środa, 17 lipca 2019.
Strona główna > Wiadomości > Kłopotliwa strefa

Kłopotliwa strefa

Kłopotliwa strefa
Data publikacji: 2019-03-24 20:13
Ostatnia aktualizacja: 2019-07-09 12:36
Wywietleń: 1467 380139

Strefa zamieszkania to specyficzne miejsce - na takim obszarze kierowcy muszą zachować szczególną ostrożność, bo pieszy jest na uprzywilejowanej pozycji. Parkowanie w strefie możliwe jest tylko w miejscach wyznaczonych, a maksymalna prędkość, jaką mogą rozwinąć kierowcy, to 20 km na godz. Niestety, nie wszyscy o tym pamiętają.

O tym, że przepisy sobie, a życie sobie, można się przekonać na szczecińskich Gumieńcach. Strefa zamieszkania wyznaczona jest całej długości ul. Lubawskiej, przylegającej do SP nr 8.

- Tylko co z tego, skoro kierowcy jeżdżą i parkują tu, jak chcą - denerwują się niezmotoryzowani mieszkańcy. - Zwłaszcza o poranku, na chodniku przed szkołą, przy skrzyżowaniu... Tam piesi nie mają żadnych praw!

Okolica jest znana straży miejskiej i interwencje są podejmowane. Ale sprawa nie jest tak prosta, jak mogłoby się wydawać.

- Sytuacja jest może nie beznadziejna, ale mocno skomplikowana i złożona - przyznaje Joanna Wojtach, rzecznik prasowy SM. - W tej strefie ruchu nie ma wyznaczonych miejsc do parkowania. A nie wszyscy mieszkańcy mają garaże, rodzice dowożący dzieci do szkoły też muszą gdzieś stanąć, choćby na chwilę. Dodatkowo po jednej stronie ul. Lubawskiej jest wąski chodnik, którego w strefie zamieszkania być nie powinno.

Na takim obszarze pieszy może bowiem swobodnie korzystać z całej szerokości drogi i to kierowcy muszą szczególnie uważać. Parkując pojazdy, choć zgodnie z przepisami na Lubawskiej tego robić nie powinni, muszą pamiętać o przepisach i zdrowym rozsądku. Najbezpieczniej byłoby, gdyby korzystali z placu, który niedawno zagospodarowano tuż za szkolnym Orlikiem. Nie jest on oznakowany, nie ma wyznaczonych miejsc parkingowych, ale pozostawione tam auta nie stwarzają żadnego zagrożenia.

- Od jakiegoś czasu w całym mieście prowadzimy intensywne działania z zakresu ruchu  drogowego - dodaje Joanna Wojtach. - Strefę przy ul. Lubawskiej dopiszemy do listy miejsc, które nasze patrole będą odwiedzać regularnie. Ale zachowamy zdrowy rozsądek.

Konsekwencji nie powinni się obawiać kierowcy, którzy w okolice szkoły podjadą tylko na chwilę, by wysadzić lub zabrać dziecko. Nie będzie natomiast pobłażania dla tych, którzy zastawiają chodniki, przejścia dla pieszych lub parkują w obrębie skrzyżowania. ©℗

Tekst i fot. Tomasz TOKARZEWSKI

Kłopotliwa strefa

Komentarze

z okolic
Może będę nie oryginalny ale w oczywisty sposób za ten cały bajzel i parkingową dzicz w owej strefie winę ponoszą służby,czyli SM oraz Policja.To na nich spoczywa prawny-ustawowy wymóg egzekwowania prawa.Tłumaczenie pani Wojtach że przepisy są nieprecyzyjne,nie przystoi przedstawicielowi służby i ją kompromituje.Prawo jest prawo i należy je respektować i egzekwować takim jakim ono jest tak długo póki ustawodawca go nie zmieni.To o czym pani mówi,jest niczym innym jak niedopełnianiem obowiązków funkcjonariuszy zarówno SM jak i Policji.Lub chronicznym lenistwem.
2019-03-25 12:09:25
strefa zamieszkania
ktoś chciał dobrze a wyszło jak zwykle.Strefa miała zabezpieczyć pieszych , ograniczyć hałas w osiedlach. Powinno być ograniczenie tylko strefa 20 lub 30 km i nic więcej , i zasada prawej ręki na każdym skrzyżowaniu. Parkowanie dozwolone w każdym miejscu zgodnie z zasadami i tyle
2019-03-24 20:55:55

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
19
na godz. 18:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Masowe bieganie nad morzem

Nekrologi

Sonda

Czy uważasz, że w ostatnich latach Szczecin utracił swój akademicki charakter?

 

W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie