Piątek, 01 marca 2024 r. 
REKLAMA

Kota Umbriagi powrót po latach [GALERIA, FILM]

Data publikacji: 01 czerwca 2018 r. 18:08
Ostatnia aktualizacja: 04 listopada 2020 r. 22:45
Kota Umbriagi powrót po latach
 

Po 65 latach legendarny kot Umbriaga powrócił do Szczecina. Rzeźba kociego żeglarza została odsłonięta w piątek (1 czerwca) po godzinie 12:00 na szczecińskich bulwarach. 

Figura kota żeglarza stanęła pomiędzy rzeźbami kpt. Kazimierza Haski i kpt. Ludomira Mączki na Bulwarze Piastowskim. Rzeźba została wykonana z brązu i ma 135 cm wysokości. Autorem figury jest Paweł Szatkowski.

- Kot Umbriaga wrócił i zostanie w Szczecinie na stałe. Cieszę się, że to kolejny morski akcent na naszych przepięknych bulwarach – podczas uroczystości mówił Piotr Krzystek, prezydent Szczecina.

Przed południem na Bulwarze Piastowskim rozpoczął się festyn, w którym udział wzięły dzieci ze szczecińskich szkół i przedszkoli oraz żeglarze. Był koncert muzyki szantowej, malowanie twarzy, gry, zabawy i bezpłatna wata cukrowa oraz popcorn. Podczas festynu zaśpiewany został premierowy utwór pod tytułem „Umbriaga - kot żeglarz” w wykonaniu zespołu IGA’cki Band.

W samo południe uczestnicy imprezy powitali Umbriagę, który po 65 latach powrócił z rejsu dookoła świata. Rzeźbę razem z przedszkolakami odsłonił „kot” w marynarskim mundurku.

Kot Umbriaga to jedna z legendarnych postaci szczecińskiego żeglarstwa. 65 lat temu podczas postoju zszedł na ląd i nie powrócił już na jacht. Do dzisiaj jego postać wspominają najstarsi żeglarze.

- Mało kto dzisiaj wie, że rudy kot to postać autentyczna. Pod koniec lat 40. XX wieku zamieszkał na przystani jachtowej Akademickiego Związku Morskiego w Szczecinie. Ludzie nadali mu imię Umbriaga zaczerpnięte z włoskiego filmu granego wtedy w kinach – powiedział Piotr Owczarski, pomysłodawca utworzenia Alei Żeglarzy.

Od 2016 r. kot Umbriaga patronuje jednej z Nagród Żeglarskich Szczecina – Nagrodzie Kota Umbriagi dla dzieci popularyzujących żeglarstwo.

(k)

Fot. Dariusz Gorajski

Film: PaS

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

r.
2018-06-01 20:35:23
Niestety, jak wiele artystycznych realizacji w Szczecinie - koszmar!
o
2018-06-01 19:07:45
Szczecin ma kota i prezydent ma kota. ciekawe czy mieszka tu kto zdrowy?

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA