Środa 20 października 2021r. 
REKLAMA

Kontrole na statkach

Data publikacji: 2020-03-17 11:02
Ostatnia aktualizacja: 2020-03-18 11:02
Kontrole na statkach
 

Z uwagi na sytuację związaną z działaniami zapobiegającymi rozprzestrzenianiu się koronawirusa, powołano Sztab Antykryzysowy Zarządu Morskich Portów Szczecin i Świnoujście. Spółka poinformowała też, na czym ma polegać kontrola graniczna w morskich przejściach granicznych w Szczecinie i Świnoujściu.

Członkowie załóg statków handlowych, którzy nie spełniają wymogów rozporządzenia MSWiA w sprawie czasowego zawieszenia lub ograniczenia ruchu granicznego na określonych przejściach granicznych, nie mogą zejść na ląd. Od osób, którym udzielone zostanie prawo zejścia, odbierana będzie wypełniona przez nich Karta Identyfikacyjna oraz skierowane będą do odbycia kwarantanny trwającej 14 dni. Wyznaczeni funkcjonariusze mają dokonywać pomiar temperatury ciała członków załóg. Postępowanie z tymi, u których stwierdzi się gorączkę ponad 38 stopni C, będzie uzależnione od decyzji Granicznego Inspektora Sanitarnego. Ekipa kontrolna Straży Granicznej każdorazowo powiadomi operatora przeładunkowego i Koordynację Obrotu Portowego ZMPSiŚ o zakończeniu odprawy i możliwości obsługi statku. Dane członków załogi, którzy otrzymają zgodę na zejście ze statku, zostaną przekazane pracownikom ochrony portu.

Ekipa Kontrolna Straży Granicznej udzieli kapitanom statków instrukcji dotyczącej zakazu zejścia marynarzy z pokładu statku. Wobec członków załóg naruszających zakaz zastosowane zostaną sankcje karne.

- Patrole Straży Granicznej będą dokonywały kontroli stanu przestrzegania zakazu opuszczania statku przez marynarzy - zapowiedziała spółka i poinformowała, że osobą kontaktową w zakresie kontroli granicznej w morskich przejściach granicznych w Szczecinie i Świnoujściu jest kierownik Działu Bezpieczeństwa Portów Adam Pawlak (tel. 502 691 162). 

Od poniedziałku (16 marca) do odwołania pracownicy ZMPSiŚ pracują w trybie pracy zdalnej.

Spółka zapewniła, że podjęte działania prewencyjne nie zaburzają funkcjonowania jej pracy w żadnym obszarze.

Podobne zasady dotyczą statków przypływających do polskich stoczni remontowych.

(ek)

Fot. Elżbieta KUBOWSKA

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
Tylko teraz -50% na prenumertę eKuriera. KUP TERAZ