Piątek 22 października 2021r. 
REKLAMA

Koronawirus nie odpuszcza

Data publikacji: 2020-03-10 13:11
Ostatnia aktualizacja: 2020-03-11 18:02
Koronawirus nie odpuszcza
 

Już osiemnaście osób jest zakażonych koronawirusem w Polsce. Łukasz Szumowski, minister zdrowia, ogłosił dziś, że „zlokalizowano go na Mazowszu". W szczecińskim szpitalu nadal przebywają dwie osoby - jedna jest w ciężkim stanie. W całym kraju wprowadzono dodatkowe środki bezpieczeństwa.

Dodajmy, że chorzy leczą się też w szpitalach w Raciborzu, Krakowie, Zielonej Górze, Szczecinie, Ostródzie, Wrocławiu i Poznaniu. Ponad 170 osób leży w szpitalach z podejrzeniem zakażenia, kwarantanną domową objętych jest przeszło 4 tys.

Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Szczecinie podała, że w Zachodniopomorskiem kwarantannie poddano 155 osób. Z kolei nadzorem epidemiologicznym objęto 269 osób.

Dwie osoby w szczecińskim szpitalu

Przypomnijmy, że w szpitalu wojewódzkim w Szczecinie wciąż przebywają dwie osoby, u których wykryto COVID-19. Małżeństwo ze Stargardu (oboje w wieku po 60.) przyjechało do Polski z północnych Włoch. Stan zdrowia mężczyzny lekarze oceniają jako stabilny. Niestety stan kobiety się pogorszył - przebywa na oddziale intensywnej terapii.

- W poniedziałek do szpitala wojewódzkiego w Szczecinie dotarł specjalistyczny sprzęt laboratoryjny, dzięki któremu będziemy mogli badać na miejscu próbki od osób z podejrzeniem koronawirusa - poinformował Mateusz Iżakowski, rzecznik prasowy szpitala.

Dziś sprzęt będzie montowany i konfigurowany, a jutro rozpocznie się szkolenie personelu laboratoryjnego. Pierwsze badania zostaną przeprowadzone w czwartek. Badanie trwa cztery godziny. Jednocześnie można przebadać 12 próbek.

Wzmożone środki bezpieczeństwa

W związku z rozprzestrzenianiem się wirusa w Polsce premier Mateusz Morawiecki podjął decyzję - po posiedzenie Rządowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego - o odwołaniu wszystkich imprez masowych.

W poniedziałek wprowadzono też kontrole sanitarne na przejściach granicznych (na granicy z Niemcami i Czechami). Wczoraj taki punkt kontrolny zaczął działać na przejściu w Kołbaskowie. Założono je również: w Świecku, Olszynie, Jędrzychowicach i Gorzyczkach.

Kontrole sanitarne przeprowadzane są przede wszystkim w busach i autobusach. Kierowcom i pasażerom mierzona jest temperatura, wszyscy muszą wypełnić karty pasażera.

Mateusz Kamiński, minister spraw wewnętrznych i administracji, zapewnia, że wszystko przebiega sprawnie. Osoby, które są poddawane procedurom, działają w pełnym porozumieniu z funkcjonariuszami. Minister przyznał, że stwierdzono już kilka przypadków niepokojących - podróżni mieli powyżej 38 stopni gorączki. Zostali przewiezieni przygotowanymi ambulansami do szpitali.

We wtorek kontrola sanitarna na granicach zostanie rozszerzona o całą granicę wschodnią, czyli polsko-ukraińską, polsko-białoruską i polsko-rosyjską. Punkty kontroli sanitarnej zostaną również utworzone na granicy polsko-litewskiej oraz na całej granicy polsko-niemieckiej. Kontrole sanitarne wprowadzono również w pociągach IC i w portach.

Leszek Wójcik

Fot. Mirosław Winconek

Sonda

Czy odwołanie imprez i zamknięcie niektórych placówek z powodu koronawirusa to dobra decyzja?
REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

krzychu
2020-03-10 18:23:50
Zamknąć na co najmniej 10 dni wszystkie galerie handlowe, placówki oświaty i przede wszystkim kościoły! Co prawda kilku pazernych dupków będzie płakać, że nie stać ich na kolejną willę i ferrari, ale olać ich. Gospodarka sobie poradzi, a i zagrożenia się pozbędziemy.
@Vera
2020-03-10 18:12:06
Jasne za pózno powinni zatrzymać wirusa jeszcze w Chinach . Biedroń już tam chciał jechać i powstrzymywać .
Apel
2020-03-10 16:01:17
zamknąć wszystkie kościoły
halinus F.
2020-03-10 15:15:11
Fałszywa flaga.
500-
2020-03-10 13:50:33
Trzeba zamknać galerie handlowe. Galaxy, Kaskada, przewija się tam dziennie ponad 30 tys osób Przegrzane, spocone, kichające. personel zagrożony w najwiekszym stopniu. Jeden zakażony rozniesie w tyh halach wiecej zarazków niż w 10 dużych samolotach. A są tam ludzie z różnych stron swiata. Jeżeli kuratorz amknie szkoły to dzieciaki przeniosą się do centrów handlowych. Ale rząd tego nie zrobi zamknął centra na 50 niedziel i już kasy mniej z handlu o 18%. Zamknie profilaktyczne na kilka tygodni i po budżecie i 500+
Vera
2020-03-10 13:43:09
Dobrze że opozycja od początku głośno mówiła o zagrożeniu i naciskała w tej sprawie na rzad, bo pisowcy sami z siebie to by nic nie zrobili. I tak zareagowali za późno.
:)
2020-03-10 13:32:31
Wierni z Bełchatowa (Łódzkie) wyjdą na ulice miasta z modlitwą na ustach. Odbywający się w każdą pierwszą sobotę miesiąca „Męski Różaniec” tym razem będzie miał niecodzienną intencję – wierni będą prosić Matkę Boską o wstawiennictwo i powstrzymanie szalejącego na świecie koronawirusa. A kiedy w Szczecinie ,taka akcja powinna byc u nas codziennie, to jedyny skuteczny sposob na koronke :)
Zbyszek
2020-03-10 13:28:47
Wirus do nas nie przyszedł tylko go sami przywieźli. A można było tego uniknąć!

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
Tylko teraz -50% na prenumertę eKuriera. KUP TERAZ