Policcy radni gminni zaakceptowali nową sieć szkół. Po 18 latach swoją działalność będą więc kończyły gimnazja. Dyrektorzy tych polickich placówek przyszli na wtorkową, w pewnym sensie pożegnalną, sesję.
– Osiemnaście lat temu Rada Miejska w Policach podjęła uchwałę o utworzeniu pięciu gimnazjów. Dziś w symboliczny sposób kończymy ich działalność – powiedział Witold Stefański, naczelnik Wydziału Oświaty i Kultury. Podziękował też za pracę wszystkim dyrektorom gimnazjów, także tym, którzy już ich nie prowadzą. Do podziękowań przyłączył się przewodniczący RM Witold Król.
Zgodnie z założeniami reformy oświaty gimnazja przestają funkcjonować już od roku szkolnego 2017/2018, a szkoły podstawowe będą ośmioletnie. Przyjęta dziś w Policach uchwała „w sprawie projektu dostosowania sieci szkół podstawowych i gimnazjów do nowego ustroju szkolnego” trafi teraz do Kuratorium Oświaty. Po jej zaopiniowaniu radni znów będą debatować i głosować w tej sprawie.
Obecna na sesji Beata Chmielewska (z zarządu powiatu polickiego) zadeklarowała gotowość do dalszej współpracy z gminą przy rozwiązywaniu problemów wynikających z reformy oświaty. Dotyczy to m.in. znalezienia zatrudnienia dla nauczycieli, którzy stracą pracę. Powiat jest bowiem organem prowadzącym dla szkół ponadpodstawowych i działających przy ośrodkach specjalnych. Od najbliższego roku szkolnego planuje też prowadzić przy Zespole Szkół im. Ignacego Łukasiewicza w Policach podstawową szkołę sportową i dwujęzyczną (m.in. dla zapewnienia kontynuacji współpracy z gimnazjum niemiecko-polskim w Loecknitz). W powiecie więc liczba oddziałów szkolnych i etatów nauczycielskich może się zwiększyć, podczas gdy w gminie - przeciwnie.
(sag)
Gimnazjum nr 2 w Policach stanie się Szkołą Podstawową nr 5.
Fot. Agnieszka Spirydowicz