sobota, 26 maja 2018.
Strona główna > Wiadomości > Kontrola w zamku

Kontrola w zamku

Kontrola w zamku
Data publikacji: 2018-01-21 20:21
Ostatnia aktualizacja: 2018-02-14 22:44
Wywietleń: 1345 310350

Wszczęcia kontroli w Zamku Książąt Pomorskich domagają się radni klubu SLD Sejmiku Województwa Zachodniopomorskiego. Chcą, by komisja rewizyjna przyjrzała się przebiegowi prowadzonych na zamku prac zabezpieczających po ubiegłorocznej katastrofie budowlanej.

Radni Sojuszu Lewicy Demokratycznej co rusz zabierają głos w sprawie zamku, a ściślej mówiąc: zawalenia się jego północnego skrzydła. W grudniu ub.r. złożyli interpelację u marszałka województwa, domagając się od niego szczegółowych wyjaśnień. Teraz zwrócili się do komisji rewizyjnej Sejmiku Województwa Zachodniopomorskiego o wszczęcie kontroli. Ma być prowadzona trzytorowo: pod kątem przebiegu prac zabezpieczających, zleconych ekspertyz i zabezpieczenia przeciwpożarowego (z uwzględnieniem wszystkich inwestycji przeprowadzanych w zamku i operze od 2010 r.).

Niedawno na temat katastrofy wypowiedział się też były właściciel Restauracji Zamkowa. Jak podaje Radio Szczecin, mężczyzna już pięć lat temu zgłaszał dyrekcji zamku, że w jego lokalu pękają ściany i zapada się podłoga. Jednak rzeczniczka prasowa Zamku Książąt Pomorskich, Monika Adamowska podkreśla, że wiązanie tych usterek z tym, co się stało w północnym skrzydle gmachu, jest przedwczesne. Przyczynę katastrofy ustali bowiem ekspert, którego lada dzień wybierze Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego.

Ale i tak nie rozpocznie badań od razu. To na razie jest niemożliwe. Ze względów bezpieczeństwa do zrujnowanych pomieszczeń nikt nie może wchodzić – nadal istnieje ryzyko zawalenia się kolejnych fragmentów stropu. Najpierw więc trzeba zlikwidować zagrożenie kolejnych osunięć. Z tym od września walczą pracownicy firmy, która podjęła się zabezpieczenia terenu.

Dopiero kiedy w północnym skrzydle będzie bezpiecznie, zniszczone sale zostaną odgruzowane. Wtedy też na miejsce katastrofy wejdą eksperci budowlani, którzy spróbują odpowiedzieć na pytanie, co było powodem zapadnięcia się słupów podtrzymujących stropy. Nieoficjalnie mówi się, że gwałtowna zmiana warunków gruntowych. Na to wskazuje przebieg tragedii.

Przypomnijmy: 11 maja 2017 r. filar z drugiego piętra osunął się na niższą kondygnację, która z kolei wcisnęła słup znajdujący się pod nią do piwnicy. W efekcie zrujnowane zostały pomieszczenia, w których działał Teatr Piwnica przy Krypcie, szatnia, sanitariaty i kasa na parterze, sala Elżbietańska na piętrze i znajdująca się nad nią sala Eryka Pomorskiego.

(lw)

Fot. Ryszard PAKIESER

Komentarze

Włodek
Radni SLD to by się może za jakaś uczciwą pracę na rzecz mieszkańców regionu wzięli, a nie szukają sensacji tam gdzie jej nie ma.
2018-01-22 14:25:43
Dębowy
Powiem tak, ten leśny dziadek z Sojuszu Upadłej Lewicy Dariusz Wieczorek powinien dać już sobie spokój i iść na emeryturę. Powinniśmy poczekać na opinię biegłyhc i dopierow wtedy orzekać o winach. Tyle w temacie
2018-01-22 13:03:01
Rudy
Wieczorek weż się do roboty i nie szczuj . Tobie to juz oczy piccą zarosły.
2018-01-22 12:15:02

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
18
na godz. 09:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
Przez granice
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
Uber die grenzen
LESEN SIE MEHR

Filmy

Różne odcienie filharmonii
Zwiedzanie z prezydentem
Opóźnienia na szczecińskim dworcu
Poprzedni Następny

Nekrologi

kondolencje

W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do sklepu
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie
Cyfrowy
„Mirosław Kwiatkowski niniejszym przeprasza za bezprawne naruszenie dóbr osobistych Pana Przemysława Rafała Chmury, których to naruszeń dopuścił się w treści sporządzonych przez siebie artykułów pod tytułem: – „Biuro nieruchomości w przepompowni”, „Pośredników ci u nas dostatek”, „Wypaczone notarialne umowy”, „Notariusze naginali przepisy”, „Czarna dziesiątka mijającego roku”, „Chwasty tygodnia”, „Pośrednicy drwią z Temidy” oraz „Wyrok na notariusza” opublikowanych w Kurierze Szczecińskim odpowiednio w dniach 23 stycznia 2015 r., 13 lutego 2015 r., 27 listopada 2015 r., 28 grudnia 2015 r., 31 grudnia 2015 r., 9 września 2016 r. oraz 11 października 2016 r., a także stronie internetowej gazety, w których to artykułach zawarto nieprawdziwe i niesprawdzone informacje na temat sposobu świadczenia usług przez Pana Przemysława Rafała Chmurę, w czasie gdy wykonywał on zawód notariusza, oraz o rzekomych nieprawidłowościach, których miał się dopuścić przy świadczeniu tych usług. Mirosław Kwiatkowski zobowiązuje się również do poszanowania dóbr osobistych Pana Przemysława Rafała Chmury.”