niedziela, 20 października 2019.
Strona główna > Wiadomości > Kolejki do lekarza. Uczniowie nie zdążyli

Kolejki do lekarza. Uczniowie nie zdążyli

Kolejki do lekarza. Uczniowie nie zdążyli
Data publikacji: 2019-07-11 10:51
Ostatnia aktualizacja: 2019-09-17 12:23
Wywietleń: 7380 402023

Brak miejsc dla absolwentów szkół podstawowych oraz gimnazjów w szkołach średnich jest jednym z problemów wynikających z wprowadzonej reformy w oświacie. Borykają się z nim nie tylko uczniowie, ale i dyrektorzy szkół. To jednak nie jedyny szkopuł.

W Kołobrzegu uczniowie szkół zawodowych oraz techników stanęli w gigantycznych kolejkach do lekarza medycyny pracy. Zgodnie z przyjętymi zasadami musieli oni wykazać się do środy (10 lipca) stosownymi zaświadczeniami o braku przeciwwskazań do wykonywania zawodu, którego będą się uczyć. Dostarczenie na czas dokumentu z formalnego punktu widzenia było warunkiem przyjęcia do szkoły. Tymczasem w kolejce do lekarza czeka wciąż ponad 2 tys. uczniów.

Dyrektorzy kołobrzeskich szkół średnich, rozumiejąc problem, zdecydowali, że uczniowie będą przyjmowani do placówek nawet w sytuacji, gdy nie donieśli stosownego zaświadczenia.
Dlaczego kolejki się pojawiły? Umowy ze wszystkimi kołobrzeskimi szkołami średnimi zawarł tylko jeden lekarz medycyny pracy. Stało się tak w wyniku ogłoszonego w tej sprawie przetargu. Członek Zarządu Powiatu Kołobrzeskiego Helena Rudis-Gruchała kryzysową sytuację tłumaczy zarówno reformą, jak i decyzją Kuratorium Oświaty, które wyznaczyło zbyt krótki termin na dostarczanie zaświadczeń.

– W sytuacji, w której uczniów jest dwa razy więcej, nie jest możliwe, by zakładany termin został dotrzymany – podkreśla Helena Rudzis-Gruchała.

Największe opóźnienie będą mieli prawdopodobnie uczniowie Zespołu Szkół Morskich. Aby uczyć się zawodu, muszą bowiem przejść, poza standardowymi, dodatkowe badania. ©℗

(pw)

Fot. Artur Bakaj (arch.)

Na zdjęciu: Budynek Zespołu Szkół Morskich w Kołobrzegu

Komentarze

To proste
Likwidacja gimnazjum.i wydłużenie nauki w podstawówkach do 8klasy.spowodowało w tym roku podwójną ilość kandydatów do szkół ponadpodstawowych tzn gimnazjsliści + ósmoklasiści ,czyli dwa razy więcej uczniów niż w latach ubiegłych
2019-07-12 19:52:13
Euroosioł
Gdzie jest osioł odpowiedzialny za bałagan ? Gdzie jego głowa ? Mateuszek kłamczuszek powiedz !
2019-07-12 08:45:53
Jas
Jak to mówił w wywiadzie były już wiceminister-ale nadal senator i onkolog -uczniowie mogą wyjechać za granicę jak się do szkoły nie dostali.Z Lublina blisko na Białoruś albo Ukrainę.Lekarz też :Niech Jadą ! to już cytat z sejmu.
2019-07-12 01:45:47
Jas
Ktoś wie w ogóle po co była ta reforma? nikt jeszcze nie odpowiedział na to pytanie ,poczytajcie sobie nowe podręczniki w których historia będzie pisana i jest pisana na nowo jako jedyna słuszna historia, tam tylko o to chodzi
2019-07-12 01:42:39
@Do Racjonalnie myślący... che che che...
Może coś merytorycznego od siebie PISI Trollu ?? No dajesz ... A , jak nie masz nic do powiedzenia to jelito wypróżnij choćby w lesie , a nie tu na forum dyskusyjnym ! PONJAŁ ??
2019-07-11 17:32:41
Problem
jest jak tu opisujecie w komentarzach - taka reforma.. Ale jedna uwaga - tegoroczna rekrutacja jest "żywcem wzięta" z czasów dawno minionych i dlatego powstał problem , wszyscy składali dokumenty do tych naj naj szkół... a kto pójdzie do zawodówki??? No ktoś z tych roczników co teraz skończyli szkoły!!! Nie było żadnej informacji, wbijanej ludziom do głów - rekrutacja do szkoły średniej jak za komuny - Rodzicu zapytaj swoich rodziców jak to wyglądało kiedyś!! No i mamy co mamy. Pierdoły wypisują że nie ma miejsc w szkołach -piszą w liceach, a to akurat prawda. Ale ich dzieci są te najmądrzejsze.. i klops.
2019-07-11 15:41:00
@ nie kumam :-/
Odpowiedź na to pytanie jest dość prosta: w tym roku do pierwszych klas szkół średnich idą absolwenci trzecich klas likwidowanych gimnazjów (na ogół rocznik 2003) i ci, którym przedłużono podstawówkę do 8 klas (najczęściej 2004 rocznik). W efekcie w rekrutacji bierze udział dwa razy więcej kandydatów i stad całe zamieszanie. Łatwo było to przewidzieć wprowadzając reformę, ale widać tego nie zauważono lub uznano, że problem sam się jakoś rozwiąże
2019-07-11 14:45:42
Do Racjonalnie myślący... che che che...
Nie chcemy ci przeszkadzać. Widać, że ci już pampersy nie trzymają, więc cię nie chcemy dobijać dziecinko.
2019-07-11 14:13:08
racjonalnie myślący
No coś was tu mało "płatne pieski" PIS-u ?? No wiem za komentarze przeciw rządowi nikt wam nie zapłaci. No , ale możecie próbować wytłumaczyć tą "Deformę oświaty" , którą wasza "tuza intelektu" minister Zalewska wprowadziła i nie czekając na "efekty" zawinęła się do Brukseli, tzn. bezzębny prezes ją ewakuował .Najlepiej jeszcze , jakbyście wytłumaczyli dlaczego "wasza władza" zrobiła bubel legislacyjny , a FINANSOWAĆ MAMY TO MY CZYLI GMINY ?? Musimy rezygnować z zaplanowanych inwestycji , bo PIS chciał DEFORMY EDUKACJI fajne , mądre no i kosztowne... Ciekawe co jeszcze wam "Władza" musi zafundować , abyście pognali to towarzystwo od koryta ?? SZKODA POLSKI NAPRAWDĘ !!
2019-07-11 12:59:34
retorycznie
Czy jest choć jedna rzecz której PIS nie spieprzył?
2019-07-11 12:45:21
FFF
BRAWO SUWEREN ,TE KOLEJKI I PROBLEMY SIE WAM POPROSTU NALEZALY ALE PINCET SIE LEJE MAŁPKI PĘKAJA I FAJKI SIE PALA KOGO OBCHODZA JACYS UCZNIOWIE I TAK WYJADA, ALE WROCA Z ANGLI SEBASTIANY ZAKLETE HUSARZE WYKLETE W TOREBKI ODZIANE I CZAPKI NAJA NAKLADANE
2019-07-11 12:12:25
nie kumam :-/
Jak to jest, że niby uczniów jest dwa razy więcej? Przecież gdyby nawet nie przywrócono trybu ośmioletniej podstawówki, to ci sami uczniowie w tym roku skończyliby gimnazja. Więc skąd ich dwa razy tyle???
2019-07-11 12:10:04
zawsze u nas 2 kroki do przodu
A wg. czego lekarz medycyny pracy ma wydać dopuszczenie. W mojej firmie na pół strony są wypisane czynniki szkodliwe dla każdego zawodu , to jest postawa badania - powiedzmy. Żądanie od młodego człowieka przeprowadzenie takich badań to idiotyzm . Można zrobić , czemu nie tylko kto im to zrobi. Jak mają skierowania to gdzieś zrobią , to znaczy szkoła zapłaci bo wszystkie badania wstępne , okresowe płacą firmy. Można zrobić prywatnie 80 - 300 zł. Takie są ceny. A wystarczy zaświadczenie od rodzinnego że jest ok. Oj ci nasi biurokraci , aby nikt im nie zarzucił że osoba nie nadaje się do pracy