Wysoki poziom nauczania, przyjazna atmosfera i stała kadra - oto, co cechuje szkołę tak chętnie wybieraną przez kolejne roczniki szczecinian. Znajdująca się na szczecińskim Pogodnie Szkoła Podstawowa nr 53 to placówka wielopokoleniowa. Właśnie obchodzi swoje 60 urodziny.
Świętowanie jubileuszu rozpoczęła w czwartek uroczysta msza św. a następnie przedstawienia uczniów nawiązujące do szkolnych wydarzeń. W piątek odbędzie się oficjalna akademia z udziałem władz miejskich, wojewódzkich i oświatowych. Po południu zaś zaplanowano spotkania roczników absolwentów.
- Naszym największym sukcesem jest to, że uczniowie czują się tu dobrze, a rodzice chcą, żeby ich dzieci chodziły do tej szkoły. Znaczenie ma dla nich również poziom nauczania, o czym świadczą wysokie wyniki naszych uczniów na egzaminach - mówi Małgorzata Wójcik, dyrektor SP 53 od 2002 r. - Nasi absolwenci często przyprowadzają tu swoje dzieci, a nawet wnuki, co nas cieszy, gdyż ta pokoleniowość jest przejawem zaufania i przywiązania.
SP 53 została zbudowana w akcji "Tysiąc szkół na tysiąclecie Państwa Polskiego". Pierwsi uczniowie zostali do niej przyjęci w 1959 r., mimo że budowa wciąż jeszcze trwała. Od tego czasu placówka bardzo się zmieniła: ma orlika, posiada ogród edukacyjny, a w każdej klasie są tablice multimedialne i rzutniki. Nauczyciele nie kryją jednak, że marzy im się nowa sala gimnastyczna, nowoczesna stołówka i basen.
- Najważniejsza jest jednak zbieżność oczekiwań nauczycieli, uczniów i rodziców oraz budowanie jednego modelu współpracy dla dobra uczniów - przyznają nauczyciele nauczania integrowanego Beata Kujawa i Iwona Król-Ostrowska oraz wicedyrektor Jacek Gajewski. - W naszej pracy najważniejsza jest radość z pracy z dziećmi i możliwość kształtowania kolejnych pokoleń.
Placówka może się pochwalić wieloma znakomitymi absolwentami, wśród których są lekarze, naukowcy, prawnicy, artyści, biznesmeni, dziennikarze, politycy. SP53 przez lata mieściła się wyłącznie w budynku przy ul. Budzysza Wosia. Obecnie, po reformie edukacji, przyłączono do niej drugi budynek - po zlikwidowanym Gimnazjum nr 10 przy ul. Siemiradzkiego, w którym uczą się klasy siódme i ósme. Od 1961 r. patronem szkoły jest najwybitniejszy polski kompozytor Fryderyk Chopin.©℗
Elżbieta KUBERA
Fot. Sylwester SULIGA