Dziesięciolecie działalności świętuje Szczeciński Humanistyczny Uniwersytet Seniora. Uroczystość z tej okazji odbyła się niedawno w auli Uniwersytetu Szczecińskiego.
Od początku istnienia jego misją było stworzenie nowoczesnej koncepcji funkcjonowania, formuły otwartej na różnorodne potrzeby najstarszego pokolenia, włączającej seniorów w życie akademickie, tak aby mogli poszerzać swoją wiedzę, rozwijać zainteresowania bez względu na posiadane wykształcenie, jak również występować w roli mentorów. W zgodzie z tą zasadą, studenci SHUS włączeni zostali do społeczności akademickiej, uczestnicząc aktywnie na zasadzie „wolnego słuchacza” w wykładach i ćwiczeniach prowadzonych dla studentów studiów stacjonarnych, wielu seminariach, konferencjach i prowadzonych badaniach. Szczeciński Humanistyczny Uniwersytet Seniora pod przewodnictwem prof. dr hab. Barbary Kromolickiej liczy obecnie 1000 słuchaczy.
Celem funkcjonowania SHUS jest przede wszystkim: popularyzacja wiedzy z różnych dziedzin nauk humanistycznych i społecznych, wszechstronna aktywizacja osób starszych, stymulowanie ich rozwoju osobowego, intelektualnego i fizycznego, upowszechnianie profilaktyki gerontologicznej i podnoszenie jakości życia osób starszych i co ważne, budowanie kapitału społecznego oraz kształtowanie społecznego zaufania. Wartością dodaną działalności Szczecińskiego Humanistycznego Uniwersytetu Seniora jest aktywizacja społeczna seniorów, w tym rozwój wolontariatu i idei samopomocy oraz stwarzanie warunków dla międzypokoleniowej integracji z zastosowaniem koncepcji mentoringu w procesie edukacji młodego pokolenia wykorzystując potencjał seniorów. (K)