krzywego Lasu. Z uwagi na wiek oraz genezę powstania niektóre spośród rosnących tu drzew wykazują obecnie, w toku naturalnego procesu, tendencję do zamierania.

Uroczyste złożenie podpisów przez Mieczysława Sawaryna - Burmistrza Miasta i Gminy Gryfino oraz Ryszarda Brygmana - Nadleśniczego Nadleśnictwa Gryfino odbyło się w obecności przedstawiciela partnera strategicznego projektu Sylwestra Chruszcza - Dyrektora Zespołu Elektrowni Dolna Odra. Partnerem Strategicznym projektu jest Polska Grupa Energetyczna i Fundacja PGE.

Rewitalizacja Krzywego Lasu

Celem rewitalizacji jest wyeksponowanie najpiękniejszych fragmentów Krzywego Lasu, wzmocnienie walorów turystycznych tego miejsca poprzez wykonanie ścieżek spacerowych, parkingu i dodatkowej infrastruktury.

Jednym z istotnych elementów projektu jest również założenie dwóch 10 arowych powierzchni zastępczych dla starzejącego się już drzewostanu Krzywego Lasu. Na powierzchniach prowadzone będą próby odtworzenia krzywizn drzew, poprzez naśladowanie sposobów, jakie wykorzystali protoplaści tworzący niegdyś ten niezwykły dziś pomnik przyrody. Drugim z planowanych sposobów będzie wysianie nasion pozyskanych z drzew Krzywego Lasu i obserwacja ewentualnych powtórzeń cech u potomstwa.

- Te wszystkie działania są niezbędne w celu zachowania tej niezwykłej atrakcji. Drzewostan tworzący Krzywy Las jest na bieżąco przeglądany pod kątem stanu zdrowotnego. Obumarłe drzewa lub ich fragmenty mogą bowiem stanowić zagrożenie dla gości odwiedzających obiekt. W przypadku zaobserwowania zagrożenia drzewa takie lub ich fragmenty (wierzchołki, konary) są usuwane i pozostawiane do naturalnego rozkładu – mówi Lidia Kmiecińska z Nadleśnictwa Gryfino.

Jest to zgodne z ustawą o ochronie przyrody, której art. 45 ust. 2 pkt 4 mówi o możliwości ingerencji w pomnik przyrody w sytuacji gdy stanowi on zagrożenie dla bezpieczeństwa publicznego.

Hipotezy i domysły

- Patrząc zatem przezornie w przyszłość działamy, aby osobliwe krzywizny pni, które powstaną w następnym pokoleniu młodych drzew mogły cieszyć miłośników tej atrakcji tak jak dotychczas. A może czynione eksperymenty odwrócą hipotezy o celowej działalności człowieka dając pierwszeństwo snutym niekiedy podejrzeniom o istnieniu w tej lokalizacji tajemniczego miejsca mocy – dodaje pani Lidia.

Powierzchniowy pomnik przyrody „Krzywy las” zlokalizowany w Nadleśnictwie Gryfino to skupisko osobliwie zdeformowanych sosen, których wiek szacowany jest na około 80-90 lat. Pomimo wielu prób ustalenia historii jego powstania dziś nadal posługujemy się wyłącznie hipotezami i domysłami. Z dużym prawdopodobieństwem uznać można, że specyficzne wygięcia pni zostały zainicjowane ręką człowieka, który poprzez odpowiednie metody ich formowania osiągnął ten wyjątkowy kształt. Twórcom przyświecał z pewnością zamysł wykorzystania takich nietypowych półfabrykatów do produkcji przedmiotów codziennego użytku. Jakich? Dziś trudno to wskazać. Być może były to elementy mebli, na które składają się fantazyjnie wyprofilowane łuki. A może takich elementów używano do produkcji sań rogatych, popularnych w XIX wieku, których to, jak kiedyś zasugerował jeden z mieszkańców mała wytwórnia zlokalizowana była w tutejszych okolicach.

Warto wykorzystać letnie miesiące do odwiedzenia tego niezwykłego miejsca, szczególnie, że z roku na rok następują zmiany spowodowane naturalnym procesem zamierania drzew.

oprac. (mj)

Komentarze

flora
Covid ich dopadł, będą wyginać nowe drzewa. JPDL
2020-08-03 15:16:08
Do Krzywy Las na krzywy ryj
Czym może odwdzięczyć się Nadleśnictwo i Gmina Gryfino za tak hojny dar Pana Sylwestra z naszej kieszeni?
2020-08-02 15:19:31
Olaboga
Widać drzewa są "głodne". Leśnicy powinni znać potrzeby pokarmowe drzew i zastosować ich nawożenie, stosowano je w lasach za Gierka by zwiększyć przyrost masy i zdrowotność lasów. Mocznik nadaje się do tego znakomicie.
2020-08-02 13:25:27
Jazon
Pana Sylwestra zupełnie pogięło.
2020-08-02 10:09:56
Krzywy Las na "krzywy ryj",
czyli pieniądz zmeienia właściciela.
2020-08-02 09:47:34
klops
Oni wierzą że te drzewa mają w genach nasion zdolność do wykrzywiania się przy ziemi?Dlaczego przez 80 lat w pobliżu nie wyrosło ani jedno takie drzewo?Wypowiedź Pani z Nadleśnictwa która opowiada o istnieniu w tej lokalizacji tajemniczego miejsca mocy jakoś mocno koresponduje mi z fatalnymi wynikami egzaminów ośmioklasistów w regionie.Na noblistów i profesorów na Oksfordzie i Harvardzie z zachodniopomorskiego to jeszcze przez dekady się nie doczekamy
2020-08-02 09:01:32
To jest nowy słomiany miś.
Ja mam koncepcje, że drzewa z Krzywego Lasu miały posłużyć do produkcji cudownej broni Hitlera, bumerangów bojowych! Ja też,proszę nowego Jaśnie Wielmożnego Dyrektora Dolnej Odry o wieloletni grant.
2020-08-02 06:55:14
Rewitalizacja na siłę
Skoro drzewa umierają z powodów naturalnych to trzeba się z tym pogodzić a nie podpierać je kijkiem zakupionym z dotacji, bo akurat jest kasa do wzięcia.
2020-08-02 00:47:03

Dodaj komentarz

logo hejt stop
Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
28
na godz. 18:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Filmy

Rozbiórka Domu Marynarza

Nekrologi

Sonda

Czy bedziesz kupować pieczywo z chlebomatu?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie