niedziela, 26 stycznia 2020.
Strona główna > Wiadomości > Kary za fałszywy alarm

Kary za fałszywy alarm

Kary za fałszywy alarm
Data publikacji: 2016-04-28 21:16
Ostatnia aktualizacja: 2019-07-09 11:01
Wywietleń: 1474 131228

O osobach wprowadzających w błąd służby, gdyż informują o wypadkach, pożarach, podłożonych bombach, które się nie wydarzyły, nie powinno pisać się wcale. Bo tylko czekają na rozgłos. Jednak w ostatnim czasie wyobraźnia razem ze złośliwością i głupotą dała takie efekty, że ministerstwo spraw wewnętrznych zastanawia się nad zaostrzeniem prawa.  

Najgłośniejszym przypadkiem w tym roku był na pewno ten, do którego doszło pod koniec marca, w trakcie świąt Wielkiej Nocy. Wówczas obsługę poinformowano telefonicznie, że na lotnisku w Modlinie podłożono ładunek wybuchowy. Konsekwencją była ewakuacja 800 osób, przekierowanie kilku samolotów do innych miast. Zarzuty usłyszał 28-letni mężczyzna.

W Szczecinie ostatnio nie było aż tak „spektakularnych" alarmów, co nie oznacza, że nie było ich wcale. W Zachodniopomorskiem w tym roku strażacy „spotkali się" z siedemnastoma kłamliwymi, złośliwymi informacjami. 

W każdym przypadku nieodpowiedzialna wiadomość stawia na nogi mnóstwo osób: strażaków, pograniczników, policjantów, a także powoduje stres ewakuowanych. Dlatego też - jak poinformował MSWiA: „Specjalny zespół opracuje rekomendacje prawne dotyczące kwestii fałszywych alarmów. Należy wprowadzić zdecydowanie większe kary, w tym finansowe, by były dotkliwe i zniechęcały to tego typu zachowań."

Za fałszywy alarm grozi kara pozbawienia wolności od sześciu miesięcy do ośmiu lat, trzeba też liczyć się z tym, że przyjdzie zapłacić za przeprowadzoną akcję. Do tego w pozwach cywilnych np. ewakuowani domagać się mogą odszkodowania za poniesione straty. ©℗

Więcej w czwartkowym Kurierze Szczecińskim i e-wydaniu z 28 kwietnia 2016

(kol)

Fot. R.STACHNIK (arch.)

Komentarze

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
1
na godz. 00:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Hardcorowe Serce II

Nekrologi

Sonda

Czy cieszą Cię wiosenne temperatury w styczniu?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie