wtorek, 26 stycznia 2021r.

Koszalin z budżetem. „In vitro” ma zapobiec depopulacji

Data publikacji: 2020-12-04 16:03
Ostatnia aktualizacja: 2020-12-04 16:03
Koszalin z budżetem. „In vitro” ma zapobiec depopulacji
 

XXIV sesja Rady Miejskiej w Koszalinie, ponownie w zdalnym trybie, toczyła się głównie wokół zasobności kasy miejskiej. Trwały długie polemiki przedstawicieli Koalicji Obywatelskiej (KO) z prezydentem Piotrem Jedlińskim. Jednak za budżetem miasta na 2021 rok zagłosowało osiemnastu radnych, czterech się wstrzymało, a jeden był przeciw.

Ostatecznie po prawie 10-godzinnym maratonie sporów i pretensji, ale i ustępstw przeszedł - jak mówiono - pandemiczny budżet na kwotę ponad 719,4 mln zł. Wydatki będą większe, co po przeliczeniu z prognozą dochodów daje deficyt w wysokości 15 mln 364 tys. zł. Projekt pozytywnie zaopiniowała Regionalna Izba Obrachunkowa. Wiele z przyszłorocznych planów inwestycyjnych determinują koszty rozbiórki i budowy wiaduktu w ciągu alei Monte Cassino o wartości 13,2 mln zł.

Dofinansowanie in vitro w Koszalinie

Radni KO zgłosili listę poprawek na wniosek mieszkańców, w tym rad osiedli, które nie znalazły uznania u prezydenta Koszalina. Ostatecznie przyjęty dokument zawiera kompromisowe autopoprawki, na przykład wśród wydatków są 300 tys. zł na modernizację chodników i o 660 tys. zł zwiększona kwota na kluby sportowe. Te zgłoszone dopiero w dniu obrad wzbudziły pretensje ze strony samorządowców niezadowolonych z zaproponowanych stawek w puli budżetu.

Wcześniej radni przegłosowali projekt uchwały w sprawie przyjęcia programu polityki zdrowotnej pn. „Dofinansowanie do leczenia niepłodności metodą zapłodnienia pozaustrojowego dla mieszkańców miasta Koszalina w latach 2021-2023”. Wsparcie warte 100 tys. zł w skali roku dla docelowo 58 par to też odpowiedź na narastającą depopulację. Ostatnie oficjalne dane statystyczne z końca grudnia 2018 roku notują 107.321 mieszkańców Koszalina, a prognoza do 2035 r. zmniejsza stan do 97.747 osób. Liczba urodzeń zaś spada, bo w 2019 przyszło na świat 1054 dzieci, czyli o osiem mniej niż w poprzednim roku. Warto przypomnieć, że blisko dwa lata temu wojewoda zachodniopomorski rozstrzygnięciem nadzorczym unieważnił zapis dokumentu uchwalonego jesienią 2017 r.

Pieniądze na halę sportową

Duże zamieszanie towarzyszyło przesunięciu o rok wsparcia milionem złotych akcji w spółce Park Technologiczny w ramach Wieloletniej Prognozy Finansowej miasta Koszalina 2020-2036. Projektodawcy z KO chcieli pieniądze przeznaczyć na inne zadania priorytetowe miasta, choćby w sferze sportu czy kultury. Jednak przeciwnicy wskazali na wady prawne w dokumencie, bo z inicjatywą powinien wystąpić prezydent Koszalina, a nie Rada Miejska. Wniosek nie przeszedł, choć głosy rozłożyły się równo: 11 za, tyle samo przeciw i jeden wstrzymujący na 22 obecnych w systemie radnych.

Za to nie było kontrowersji w wyrażeniu intencji udzielenia w 2021 roku pomocy finansowej województwu zachodniopomorskiemu w formie dotacji celowej w wysokości 500 tys. zł. Pieniądze trafią do miejscowej Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w związku z rozpoczęciem budowy hali sportowej z łącznikiem wraz z przebudową istniejącej hali gimnastycznej na aulę edukacyjną. Inwestycja jest współfinansowana w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego w kwocie 11 mln zł, co stanowi 85 proc. całkowitych kosztów.
W czasie przerwy w obradach tej sesji uszczuplony został 19-osobowy skład KO. Odeszli zeń radni: Błażej Papiernik i Marek Reinholz na znak sprzeciwu wobec decyzji kierownictwa klubu, które projektów uchwał szerzej nie konsultuje, a na forum arbitralnie wypowiada się w imieniu gremium. ©℗

(m)

Fot. Wiesław Miller

Na zdjęciu: Urząd Miejski w Koszalinie

Komentarze

Jarema
2020-12-04 17:09:44
Ech nie wiem co o tym myśleć.Niektóre osoby ze strajku uważają że aborcja bez granic jest najważniejszym prawem kobiety. Zrobić sobie in vitro by potem zrobić sobie aborcję to radykalna postawa która się pojawiła w przestrzeni medialnej. To takie straszne poplątanie się stało przez te czerwone błyskawice

Dodaj komentarz

HEJT STOP


Tylko teraz -50% na prenumertę eKuriera. KUP TERAZ