Kamery non stop obserwują blisko 1800 przejazdów kolejowych. Prawie pół tysiąca nagrań z karygodnym zachowaniem kierowców PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. przekazały policji za pierwsze półrocze 2020 r. Zdaniem spółki monitoring zapewnia szybkie reakcje na zagrożenia i zwiększa poziom bezpieczeństwa w ruchu kolejowym i drogowym.
Zwiększa się liczba przejazdów kolejowo-drogowych z monitoringiem. W ostatnich dwóch latach na ok. 400 skrzyżowaniach PKP PLK zamontowały dodatkowe kamery. Urządzenia całą dobę obserwują przejazdy także w województwie zachodniopomorskim. Monitoring pozwala kolejarzom kontrolować bezpieczeństwo na blisko 1800 przejazdach w całym kraju.
Jak informuje spółka, łamanie przepisów bezpieczeństwa, uszkodzenia rogatek i kolizje na przejazdach nagrane przez kamery trafiają do policji. W 2019 r. było ponad 1400 wniosków, a za połowę bieżącego roku już 471 wniosków w sprawie ukarania kierowców, którzy łamią przepisy ruchu drogowego.
Nagrania z nieprawidłowym zachowaniem na przejazdach są wykorzystywane na seminariach dla instruktorów nauki jazdy i w edukacji kierowców. Materiały wideo trafiły do 4 tys. ośrodków szkolenia kierowców. W ramach kampanii Bezpieczny przejazd – „Szlaban na ryzyko!” filmy, prezentujące tragiczne błędy kierowców, mają przestrzec przed brawurą i nieodpowiedzialnością m.in. omijaniem rogatek, wjeżdżaniem pod opadające rogatki, ignorowaniem znaku stop. W 99 proc. wypadów na przejazdach kolejowo-drogowych jest efektem ignorowania bezpieczeństwa przez kierowców.
Monitoring na przejazdach kolejowo-drogowych to efekt modernizacji linii kolejowych m.in. Warszawa – Lublin, Poznań – Warszawa, Poznań – Szczecin, Działdowo – Olsztyn, Legnica – Rudna Gwizdanów z udziałem środków unijnych oraz inwestycji ze środków budżetowych.
(k)
Fot. PKP PLK