piątek, 15 listopada 2019.
Strona główna > Wiadomości > KO przed PiS w okręgu szczecińskim

KO przed PiS w okręgu szczecińskim (akt. 1)

KO przed PiS w okręgu szczecińskim
Data publikacji: 2019-10-14 14:21
Ostatnia aktualizacja: 2019-10-15 12:54
Wywietleń: 5051 422073

Koalicja Obywatelska zdobyła 35,71 proc. głosów w wyborach do Sejmu w okręgu szczecińskim (nr 41), Prawo i Sprawiedliwość osiągnęło wynik 35,11 proc. - wynika z danych na stronie PKW po zliczeniu głosów ze wszystkich komisji obwodowych. Najwięcej głosów zdobył poseł PO Sławomir Nitras. Drugi najlepszy wynik uzyskał minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Marek Gróbarczyk. Na trzecim miejscu pod względem liczby głosów znalazł się poseł PO Arkadiusz Marchewka.

Okręg nr 41 obejmuje powiaty: goleniowski, gryficki, gryfiński, kamieński, łobeski, myśliborski, policki, pyrzycki, stargardzki, a także miasta na prawach powiatu: Szczecin i Świnoujście.

Koalicja Obywatelska zdobyła o 0,6 proc. więcej głosów niż Prawo i Sprawiedliwość w okręgu szczecińskim. Najwięcej osób głosowało na KO w powiecie polickim (41,64 proc.) – to powiat, w którym zarazem najmniej wyborców zagłosowało na kandydatów PiS (29,90 proc.). Najmniejsze poparcie dla KO było w powiecie pyrzyckim (21,23 proc.) – tam najwięcej głosów otrzymało PiS – 48,46 proc. Kandydaci KO największe poparcie uzyskali w miastach (37,38 proc.), mieszkańcy wsi oddawali głosy głównie na PiS (40,43 proc.).

Na KO zagłosowało 168 tys. 22 wyborców, na PiS - 165 tys. 200. Pozostałe komitety osiągnęły wyniki: SLD – 15,25 proc. (71 tys. 755 głosów), PSL – 7,40 proc. (34 tys. 807 głosów), Konfederacja – 6,53 proc. (30 tys. 744 głosy). Trzeci wynik w okręgu szczecińskim uzyskał KW Sojusz Lewicy Demokratycznej – na kandydatów ugrupowań lewicowych zagłosowało 71 tys. 756 wyborców (15,25 proc.) – najwięcej w Świnoujściu – 26,70 proc. Na czwartym miejscu pod względem liczby głosów znalazło się PSL z 34 tys. 807 głosami (7,40 proc.), które najmocniejszy wynik (14,53 proc.) uzyskało w powiecie łobeskim. Ostatnie miejsce zajęła Konfederacja, na którą głos oddało 30 tys. 744 wyborców z okręgu (6,53 proc.) – najwięcej w powiecie polickim (7,33 proc.).

W Szczecinie na KO oddano 79 tys. 366 głosów (40,47 proc.), na PiS 62 tys. 998 (32,13 proc.), na SLD 31 tys. 321 (15,97 proc.), na Konfederację 13 tys. 324 (6,79 proc.), a na PSL 9093 (4,64 proc.).

Najwięcej głosów oddano na posła PO mijającej kadencji Sławomira Nitrasa. Lider listy KO w okręgu otrzymał 78 tys. 513 głosów (w poprzednich wyborach było to 20 tys. 930 głosów). Na liście KO wysoki wynik uzyskał też poseł PO Arkadiusz Marchewka, który otrzymał 30 tys. 47 głosów. Za nim uplasowali się: startująca z piątego miejsca listy działaczka KOD Magdalena Filiks, na którą zagłosowało 14 tys. 224 wyborców, oraz obecny senator Grzegorz Napieralski z 11 tys. 766 głosami.

Najwięcej głosów z listy PiS - 58 tys. 912 - uzyskał jej lider, minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Marek Gróbarczyk – to zarazem drugi wynik pod względem liczby głosów w okręgu. Kolejne miejsca wśród startujących z listy PiS należą do posłów: Leszka Dobrzyńskiego (14 tys. 105 głosów), Michała Jacha (11 tys. 881 głosów) i Artura Szałabawki (11 tys. 346 głosów).

Na liście KW SLD najlepszy wynik uzyskał startujący jako "jedynka" Dariusz Wieczorek – przewodniczący SLD w regionie otrzymał 24 tys. 924 głosów. Kolejny wynik należy do Katarzyny Kotuli – na liderkę Strajku Kobiet z Gryfina głosowało 7557 osób.

Najlepszy wynik na liście PSL uzyskał szef zachodniopomorskich struktur partii i wicemarszałek województwa Jarosław Rzepa (12 tys. 622 głosy), a wśród kandydatów Konfederacji największą liczbę głosów (11 tys. 567) otrzymał lider listy Marcin Bedka.

Wyniki opublikowane przez PKW pochodzą ze wszystkich obwodowych komisji wyborczych.

(pap)

Fot. Ryszard Pakieser

Komentarze

Do... KO-mentarza z godz. 07:35:04
PO-manipulowane... to masz w glowie i ty !! Czyli ze te niewygodne i dla Ciebie Osoby co "tak czy owak" tragicznie zmarly czy zginely i po Demonstracjach do dnia 25.10.2015 roku, to zapewne "rowniez uwazasz" ze to tylko "sami samobojcy" i ze wzgledow Politycznych... ??/!
2019-10-15 12:46:26
Bartek
Nitras w PO to taki klasowy błazen, zrobi wszystko żeby się popisać, nie wie o co chodzi ale pójdzie i zrobi, a koledzy bardziej inteligentni co kradli kiedyś miliony a może miliardy ( no miliardy państwo traciło gdy umożliwiali kradzież przez mafię VAT i ustawione przetargi), koledzy i koleżanki( dodane panienki dla picu że niby parytety etc. a nie mające pojęcia o gospodarce jak Kidawa i Nitras). Ludzie u nas tak bardzo nienawidzą kurdupla że pójdą głosować na pajaca.
2019-10-15 10:41:38
haha
a gdzie jest naczelny hejter PiSu Matecki? gdzie się zaszył po porażce?
2019-10-15 09:50:00
tak trzymać
Brawo Koalicja Obywatelska
2019-10-15 08:52:34
boger
Jestem dumny ze Szczecina i z wygranej PiS, ale już mniej z wyboru Nitrasa, ponieważ taka kreatura nie powinna zasiadać w ławach poselskich ... i tyle.
2019-10-15 08:49:42
@Cos tu "nie gra"... ??
Chyba ktoś Ci w głowie musiał pomanipulować, jeżeli piszesz o pomordowanych w 2015 roku w "Demostracjach". Wincej bełkotu z TVPiS, wincej, a tej sieczki z głowy nigdy nie uprzątniesz.
2019-10-15 07:35:04
Cos tu "nie gra"... ??
By po latach Strajkow i Demostracji przeciwko Komunistom oraz przelanej Ludzkiej Krwi... wraz z rannymi i zabitymi oraz pomordowanymi w latach: 1956, 1968, 1970/71, 1976, 1980-1990...2015 Lewactwu i PO-st/KO-munistom udalo sie w dniu 13.10.2019 roku zdobyc az 51 Mandatow Senatorskich - a drugiej stronie politycznej czyli Prawicy tylko 49 Mandatow / na 100 mozliwych Madatow do Sejmu w calej Polsce / Chyba: Ktos, gdzies i Cos musial jeszcze... "pomanipulowac" ??/!!
2019-10-14 21:25:19
@wyborca
Nitras dostał najwięcej głosów bo robił najwięcej. Nie zapomnę jak zniszczył w czasie debaty lotnika Kuchcinskiego
2019-10-14 19:28:32
wyborca
wybór Nitrasa na kolejna kadencje, chłop wam obieca wszystko czyli kolejny raz nic tz GÓWNO. gratulacje
2019-10-14 19:04:07
Brawo Szczecin
PiS czarni w odstawke
2019-10-14 19:01:50
@ Kna
Nie na stoczni, tylko obok stoczni. Trzeba być zaślepionym, żeby tego nie widzieć. Firmy działające na terenach postoczniowych zatrudniają tysiące osób. Podczas rządów PO-PSL zrobiono więcej dla terenów postoczniowych niż przez minione 4 lata. Byłeś kiedyś za bramą stoczni, czy opierasz się na propagandzie TVP?
2019-10-14 18:59:16
Rozumiem że od teraz wyborcy POKO
wzorem hejtera z Połczyna Zdroju będą jeździć na wstecznym po autostradzie?
2019-10-14 18:44:44
Fan
Największym zwycięstwem jest brak zwycięstwa MJW. PaaaaaJacynka!Paaaa paaaa....
2019-10-14 17:45:54
Rysiek Obywatel RP
W tym pisowskim kraju biedacy głosują na pisiorów ,ciemnota i zaścianek .Normalni ludzi z klasom tylko na PO KO .Biega dostała grosze 500zł normalni ludzie tyle na obiad wydają
2019-10-14 17:25:26
PiSzcząca bida
@ POdtek katastralny - chciałeś napisać "podatek katastralny"? To ci powiem, że taki podatek był już w II RP. Wystarczy przejrzeć ustawy sejmowe z tamtych lat.
2019-10-14 17:25:07
Jakób
@ mariusz - a ty się weź za słownik ortograficzny.
2019-10-14 17:22:56
Zako
Straszny wysyp trolli i hejterów uwielbiających partię PIS. Wynik wyborów w okręgu szczecińskim nie jest specjalnie dobry, ale choć trochę wygrała KO. Większa jest przewaga całej opozycji, ale dobrze, że nie stworzyli szerokiej koalicji, przynajmniej wiadomo było, na kogo się głosuje. Niestety zostało to ukarane przez 'metodę d'Hondta' i opozycja dostała mniej miejsc w sejmie.
2019-10-14 17:14:34
remis
1/3 i 1/3 plus cała reszta też 1/3.
2019-10-14 16:33:25
PiS upadnie
A pisowców pójdą siedzieć
2019-10-14 16:27:20
POdtek katastralny
wczoraj wygrała Polska podwójnie .Piłkarze z Macedonią,i pis w sejmie.Osobiście się cieszę bo przez 4 lata podatek katastralny nie będzie wprowadzony, gdyz lewactwo z PO i lewicy nie zostalo dopuszczone do władzy
2019-10-14 16:24:25
Krótko
Afera z Kuchcinskim i afera z Banasiem zrobiły swoje. Dlatego stracili senat
2019-10-14 16:21:02
....
I tak przegraliście śmiecie lewackie ha ha ha
2019-10-14 15:30:23
Co za dziadostwo ten Szczecin. W jakich rodzinach ci ludzie się wychowywali??!
Nieszczęsny Szczecin.
2019-10-14 15:15:21
4 długie lata.
A teraz przez 4 długie lata będzie rzadził PIS. Lewactwo przegrało. Robię zakład , że lewacka tuba propagandowa TVN powie dzisiaj że to wygrała opozycja. Tam jest rzeczywistość alternatywna. Telewizja dla lewackich przygłupów.
2019-10-14 14:56:31
@Antoni
Jak tam "większość konstytucyjna" PiSu? Napiszesz jeszcze coś mądrego? Hahahaha
2019-10-14 14:47:10
Kna
Kurczę. Ludzie zapomnieli jak zaczęli zamykać duże zakłady przemyslowe. Na stoczni biedronka stoi. Helol. Nie widać tego? Jak trzeba być zaslepionym żeby widzieć tylko kilka rzeczy.
2019-10-14 14:39:43
Krzywy
No to teraz bedzie rozliczenie POplatwosw
2019-10-14 14:38:16
jack
nie rozumiem jak można było głosować na Marka Gróbarczyka przecież to jest spadochroniarz z Warszawy on ze Szczecinem nie ma nic wspólnego wstyd wyborcy
2019-10-14 14:33:32
mam jeszcze lepsze wieści
naczelni pisowscy opluwacze Matecki i Zaremba nie dostali się do Sejmu!
2019-10-14 14:31:51
To historyczne wybory.
W najbardziej komunistyczno - lewackim województwie - zachodniopomorskiem , po raz pierwszy od 1990 roku , partia prawicowa wygrała ( koszalińskie ) lub zremisowała ( szczecińskie ) z lewactwem z PO i SLD. To wielki dzięń dla naszego regionu. Młode , patriotyczne pokolenie przeważyło szalę. Za 4 lata znokautujemy lewactwo. To ich ostatnie podrygi. Wielkie gratulacje dla PIS i Konfederacji. Narodowcy w Sejmie . Wiwat !!! Teraz trzeba przypilnować ustawy 447.
2019-10-14 14:30:04
wspaniałe wieści
Panie, Panowie. Polska po 4 latach właśnie odzyskała Senat!!
2019-10-14 14:29:30
Antoni
"Jako takiej" :)
2019-10-14 12:53:42
topek
W TVN przynajmniej dowiesz się jako takiej obiektywnej rzeczywistości w przeciwieństwie do kurwizji !
2019-10-14 12:19:26
topek
Szczecin wolny od pisu !!!
2019-10-14 12:10:30
Antoni
Jakiego reżimu? Co Ty oglądasz? Masakracja jakąś z Wami. Przegraliście różnicą ok. 2,5 mln głosów, gdzie sami uzbieraliscie 3,5 mln. To jest deklaracja i odczucie się powtarzać słowa redaktorów TVN i wyborczej.
2019-10-14 11:37:07
gregor102
widać, że jeśli wybory odbyły by się w listopadzie, PiS by wygrał, wszystko do tego zmierza, przewaga o niecały punkt, to pestka :)
2019-10-14 11:26:11
Parafrazując klasyka
Będzie was PiS kochał w pupcie, tym razem bez nawilżenia
2019-10-14 11:16:31
brawo
Szczecin pokazał że wciąż jest wolnym miastem. Wolnym od reżimu PiS.
2019-10-14 11:12:51
Antoni
Też nie rozumiem poparcia dla czerwonych i tych co chcą "walczyć o wolność". A Nowaka wybierają z minimalizmu, to człowiek który gwarantuje w parlamencie obrażanie ludzi z PiSu, grzebanie w cudzych rzeczach i obrażanie wyborców PiSu od słabo wyedukowani i nieznajomych języków. Ludzi z pianą na ustach (większość wyborców KO) chce tylko pogody dla konkurenta, tego nie można inaczej tłumaczyć, bo jak mam to zrobić dla człowieka, który o merytorycznosci nie wie kompletnie nic.
2019-10-14 10:57:50
mariusz
Teraz pis niech się weźmie za rozliczenie zlodzieji szczecinskich z POKO
2019-10-14 10:48:04
xxx
Sławek ma wielu zagorzałych fanów w Szczecinie.
2019-10-14 10:46:52
Lala
Jak mozna było wybrac Nitrasa ? Czy wam juz całkiem padło na głowy?
2019-10-14 10:44:27
TZ.
Co jest z tym Szczecinem? Po tych wszystkich doświadczeniach historycznych z roku 1970 i 1980, po tym co się stało ze Stocznią Szczecińską i innymi zakładami pracy, Szczecin ciągle głosuje na czerwonych i różowych.
2019-10-14 10:33:56
@Rock
Lewactwo? Chyba masz problemy z oceną rzeczywistości. Najbardziej lewicowo-rozdawniczy program ma PiS.
2019-10-14 10:32:01
Hmm...
Najpierw poczekajmy na pozostale Glosy ok. 6,96 % z pozniej dopiero zobaczymy... "co z tym POKO-nywanym fantem dalej po-robic" ??
2019-10-14 10:29:30
@Rock
Lepiej wstydź się za swoją mamę za to co robiła za młodu z filipińskimi marynarzami człowieku o lekko skośnych oczach...
2019-10-14 10:24:26
Brawo Szczecin
Pisowcy won na podlesie
2019-10-14 10:21:09
Obywatele z zachodniopomorskiegi
nadal murem za Partia Oszustow?
2019-10-14 10:13:26
Rock
Wstydzę się za Szczecin!!!!!!!!!!!!Kim jesteście ? Sami umoczeni ? Lewactwo w najgorszym wydaniu!
2019-10-14 09:54:47