środa, 28 października 2020.
Strona główna > Wiadomości > Kaszubi w grodzie nad Regą

Kaszubi w grodzie nad Regą

Kaszubi w grodzie nad Regą
Data publikacji: 2020-09-27 22:17
Ostatnia aktualizacja: 2020-09-29 08:02
Wywietleń: 639 476983

W Sali Herbowej Urzędu Miejskiego w Łobzie odbyło się wyjazdowe posiedzenie zarządu szczecińskiego oddziału Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego, na którym zapadła decyzja o utworzeniu koła organizacji w Łobzie.

Powstało z inicjatywy Jerzego Mechlińskiego, który z Kaszub do Łobza trafił w związku z pracą w zawodzie. Polubił miasto nad Regą, zdobył szacunek mieszkańców, zmienił stan cywilny… Ma wiele wymiernych zasług dla jego rozwoju. Od niedawna jest na zasłużonej emeryturze. Powołanie koła nie jest przypadkowe – skrzyknął ludzi, którzy mają kaszubską krew i pomorskość w sercach. Było już w Łobzie kilka imprez, które poprzedziły narodziny koła (m.in. wystawy o dziejach Kaszub, wigilia kaszubska). Łobez gościł m.in. prezesa Oddziału ZK-P Ryszard Stoltmanna, a wraz z nim prof. Kazimierza Kozłowskiego i dr. Jana Macholaka, zasłużonych naukowców-archiwistów, którzy kontynuowali dzieło życia prof. Gerarda Labudy, badacza dziejów Pomorza.

Koło ZK-P w Łobzie na starcie liczy 12 członków . Jest wśród nich burmistrz Piotr Ćwikła, który po kądzieli ma kaszubskie korzenie.

– Jesteśmy otwarci na wszystkich, dla których sprawy kaszubskie i pomorskie są cenne – mówi prezes koła Jerzy Mechliński. – Będziemy m.in. popularyzować tradycje kaszubskie; organizować spotkania w szkołach, wystawy. Warto podkreślić, że przed wiekami Kaszubi żyli nad Regą, o czym nie wszyscy wiedzą.

Tekst i fot. (cz.b.)

Komentarze

@rówieśnik Pogoni
W Koszalinie do dzisiaj nie tylko na targu dziwnie mówią. Ale to nie jest powód, aby Kaszuby rozciągać na całe Pomorze. Poza tym do połowy XVII wieku rada miejska była pomorska, a później brandenburska ale na pewno nie niemiecka. Nie wiem kto to piskorski, ale jeśli tak napisał to podstawy historii Pomorza się kłaniają.
2020-09-29 01:47:28
rówieśnik Pogoni
W XVII w., wg prof. J.M. Piskorskiego po Kaszubsku rozmawiano na targu w Koszalinie, czego zabroniła niemiecka Rada Miejska.
2020-09-28 12:33:38
Grześ
Tak prawidłowo powinno się nazywać to województwo, kaszubsko-pomorskie.
2020-09-28 11:20:12
Robert
Bzdury. Przed wiekami żyli tu Pomorzanie, a Kaszubi już wtedy stanowili mniejszość miekszajacą na wschodnich terenach Księstwa Pomorskiego. Książęta pomorscy z dynastii Gryfitów w swoich tytułach mieli po pierwsze: Książę Pomorza, a dopiero później z innymi mniejszymi tytułami Władca Kaszub (jako jednej z wielu części Pomorza). Nieładnie tak naginać prawdę historyczną panowie pseudokaszubi
2020-09-28 07:50:48

Dodaj komentarz

logo hejt stop
Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
11
na godz. 18:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Filmy

Finał Nagrody Gryfia 2020

Sonda

Czy boisz się zakażenia koronawirusem?

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie