Czwartek 18 sierpnia 2022r. 
REKLAMA

Kłopotliwa strefa

Data publikacji: 2019-03-24 20:13
Ostatnia aktualizacja: 2019-07-09 12:36
Kłopotliwa strefa
 

Strefa zamieszkania to specyficzne miejsce - na takim obszarze kierowcy muszą zachować szczególną ostrożność, bo pieszy jest na uprzywilejowanej pozycji. Parkowanie w strefie możliwe jest tylko w miejscach wyznaczonych, a maksymalna prędkość, jaką mogą rozwinąć kierowcy, to 20 km na godz. Niestety, nie wszyscy o tym pamiętają.

O tym, że przepisy sobie, a życie sobie, można się przekonać na szczecińskich Gumieńcach. Strefa zamieszkania wyznaczona jest całej długości ul. Lubawskiej, przylegającej do SP nr 8.

- Tylko co z tego, skoro kierowcy jeżdżą i parkują tu, jak chcą - denerwują się niezmotoryzowani mieszkańcy. - Zwłaszcza o poranku, na chodniku przed szkołą, przy skrzyżowaniu... Tam piesi nie mają żadnych praw!

Okolica jest znana straży miejskiej i interwencje są podejmowane. Ale sprawa nie jest tak prosta, jak mogłoby się wydawać.

- Sytuacja jest może nie beznadziejna, ale mocno skomplikowana i złożona - przyznaje Joanna Wojtach, rzecznik prasowy SM. - W tej strefie ruchu nie ma wyznaczonych miejsc do parkowania. A nie wszyscy mieszkańcy mają garaże, rodzice dowożący dzieci do szkoły też muszą gdzieś stanąć, choćby na chwilę. Dodatkowo po jednej stronie ul. Lubawskiej jest wąski chodnik, którego w strefie zamieszkania być nie powinno.

Na takim obszarze pieszy może bowiem swobodnie korzystać z całej szerokości drogi i to kierowcy muszą szczególnie uważać. Parkując pojazdy, choć zgodnie z przepisami na Lubawskiej tego robić nie powinni, muszą pamiętać o przepisach i zdrowym rozsądku. Najbezpieczniej byłoby, gdyby korzystali z placu, który niedawno zagospodarowano tuż za szkolnym Orlikiem. Nie jest on oznakowany, nie ma wyznaczonych miejsc parkingowych, ale pozostawione tam auta nie stwarzają żadnego zagrożenia.

- Od jakiegoś czasu w całym mieście prowadzimy intensywne działania z zakresu ruchu  drogowego - dodaje Joanna Wojtach. - Strefę przy ul. Lubawskiej dopiszemy do listy miejsc, które nasze patrole będą odwiedzać regularnie. Ale zachowamy zdrowy rozsądek.

Konsekwencji nie powinni się obawiać kierowcy, którzy w okolice szkoły podjadą tylko na chwilę, by wysadzić lub zabrać dziecko. Nie będzie natomiast pobłażania dla tych, którzy zastawiają chodniki, przejścia dla pieszych lub parkują w obrębie skrzyżowania. ©℗

Tekst i fot. Tomasz TOKARZEWSKI

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

z okolic
2019-03-25 12:09:25
Może będę nie oryginalny ale w oczywisty sposób za ten cały bajzel i parkingową dzicz w owej strefie winę ponoszą służby,czyli SM oraz Policja.To na nich spoczywa prawny-ustawowy wymóg egzekwowania prawa.Tłumaczenie pani Wojtach że przepisy są nieprecyzyjne,nie przystoi przedstawicielowi służby i ją kompromituje.Prawo jest prawo i należy je respektować i egzekwować takim jakim ono jest tak długo póki ustawodawca go nie zmieni.To o czym pani mówi,jest niczym innym jak niedopełnianiem obowiązków funkcjonariuszy zarówno SM jak i Policji.Lub chronicznym lenistwem.
strefa zamieszkania
2019-03-24 20:55:55
ktoś chciał dobrze a wyszło jak zwykle.Strefa miała zabezpieczyć pieszych , ograniczyć hałas w osiedlach. Powinno być ograniczenie tylko strefa 20 lub 30 km i nic więcej , i zasada prawej ręki na każdym skrzyżowaniu. Parkowanie dozwolone w każdym miejscu zgodnie z zasadami i tyle

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA