piątek, 29 maja 2020.
Strona główna > Wiadomości > Kota Umbriagi powrót po latach

Kota Umbriagi powrót po latach [GALERIA, FILM]

Kota Umbriagi powrót po latach
Data publikacji: 2018-06-01 18:08
Ostatnia aktualizacja: 2019-11-07 16:14
Wywietleń: 2526 330966

Po 65 latach legendarny kot Umbriaga powrócił do Szczecina. Rzeźba kociego żeglarza została odsłonięta w piątek (1 czerwca) po godzinie 12:00 na szczecińskich bulwarach. 

Figura kota żeglarza stanęła pomiędzy rzeźbami kpt. Kazimierza Haski i kpt. Ludomira Mączki na Bulwarze Piastowskim. Rzeźba została wykonana z brązu i ma 135 cm wysokości. Autorem figury jest Paweł Szatkowski.

- Kot Umbriaga wrócił i zostanie w Szczecinie na stałe. Cieszę się, że to kolejny morski akcent na naszych przepięknych bulwarach – podczas uroczystości mówił Piotr Krzystek, prezydent Szczecina.

Przed południem na Bulwarze Piastowskim rozpoczął się festyn, w którym udział wzięły dzieci ze szczecińskich szkół i przedszkoli oraz żeglarze. Był koncert muzyki szantowej, malowanie twarzy, gry, zabawy i bezpłatna wata cukrowa oraz popcorn. Podczas festynu zaśpiewany został premierowy utwór pod tytułem „Umbriaga - kot żeglarz” w wykonaniu zespołu IGA’cki Band.

W samo południe uczestnicy imprezy powitali Umbriagę, który po 65 latach powrócił z rejsu dookoła świata. Rzeźbę razem z przedszkolakami odsłonił „kot” w marynarskim mundurku.

Kot Umbriaga to jedna z legendarnych postaci szczecińskiego żeglarstwa. 65 lat temu podczas postoju zszedł na ląd i nie powrócił już na jacht. Do dzisiaj jego postać wspominają najstarsi żeglarze.

- Mało kto dzisiaj wie, że rudy kot to postać autentyczna. Pod koniec lat 40. XX wieku zamieszkał na przystani jachtowej Akademickiego Związku Morskiego w Szczecinie. Ludzie nadali mu imię Umbriaga zaczerpnięte z włoskiego filmu granego wtedy w kinach – powiedział Piotr Owczarski, pomysłodawca utworzenia Alei Żeglarzy.

Od 2016 r. kot Umbriaga patronuje jednej z Nagród Żeglarskich Szczecina – Nagrodzie Kota Umbriagi dla dzieci popularyzujących żeglarstwo.

(k)

Fot. Dariusz Gorajski

Film: PaS

Kota Umbriagi powrót po latach Kota Umbriagi powrót po latach Kota Umbriagi powrót po latach Kota Umbriagi powrót po latach Kota Umbriagi powrót po latach Kota Umbriagi powrót po latach Kota Umbriagi powrót po latach Kota Umbriagi powrót po latach Kota Umbriagi powrót po latach Kota Umbriagi powrót po latach Kota Umbriagi powrót po latach Kota Umbriagi powrót po latach Kota Umbriagi powrót po latach Kota Umbriagi powrót po latach Kota Umbriagi powrót po latach

Komentarze

r.
Niestety, jak wiele artystycznych realizacji w Szczecinie - koszmar!
2018-06-01 20:35:23
o
Szczecin ma kota i prezydent ma kota. ciekawe czy mieszka tu kto zdrowy?
2018-06-01 19:07:45

Dodaj komentarz

logo hejt stop
Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
8
na godz. 06:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Wiadomości Szczecin

 
CZYTAJ WIĘCEJ

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Filmy

Spacerowy protest na Uznamie

Z dostawą do domu

Pizzeria z rodu Gryfa

Sonda

Czy jesteś za zniesieniem obowiązku noszenia maseczek?

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie