sobota, 19 października 2019.
Strona główna > Wiadomości > Krajowy konkurs kulinarny w Gryfinie. Makrela i śledź na tapecie

Krajowy konkurs kulinarny w Gryfinie. Makrela i śledź na tapecie [GALERIA]

Krajowy konkurs kulinarny w Gryfinie. Makrela i śledź na tapecie
Data publikacji: 2019-04-03 10:41
Ostatnia aktualizacja: 2019-07-09 12:36
Wywietleń: 890 383795

W środę od rana w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 w Gryfinie trwa krajowy konkurs kulinarny, w którym gospodarze rywalizują z Zespołem Szkół nr 6 im. Mikołaja Reja w Szczecinie. Konkurs organizowany jest przez Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny w Szczecinie – partnera w międzynarodowym projekcie pn. "Nutritious, safe and sustainable seafood for consumers of tomorrow" (Pożywne, bezpieczne i zrównoważone owoce morza dla konsumentów jutra) o akronimie SEAFOODTOMORROW, realizowanym w ramach programu HORYZONT 2020.

Celem kulinarnych zmagań będzie wybranie najlepszych przepisów/dań przygotowanych na bazie dwóch gatunków ryb (makrela i śledź), spełniających wymagania żywieniowe wybranych grup konsumentów (młodzież w wieku 8-10 lat, kobiety w ciąży, seniorzy). Fachowe jury oceni dania pod kątem atrakcyjności sensorycznej, spełnienia zaleceń żywieniowych dla każdej docelowej grupy konsumentów, jak również potencjalnych możliwości wykorzystania przepisów przez przemysł spożywczy (przetwórstwo rybne).

W szkolnej pracowni kulinarnej oba zespoły na zmianę będą przygotowywać poszczególne potrawy; jako pierwsi do kuchni (kolejność ustalono drogą losowania) weszli uczniowie szczecińskiej placówki. Gospodarze w tym czasie szykowali przysmaki dla uczestników wydarzenia. Zwycięskie przepisy (ogłoszenie wyników ok. g. 15.30) zostaną zakwalifikowane do konkursu międzynarodowego.

Tekst i fot. (akme)

Krajowy konkurs kulinarny w Gryfinie. Makrela i śledź na tapecie Krajowy konkurs kulinarny w Gryfinie. Makrela i śledź na tapecie Krajowy konkurs kulinarny w Gryfinie. Makrela i śledź na tapecie Krajowy konkurs kulinarny w Gryfinie. Makrela i śledź na tapecie Krajowy konkurs kulinarny w Gryfinie. Makrela i śledź na tapecie Krajowy konkurs kulinarny w Gryfinie. Makrela i śledź na tapecie Krajowy konkurs kulinarny w Gryfinie. Makrela i śledź na tapecie

Komentarze

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
14
na godz. 12:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Najstarszy szczeciński fast food

Nekrologi

Sonda

Gdzie w Szczecinie powinien stanąć pomnik Marszałka Józefa Piłsudskiego?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie