sobota, 26 września 2020.
Strona główna > Wiadomości > Kasacji nie ma, konflikt trwa

Kasacji nie ma, konflikt trwa

Kasacji nie ma, konflikt trwa
Data publikacji: 2017-08-03 07:44
Ostatnia aktualizacja: 2019-07-09 11:46
Wywietleń: 1434 286510

Sąd Najwyższy zawiesił postępowanie kasacyjne na niekorzyść ministra Mariusza Kamińskiego, byłego szefa CBA, i jego współpracowników. To decyzja korzystna dla zjednoczonej prawicy - o zawieszenie wnosili obrońcy Kamińskiego oraz prokurator generalny Zbigniew Ziobro.

- Decyzja Sądu Najwyższego zaskoczyła mnie - przyznaje Arkadiusz Marchewka, poseł Platformy Obywatelskiej. - Trybunał Konstytucyjny został zawłaszczony przez PiS, dlatego mam poważne wątpliwości co do jego rzetelności i obiektywizmu. Stąd moje zaskoczenie. Należy zadać pytanie, czy Trybunał stoi jeszcze na straży konstytucji, czy stał się tylko atrapą? Oczywiście szanuję tę decyzję. Nie po to bronimy niezależności sądów i niezawisłości sędziów, aby teraz kwestionować te postanowienia. Można nie podzielać decyzji sądów, ale należy je respektować. Bez wątpienia sędziowe podlegają ogromnej presji ze strony rządzącej partii, budzi ona u nich duże emocje. Wierzę jednak, że tej presji nie ulegną. Platforma Obywatelska będzie aktywnie uczestniczyć w procesie przygotowywania zmian, dlatego powołaliśmy zespół ds. reformy sądownictwa, na czele którego stanęli posłowie klubów opozycyjnych.

Obóz rządzący widzi sprawę zupełnie inaczej.

- Decyzja Sądu Najwyższego w ogóle mnie nie zdziwiła - komentuje Bartłomiej Sochański, prawnik i były prezydent Szczecina związany obecnie z Prawem i Sprawiedliwością. - Sąd Najwyższy nie sprawuje kontroli nad decyzjami prezydenta o ułaskawieniu i w ogóle nie powinien się tym zajmować. W Konstytucji jest jasny zapis: "Prezydent Rzeczypospolitej stosuje prawo łaski". Tego się nie interpretuje, tak po prostu jest. Jeśli prezydent może ułaskawiać po prawomocnym wyroku, to tym bardziej przed nim.

B. Sochański ocenia, że decyzja SN może być przejawem pozytywnej zmiany w orzecznictwie. ©℗

Alan Sasinowski

Fot. Robert Stachnik

Czytaj więcej w „Kurierze Szczecińskim”, e-wydaniu i wydaniu cyfrowym z 3 sierpnia 2017 r.

Komentarze

Olek
Czy wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego uznający prawidłowość wyboru sędziów TK ma dla Lemingów jakieś znaczenie?
2017-08-03 09:02:02

Dodaj komentarz

logo hejt stop
Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
8
na godz. 03:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Filmy

Skoki z komina Wiskordu

Nekrologi

kondolencje

Joannie Walczak

Sonda

Czy wprowadzenie ulic z uspokojonym ruchem przy zachowaniu miejsc parkingowych w okolicach pl. Orła Białego w Szczecinie to dobre rozwiązanie?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie