Piątek 20 maja 2022r. 
REKLAMA

Kredyty zabiły samorząd

Data publikacji: 2018-08-14 09:54
Ostatnia aktualizacja: 2019-07-09 12:18
Kredyty zabiły samorząd
 

Opublikowano rozporządzenie Rady Ministrów w sprawie zniesienia gminy Ostrowice. Dokument wszedł w życie 9 sierpnia. Oznacza to definitywny koniec zadłużonej ponad miarę i niewypłacalnej gminy Ostrowice.

Przypomnijmy, że dług gminy Ostrowice szacowany był na około 50 mln złotych. Były wójt Wacław M. i była skarbnik gminy Krystyny K., mają postawione prokuratorskie zarzuty dotyczące między innymi nadużycia i przekroczenia uprawnień, a także nierzetelnego prowadzenia ksiąg rachunkowych. Nie przyznają się do winy.

Wobec zmiany sytuacji związanej z zadłużeniem Ostrowic zarówno samorządowcy z Drawska, jak i Złocieńca już nie wnoszą sprzeciwu i deklarują chęć współpracy w tym zakresie. Z proponowanych rozwiązań zadowoleni są również mieszkańcy (jeszcze) gminy Ostrowice. Dla nich jest to nadzieja, że coś drgnie w infrastrukturze, że wreszcie ich prozaiczne potrzeby mogą być wreszcie realizowane.

Rozporządzenie potwierdza wcześniejsze ustalenia w sprawie gminy Ostrowice. Zadłużona i niewypłacalna gmina, która miała ponad 400 proc. zadłużenia w stosunku do swoich dochodów, przestanie istnieć 1 stycznia 2019 roku.

Rozporządzenie określa też obszar gmin Drawsko Pomorskie i Złocieniec, do których zostaną wcielone tereny obecnej gminy Ostrowice.

Do Drawska Pomorskiego mają trafić obszary obrębów ewidencyjnych Borne, Dołgie, Donatowo, Grzybno, Jelenino, Ostrowice i Przytoń, zaś do Złocieńca - Chlebowo, Cieminko, Gronowo, Nowe Worowo, Płocie, Siecino, Smołdzięcino, Szczycienko i Śmidzięcino.

Spłatę długów Ostrowic ma wziąć na siebie skarb państwa, po weryfikacji „faktycznej kwoty zadłużenia gminy”. Zająć ma się tym wojewoda zachodniopomorski, przy wsparciu Prokuratorii Generalnej Skarbu Państwa. Wiadomo już, że wojewoda będzie się starał doprowadzić do ugód z wierzycielami, by kwota zobowiązań, które przejął na siebie Skarb Państwa była jak najmniejsza. Tego przynajmniej wymagać będzie od niego Rada Ministrów.

W związku ze zbliżającymi się wyborami samorządowymi zaproponowano, by do końca roku została przedłużona kadencja organów w gminach, które przejmą obszar Ostrowic. Chodzi też o to, by wybory odbyły się do organów gmin w ich nowym kształcie, by mieszkańcy Ostrowic wybierali radnych i wójta Złocieńca i Drawska Pomorskiego.

(r.c.)

Fot. Ryszard Bańka

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA