Czwartek, 30 marca 2023 r. 
13 szczecin
REKLAMA

Krajobraz po pomoście

Data publikacji: 03 grudnia 2017 r. 10:16
Ostatnia aktualizacja: 09 lipca 2019 r. 11:57
Krajobraz po pomoście
Fot. Mirosław Kwiatkowski  
Pomost rybacki w Niechorzu zdaniem biegłych groził zawaleniem, więc zakazano na niego wchodzić spacerowiczom. Kilkanaście dni temu wjechały na niego potężne wywrotki i koparka, które rozebrały betonową konstrukcję wspartą na drewnianych palach. Pomost jakoś pod tym ciężarem się nie zawalił, ale mógłby pod ciężarem plażowiczów – tak stwierdzili eksperci. Dziwią się temu okoliczni mieszkańcy i rybacy.

Pomost rybacki nr 2, bo taką oficjalną nazwę ma rozebrany obiekt, powstał 51 lat temu w 1966 roku. Miał 53 metry długości, a szerokość ok. 6 metrów. Powstał na bazie drewnianych pali wybitych w dno morza. Na palach powstała żelbetowa konstrukcja, która służyła rybakom do odbioru ryb dostarczanych kutrami do pomostu. Ładowane były na traktor. 

Jak nas poinformował Urząd Morski, decyzję o rozbiórce podjął Zachodniopomorski Wojewódzki Inspektor Nadzoru Budowlanego. Ten ostatni bowiem stwierdził, że obiekt jest w bardzo złym stanie technicznym i nakazał jego rozbiórkę. Tę wykonała firma Hydrobud z Ustronia Morskiego, której potężny sprzęt jeździł po pomoście, który jakoś się nie zawalił, ale zdaniem biegłych z nadzoru budowlanego mógł się zawalić pod spacerowiczami. To właśnie wywołuje zdziwienie miejscowych. Betonowy pomost rozebrano, a teraz trwa usuwanie drewnianych pali, na których był wsparty. Przeszło 50-letnie pale są tak solidnie umocowane na dnie Bałtyku, że wyrywano je potężnymi maszynami. Teraz zacznie się wyciąganie tego, co zostało na dnie Bałtyku. Stary pomost już zniknął, bo zgodnie z opinią biegłych z ZWINB groził zawaleniem.

Cały artykuł w „Kurierze Szczecińskim”, e-wydaniu i wydaniu cyfrowym z 1 grudnia 2017 r.

Tekst i fot. Mirosław Kwiatkowski

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

janek
2017-12-03 18:52:42
Mam takiego "resoraka" :) Może lepiej jak urzędnicy zaczną się bawić takimi samochodzikami? :)
opos
2017-12-03 16:44:13
Sami swoi z tytułami magistrów ,a w głowie pustka. To prawda ,że nie każdy ,kto kończy studia z tytułami ,ma wiedzę. Coraz więcej takich nieudaczników można spotkać na stanowiskach- 0 myślenia ,a już o obliczeniach wytrzymałościowych nie wspomnę-wstyd mi za takich wybitnych inspektorków . Brawo p Wojewodo, to nie pierwszy nieudacznik z pana grona.
SromotnikBezwstydny
2017-12-03 15:58:36
Dziwne... Ten urzędnik pana Wojewody nie widział , pod nosem, że rozpływa się mu Wyspa Grodzka w Szczecinie...że wali się most na Regalicy(uratowali go....,wędkarze)ażnagle dostrzegł ,że wyśmienita konstrukcja z lat 60-tych grozi plażowiczom...... w Niechorzu.A jakiś przetarg imć Wojewoda ogłaszał? Dziwne...
Gmina Rewal
2017-12-03 10:18:25
.. i wszystko jasne. Wójt S. i banda skąpani w słonecznym blasku uśmiechu starosty S.

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA