wtorek, 26 stycznia 2021r.

Kolejny odcinek DW 102 przebudowany. Koniec z nierównymi płytami

Data publikacji: 2018-11-21 11:34
Ostatnia aktualizacja: 2019-07-09 12:25
Kolejny odcinek DW 102 przebudowany. Koniec z nierównymi płytami
 

Zakończyła się przebudowa 3,9-kilometrowego odcinka Międzywodzie – Dziwnów drogi wojewódzkiej nr 102. Koszt robót wyniósł ponad 13 mln zł.  

DW 102 była jedną z dwóch ostatnich – obok „berlinki” (DW 142) – dróg wojewódzkich w regionie, które zostały wykonane z płyt betonowych w latach 30. XX wieku. Łączy Kołobrzeg i Międzyzdroje.

Przebudowa odcinka Międzywodzie – Dziwnów to kolejny zakończony etap prac na DW 102. W październiku Zachodniopomorski Zarząd Dróg Wojewódzkich zakończył roboty pomiędzy Łukęcinem a Lędzinem.

– To dobre informacje dla mieszkańców Pomorza Zachodniego i turystów. Droga wojewódzka 102 jest jednym z głównych szlaków nad Bałtyk i jej obciążenie w wakacje znacznie wzrasta. Cieszę się, że zakończyliśmy kolejny etap. Oznacza to większe bezpieczeństwo i komfort podróży – mówi wicemarszałek Tomasz Sobieraj.

Prace objęły usunięcie betonowych płyt w Międzywodziu. W ich miejscu powstała nowa, komfortowa droga. W miejscowościach powstały elementy spowalniające ruch, azyle dla pieszych, nowe zatoki autobusowe i ciągi pieszo-rowerowe. W trakcie przebudowy droga została doprowadzona do odpowiednich standardów, m.in. wykonano brakujące rowy odwadniające i zlikwidowano zawyżone pobocza. Przebudowa sięgnęła do skrzyżowania przed mostem zwodzonym w Dziwnowie. W miejscu tym powstało rondo.

Technologia, którą zastosowano na odcinku szlakowym, z uwagi na małą liczbę dróg betonowych w Polsce jest stosowana bardzo rzadko. Polega na położeniu elastycznej membrany, która oddziela podłoże od warstw wierzchnich.

Inwestycja była realizowana z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego na lata 2014–20. Wykonawcą było Przedsiębiorstwo Budownictwa Drogowo-Inżynieryjnego SA z Torunia. Koszt robót wyniósł ponad 13 mln zł.

(g)

Fot. ZZDW w Koszalinie

Dodaj komentarz

HEJT STOP


Tylko teraz -50% na prenumertę eKuriera. KUP TERAZ