Wyremontowana świetlica z nowymi meblami i zabawkami cieszy pacjentów Oddziału Okulistyki Dziecięcej II Kliniki Okulistyki szpitala na Pomorzanach. To efekt wspólnych działań Parlamentu Studentów Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego, stowarzyszenia Lions Club Szczecin Jantar i wszystkich ludzi dobrej woli, którzy dołożyli do tego swoje serce i finansową cegiełkę.
Z inicjatywy Parlamentu Studentów PUM, przy wsparciu członkiń Lions Club Szczecin Jantar oraz samorządów uczniowskich liceów ogólnokształcących nr IX, XIII i XIV zebrano pieniądze (koncert charytatywny Marzenia Utkane z Gwiazd) na remont świetlicy na Oddziale Okulistyki Dziecięcej II Kliniki Okulistyki Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego nr 2 PUM i zakup do niej nowego wyposażenia:mebli, zabawek i pomocy do ćwiczenia wzrok. Koszt całego przedsięwzięcia to ponad 16 tys. złotych.
W świetlicy odświeżono ściany i pomalowano je na przyjazne dla oka kolory. Zakupiono także wyposażenie: stoły i krzesła dopasowane do wzrostu dzieci, kanapę (pokryta jest tapicerką umożliwiającą mycie i dezynfekcję), na której czas mogą spędzać rodzice z pociechami. W zabudowie ściany i na półkach są nowe, kolorowe zabawki.
- Zawieszone są specjalne czarne rolety, a jedną ze ścian pomalowano na czarny kolor farbą magnetyczną, która dzięki temu jest też miejscem do ćwiczeń oczu: ma integrować rozwój motoryki dzieci i patrzenia - wyjaśnia Bogna Bartkiewicz, rzecznik SPSK nr 2 PUM.
Mali pacjenci wykonują ćwiczenia motoryczno-wzrokowe poprzez naklejanie różnych elementów, puzzli na ścianę, uczą się lokalizacji okiem słabowidzącym. Dzięki wielkoformatowym czarno-białym grafikom na ścianach samodzielnie ćwiczą wzrok - obrazy szachownic o dużej kontrastowości barw bardzo stymulują do pracy pręciki, które odpowiadają za postrzeganie kształtów i ruchu oraz umożliwiają widzenie czarno-białe przy słabym oświetleniu.
W świetlicy pojawił się tez duży telewizor, który ma tu funkcję stymulującą wzrok. Oglądanie bajek przez dzieci-pacjentów okulistycznych rozwija ich widzenie i mózg (oko obiera ponad 80 proc. bodźców ze świata zewnętrznego), więc patrzenie w dal ma duże znaczenie w ćwiczeniu wzroku.
(ip)
Fot. SPSK nr 2