poniedziałek, 21 września 2020.
Strona główna > Wiadomości > Krótkofalowcy świętują

Krótkofalowcy świętują

Krótkofalowcy świętują
Data publikacji: 2016-04-18 13:09
Ostatnia aktualizacja: 2019-07-09 11:00
Wywietleń: 2512 128776

W poniedziałek (18 kwietnia) swój dzień na całym świecie mają krótkofalowcy. Mimo że komunikowaniem się zawładnął Internet i telekomunikacja mobilna, pasjonatów nawiązywania łączności radiowej nie ubywa.

Celem święta jest upamiętnienie dnia, w którym społeczności z różnych krajowych organizacji zrzeszyły się w Międzynarodowej Unii Radioamatorskiej, która dała początek krótkofalarstwu bez granic.

Zachodniopomorski Oddział Terenowy Polskiego Związku Krótkofalowców skupia ponad 200 członków z części naszego województwa i Gorzowa. Do Środkowopomorskiego z siedzibą w Koszalinie należy ponad setka hobbystów.

- Należą do nas ludzie różnych profesji, płci i w różnym wieku, na przykład szkolny klub działa w Nowogardzie - mówi Janusz Tylkowski, prezes ZOT PZK w Szczecinie, który swoje pierwsze pozwolenie radiowe dostał w 1965 roku. - To stosunkowo drogie dziś hobby. Kiedyś radiostacje robiło się samemu lub kupowało z demobilu.

Egzamin na krótkofalowca

Pasja do nawiązywania komunikacji radiowej łączy - są wśród nich małżeństwa. Jest także dziedziczona z pokolenia na pokolenie, czego dowodzi choćby to, że na egzamin na świadectwo operatora urządzeń radiowych w służbie amatorskiej do Delegatury Urzędu Komunikacji Elektronicznej w Szczecinie ze zdającymi go wnukami przyszli w minioną sobotę (16 kwietnia) ich dziadkowie - krótkofalowcy z Myśliborza i Chojny.

- Egzamin odbywa się raz w roku - wyjaśnia Janusz Tylkowski. - Bez tego nie można być krótkofalowcem, bo dopiero po jego zdaniu otrzymuje się indywidualny, jedyny na świecie, znak wywoławczy.

Rok temu egzamin w UKE zdawał Adrian Eitel, który teraz jako student III roku elektrotechniki na Zachodniopomorskim Uniwersystecie Technologicznym ma w UKE praktykę.

- Zaczynałem od CB-radia, ale za namową kolegów zdałem egzamin na krótkofalowca. Zdobyłem wiedzę potrzebną do rozwijania pasji, poznałem procedury, nauczyłem literacji. Podoba mi się to. Pracuję na wybranych pasmach. Nie mam co prawda miejsca na umieszczenie własnych anten, ale w wakacje „się rozwinę” - opowiada młody hobbysta.

Nie tylko pasja

Krótkofalowcy nie tylko oddają się swojej pasji, ale i służą pomocą, np. podczas klęsk żywiołowych, bo utrzymują łączność gdy zawodzą inne „profesjonalne” systemy.

- Jak na przykład podczas blackoutu w Szczecinie - dodaje prezes. - Nasz oddział stworzył sieć ratunkową łączności kryzysowej - SP Emergency Communications.

Krótkofalowcy aktywnie działają podczas różnych wydarzeń, np. podczas dwóch zlotów żaglowców w Szczecinie, czy na statku „Nawigator XXI” podczas WOŚP. Przez cały kwiecień Myśliborski Klub Łączności i Wojskowy Klub Krótkofalowców PZK w Szczecinie biorą udział w akcji radiowej zorganizowanej dla uczczenia 1050 rocznicy chrztu Polski.
(mag)

Na zdjęciach: Krótkofalowcy z Myśliborza, egzamin w Delegaturze UKE w Szczecinie i prezes Janusz Tylkowski

Krótkofalowcy świętują Krótkofalowcy świętują Krótkofalowcy świętują Krótkofalowcy świętują

Komentarze

adam
Kolego na długich falach też są krotkofalowcy
2017-07-04 18:02:10
Fale
A kiedy będą świętować długofalowcy? ;->
2016-04-18 14:18:22

Dodaj komentarz

logo hejt stop
Akceptuję regulamin. Link do regulaminu

Czytaj także

Huragan w eterze
Pogoda
22
na godz. 15:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Filmy

Solidarność na fasadzie szczecińskiej filharmonii

Nekrologi

Sonda

Czy zaproponowane przez miasto podwyżki opłat i rozszerzenie Strefy Płatnego Parkowania wraz z obniżkami cen w komunikacji miejskiej uzdrowią sytuację parkingową w śródmieściu Szczecina?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie