niedziela, 20 października 2019.
Strona główna > Wiadomości > Kolejki do lekarza. Uczniowie nie zdążyli

Kolejki do lekarza. Uczniowie nie zdążyli

Kolejki do lekarza. Uczniowie nie zdążyli
Data publikacji: 2019-07-11 10:51
Ostatnia aktualizacja: 2019-09-17 12:23
Wywietleń: 7380 402023

Brak miejsc dla absolwentów szkół podstawowych oraz gimnazjów w szkołach średnich jest jednym z problemów wynikających z wprowadzonej reformy w oświacie. Borykają się z nim nie tylko uczniowie, ale i dyrektorzy szkół. To jednak nie jedyny szkopuł.

W Kołobrzegu uczniowie szkół zawodowych oraz techników stanęli w gigantycznych kolejkach do lekarza medycyny pracy. Zgodnie z przyjętymi zasadami musieli oni wykazać się do środy (10 lipca) stosownymi zaświadczeniami o braku przeciwwskazań do wykonywania zawodu, którego będą się uczyć. Dostarczenie na czas dokumentu z formalnego punktu widzenia było warunkiem przyjęcia do szkoły. Tymczasem w kolejce do lekarza czeka wciąż ponad 2 tys. uczniów.

Dyrektorzy kołobrzeskich szkół średnich, rozumiejąc problem, zdecydowali, że uczniowie będą przyjmowani do placówek nawet w sytuacji, gdy nie donieśli stosownego zaświadczenia.
Dlaczego kolejki się pojawiły? Umowy ze wszystkimi kołobrzeskimi szkołami średnimi zawarł tylko jeden lekarz medycyny pracy. Stało się tak w wyniku ogłoszonego w tej sprawie przetargu. Członek Zarządu Powiatu Kołobrzeskiego Helena Rudis-Gruchała kryzysową sytuację tłumaczy zarówno reformą, jak i decyzją Kuratorium Oświaty, które wyznaczyło zbyt krótki termin na dostarczanie zaświadczeń.

– W sytuacji, w której uczniów jest dwa razy więcej, nie jest możliwe, by zakładany termin został dotrzymany – podkreśla Helena Rudzis-Gruchała.

Największe opóźnienie będą mieli prawdopodobnie uczniowie Zespołu Szkół Morskich. Aby uczyć się zawodu, muszą bowiem przejść, poza standardowymi, dodatkowe badania. ©℗

(pw)

Fot. Artur Bakaj (arch.)

Na zdjęciu: Budynek Zespołu Szkół Morskich w Kołobrzegu

Komentarze

To proste
Likwidacja gimnazjum.i wydłużenie nauki w podstawówkach do 8klasy.spowodowało w tym roku podwójną ilość kandydatów do szkół ponadpodstawowych tzn gimnazjsliści + ósmoklasiści ,czyli dwa razy więcej uczniów niż w latach ubiegłych
2019-07-12 19:52:13
Euroosioł
Gdzie jest osioł odpowiedzialny za bałagan ? Gdzie jego głowa ? Mateuszek kłamczuszek powiedz !
2019-07-12 08:45:53
Jas
Jak to mówił w wywiadzie były już wiceminister-ale nadal senator i onkolog -uczniowie mogą wyjechać za granicę jak się do szkoły nie dostali.Z Lublina blisko na Białoruś albo Ukrainę.Lekarz też :Niech Jadą ! to już cytat z sejmu.
2019-07-12 01:45:47
Jas
Ktoś wie w ogóle po co była ta reforma? nikt jeszcze nie odpowiedział na to pytanie ,poczytajcie sobie nowe podręczniki w których historia będzie pisana i jest pisana na nowo jako jedyna słuszna historia, tam tylko o to chodzi
2019-07-12 01:42:39
@Do Racjonalnie myślący... che che che...
Może coś merytorycznego od siebie PISI Trollu ?? No dajesz ... A , jak nie masz nic do powiedzenia to jelito wypróżnij choćby w lesie , a nie tu na forum dyskusyjnym ! PONJAŁ ??
2019-07-11 17:32:41
Problem
jest jak tu opisujecie w komentarzach - taka reforma.. Ale jedna uwaga - tegoroczna rekrutacja jest "żywcem wzięta" z czasów dawno minionych i dlatego powstał problem , wszyscy składali dokumenty do tych naj naj szkół... a kto pójdzie do zawodówki??? No ktoś z tych roczników co teraz skończyli szkoły!!! Nie było żadnej informacji, wbijanej ludziom do głów - rekrutacja do szkoły średniej jak za komuny - Rodzicu zapytaj swoich rodziców jak to wyglądało kiedyś!! No i mamy co mamy. Pierdoły wypisują że nie ma miejsc w szkołach -piszą w liceach, a to akurat prawda. Ale ich dzieci są te najmądrzejsze.. i klops.
2019-07-11 15:41:00
@ nie kumam :-/
Odpowiedź na to pytanie jest dość prosta: w tym roku do pierwszych klas szkół średnich idą absolwenci trzecich klas likwidowanych gimnazjów (na ogół rocznik 2003) i ci, którym przedłużono podstawówkę do 8 klas (najczęściej 2004 rocznik). W efekcie w rekrutacji bierze udział dwa razy więcej kandydatów i stad całe zamieszanie. Łatwo było to przewidzieć wprowadzając reformę, ale widać tego nie zauważono lub uznano, że problem sam się jakoś rozwiąże
2019-07-11 14:45:42
Do Racjonalnie myślący... che che che...
Nie chcemy ci przeszkadzać. Widać, że ci już pampersy nie trzymają, więc cię nie chcemy dobijać dziecinko.
2019-07-11 14:13:08
racjonalnie myślący
No coś was tu mało "płatne pieski" PIS-u ?? No wiem za komentarze przeciw rządowi nikt wam nie zapłaci. No , ale możecie próbować wytłumaczyć tą "Deformę oświaty" , którą wasza "tuza intelektu" minister Zalewska wprowadziła i nie czekając na "efekty" zawinęła się do Brukseli, tzn. bezzębny prezes ją ewakuował .Najlepiej jeszcze , jakbyście wytłumaczyli dlaczego "wasza władza" zrobiła bubel legislacyjny , a FINANSOWAĆ MAMY TO MY CZYLI GMINY ?? Musimy rezygnować z zaplanowanych inwestycji , bo PIS chciał DEFORMY EDUKACJI fajne , mądre no i kosztowne... Ciekawe co jeszcze wam "Władza" musi zafundować , abyście pognali to towarzystwo od koryta ?? SZKODA POLSKI NAPRAWDĘ !!
2019-07-11 12:59:34
retorycznie
Czy jest choć jedna rzecz której PIS nie spieprzył?
2019-07-11 12:45:21
FFF
BRAWO SUWEREN ,TE KOLEJKI I PROBLEMY SIE WAM POPROSTU NALEZALY ALE PINCET SIE LEJE MAŁPKI PĘKAJA I FAJKI SIE PALA KOGO OBCHODZA JACYS UCZNIOWIE I TAK WYJADA, ALE WROCA Z ANGLI SEBASTIANY ZAKLETE HUSARZE WYKLETE W TOREBKI ODZIANE I CZAPKI NAJA NAKLADANE
2019-07-11 12:12:25
nie kumam :-/
Jak to jest, że niby uczniów jest dwa razy więcej? Przecież gdyby nawet nie przywrócono trybu ośmioletniej podstawówki, to ci sami uczniowie w tym roku skończyliby gimnazja. Więc skąd ich dwa razy tyle???
2019-07-11 12:10:04
zawsze u nas 2 kroki do przodu
A wg. czego lekarz medycyny pracy ma wydać dopuszczenie. W mojej firmie na pół strony są wypisane czynniki szkodliwe dla każdego zawodu , to jest postawa badania - powiedzmy. Żądanie od młodego człowieka przeprowadzenie takich badań to idiotyzm . Można zrobić , czemu nie tylko kto im to zrobi. Jak mają skierowania to gdzieś zrobią , to znaczy szkoła zapłaci bo wszystkie badania wstępne , okresowe płacą firmy. Można zrobić prywatnie 80 - 300 zł. Takie są ceny. A wystarczy zaświadczenie od rodzinnego że jest ok. Oj ci nasi biurokraci , aby nikt im nie zarzucił że osoba nie nadaje się do pracy
2019-07-11 11:41:00

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
16
na godz. 15:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Krokusowa Rewolucja na Wałach Chrobrego

Nekrologi

kondolencje

Sonda

Gdzie w Szczecinie powinien stanąć pomnik Marszałka Józefa Piłsudskiego?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie