Wtorek 27 lipca 2021r. 
REKLAMA

Kosztowna likwidacja gminy bankruta

Data publikacji: 2018-06-07 11:20
Ostatnia aktualizacja: 2019-07-09 12:12
Kosztowna likwidacja gminy bankruta
Spotkanie w Urzędzie Miejskim w Drawsku Pomorskim odbyło się 5 czerwca. Samorządowcy mieli uwagi do specustawy w sprawie Ostrowic przygotowanej przez resort spraw wewnętrznych i przedstawili szereg propozycji. Fot. UM Drawsko Pomorskie  

Włodarze gmin Drawsko Pomorskie i Złocieniec obawiają się, że nie udźwigną finansowo kosztów związanych z „wchłonięciem” swojego sąsiada, czyli gminy Ostrowice. Likwidacja tej najbardziej zadłużonej gminy w Polsce ma się stać faktem od 1 stycznia 2019 roku.

Likwidacja gminy Ostrowice jest już przesądzona. Ta niespełna 2,5-tysięczna gmina ma blisko 50 mln zł zadłużenia. To m.in. efekt niegospodarności byłego wójta Ostrowic Wacława M., który zaciągał kredyty na inwestycje w parabankach. On i była skarbniczka Krystyna K. wkrótce zasiądą na ławie oskarżonych.

W Urzędzie Miejskim w Drawsku Pomorskim odbyło się spotkanie zastępcy burmistrza Drawska Pomorskiego Marka Tobiszewskiego, zastępcy burmistrza Złocieńca Natana Fiutowskiego i komisarza rządowego Ostrowic Agnieszki Wróblewskiej z przedstawicielami wojewody zachodniopomorskiego. Włodarze na piśmie sformułowali swoje uwagi do projektu specustawy, szczegółowo regulującej, na jakich zasadach miałaby nastąpić likwidacja gminy bankruta.

Samorządowcy proponują w nim kilka możliwości zwiększenia budżetów ich gmin. Tak, by mogły udźwignąć finansowo koszty wchłonięcia Ostrowic, i aby na tym nie stracili mieszkańcy. W związku ze zmianą granic administracyjnych proponują m.in. zwiększenie o 5 proc. udziałów w podatku dochodowym PIT oraz nieodpłatne przekazanie na własność terenów należących do Skarbu Państwa, które w planach zagospodarowania przestrzennego są przeznaczone pod budownictwo jedno- i wielorodzinne.

– Przekazanie tych terenów, a następnie ich uzbrojenie i zbycie umożliwiłoby pozyskanie środków finansowych na inwestycje na przejętych terenach – argumentują samorządowcy.

Cały artykuł w „Kurierze Szczecińskim”, e-wydaniu i wydaniu cyfrowym z 7 czerwca 2018 r.

(żan)

Na zdjęciu: Spotkanie w Urzędzie Miejskim w Drawsku Pomorskim odbyło się 5 czerwca. Samorządowcy mieli uwagi do specustawy w sprawie Ostrowic przygotowanej przez resort spraw wewnętrznych i przedstawili szereg propozycji.

Fot. UM Drawsko Pomorskie

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

POwtrórka z rozrywki
2018-06-07 19:18:06
Co wy, pachołki, z tym wciskaniem skrótów partii do wyrazów? Piana wam się na mózg rzuciła. Niby gmina zbankrutowała przez pis? O co ma tu chodzić? Wyłączcie komputery, szubrawcy.
PiSzcząca bida
2018-06-07 16:05:19
Przez likwidację zbankrutowanej gminy zbankrutują sąsiednie. Oby nie skończyło się to efektem domina.

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
Tylko teraz -50% na prenumertę eKuriera. KUP TERAZ