poniedziałek, 25 maja 2020.
Strona główna > Wiadomości > Juan Sebastian de Elcano w Szczecinie. Hiszpanie przypłynęli

Juan Sebastian de Elcano w Szczecinie. Hiszpanie przypłynęli [GALERIA, FILM]

Juan Sebastian de Elcano w Szczecinie. Hiszpanie przypłynęli
Data publikacji: 2019-06-12 15:25
Ostatnia aktualizacja: 2019-07-09 12:42
Wywietleń: 2321 396373

"Juan Sebastian de Elcano" zacumował w środę przy nabrzeżu Bułgarskim na szczecińskiej Łasztowni. To pierwsza wizyta hiszpańskiego żaglowca zarówno w Szczecinie, jak i Polsce. O przybycie czteromasztowca miasto starało się trzynaście lat.

Jednostka, która ma być największą atrakcją tegorocznych Dni Morza, przywitana została przez mieszkańców, dzieci z Przedszkola Publicznego nr 27 "Żagielek". Na pokład w imieniu władz Szczecina wszedł zastępca prezydenta Krzysztof Soska.

Jerzy Raducha, wicedyrektor ds. organizacji imprez i współpracy międzynarodowej Centrum Żeglarskiego, nie krył wzruszenia, przyznał, że przypłynięcie żaglowca to dla niego ogromne wydarzenie.

- Trzynaście lat starań poskutkowało tym, że mamy "Juana Sebastiana de Elcano" przy naszym nabrzeżu - mówił Raducha. - Mamy jeszcze kilka marzeń, które być może w tym roku zrealizujemy. Mam nadzieję, że szczecinianie będą się cieszyli widokiem przepięknych, starych żaglowców z całego świata.

Dlaczego hiszpański żaglowiec po raz pierwszy przypłynął do Polski? - Ta jednostka bardzo rzadko pływa na północ. Ona czuje się jak ryba w wodzie na pełnych oceanach - tłumaczył Jerzy Raducha. - Dowódca jednostki przyznał, że morza północne bardzo rzadko bywają celem ich wypraw. W tym roku udało się i przyjęli zaproszenie od prezydenta Szczecina.

Załogą czteromasztowca na czas pobytu w naszym mieście opiekować się będą oficerowie łącznikowi - wolontariusze.

- Jesteśmy odpowiedzialni za udzielenie pomocy jednostkom, które do nas przypływają. Do naszych obowiązków będzie należało pokazanie załodze miasta, pomoc w rozwiązaniu najdrobniejszych problemów - tłumaczyła Kinga Bobrowska, oficer łącznikowy. - To pierwsza wizyta "Juana Sebastiana de Elcano" w Polsce. Przed nami stoi ogromne wyzwanie, aby załoga zapamiętała Szczecin jako najpiękniejsze miasto na świecie. Robimy to, aby promować miasto i wartości, które związane są z wodą i żeglarstwem.

Do Szczecina z okazji Dni Morza przypłynie także "Fryderyk Chopin", kilka Oldtimerów oraz największy okręt polskiej floty wojennej ORP "Toruń" - łącznie ponad 30 jednostek żaglowych i motorowych. Zacumowane będą m.in. na północnym odcinku nabrzeży przy ulicy Jana z Kolna w okolicach dworca morskiego, przy nabrzeżu Starówka (płn. jego część) oraz przy nabrzeżu Bułgarskim. ©℗

(KaNa)

Na zdjęciu: Hiszpańska jednostka pokonała najdłuższy dystans ze wszystkich pływających obecnie żaglowców.

Fot. Dariusz GORAJSKI

Film: Marcin KUBERA

Juan Sebastian de Elcano w Szczecinie. Hiszpanie przypłynęli Juan Sebastian de Elcano w Szczecinie. Hiszpanie przypłynęli Juan Sebastian de Elcano w Szczecinie. Hiszpanie przypłynęli Juan Sebastian de Elcano w Szczecinie. Hiszpanie przypłynęli Juan Sebastian de Elcano w Szczecinie. Hiszpanie przypłynęli Juan Sebastian de Elcano w Szczecinie. Hiszpanie przypłynęli Juan Sebastian de Elcano w Szczecinie. Hiszpanie przypłynęli Juan Sebastian de Elcano w Szczecinie. Hiszpanie przypłynęli Juan Sebastian de Elcano w Szczecinie. Hiszpanie przypłynęli

Komentarze

Art
Zanurzenie żaglowca to 7,3 m
2019-06-13 10:43:19
shame
Szczecinianie, miejcie pretensje do siebie. Tak zagłosowaliście, więc tak macie. Żaglowiec jeszcze dzisiaj powinien opuścić miasto za takie powitanie. Wstyd dla włodarzy miasta, wstyd dla Żeglugi
2019-06-13 07:09:54
Dajdyche
Polandebiland Polandburdeland i Polsracz Pisiorski
2019-06-13 05:28:12
okropne wrażenie:
dzieci za płotem machają na powitanie.
2019-06-13 00:25:14
Hania
Piękny kraj, piękny okręt tylko u nas jak zwykle zero organizacji i słowiański syf
2019-06-12 23:18:58
Szczecinianin
Juan Sebastian de Elcano nie mógłby zacumować przy Wałach Chrobrego, ponieważ jest tam dla niego za płytko.
2019-06-12 21:18:26
odludek
Za wstyd zafundowany mieszkańcom miasta odpowiadają konkretne nazwiska. NAZWISKA.
2019-06-12 20:27:18
Zako
Koniecznie trzeba znaleźć sposób na odebranie spółce Polsteam Żegluga Szczecińska nabrzeża przy Wałach Chrobrego. Ta spółka postępuje wrogo wobec Szczecina, szczecinian i gości miasta. Przez tę wrogość, piękne żaglowce, które przypłynęły do nas na Dni Morza muszą być przyjmowane przy 'roboczych' nabrzeżach portowych zamiast przy reprezentacyjnych nabrzeżach miasta.
2019-06-12 19:31:27
obserwator
w tle w kolorze przypominajĄcym pomarańczowy budynek MUZEUM MORSKIEGO. zACHĘCAM DO ODWIEDZANIA W TRAKCIE DNI MOŻA ABY ZOBACZYĆ ZGROMADZONE TAM EKSPONATY. MUZEUM ZOSTAŁO OTWARTE WŁASNIE NA DNI MORZA.TO JEST WIEKI SUKCES NASZEGO MIASTA, WŁADZ SAMORZĄDOWYCH
2019-06-12 19:00:54
Robert
Super! Skoro to okręt wojenny to niech rozpoczną okupację i przyłączą Pomorze do swego Królestwa. W końcu byłoby normalnie :)
2019-06-12 17:52:30
ale mi radocha
zapier....j taki kawał w upale do centrum portu. No i ta nadmierna chęć zapewnienia bezpieczeństwa---barierki , wzdłuż nabrzeża ,,,,,ja pier.....e.
2019-06-12 16:38:14
pyt
Jakie ma zanurzenie?
2019-06-12 16:19:19
;-)
Jeden wielki wstyd dla miasta i mieszkancow ze taki zaglowiec cumuje w porcie na zrujnowanym nabrzeżu przy porcie rybackim gryf zamiast przed nabrzezem waly chrobrego jak to bywa na dniach morza od 40 lat,ale dzieki jedynej slusznej partii macie co macie, pamietajcie o tym koniecznie na jesieni w czasie głosowania,WSTYD !!!GDZIE SA ZAGLOWCE EUROPOSLE GDZIE SA ZAGLOWCE !!!!
2019-06-12 16:04:43

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
13
na godz. 12:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Wiadomości Szczecin

 
CZYTAJ WIĘCEJ

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Filmy

Spacerowy protest na Uznamie

Z dostawą do domu

Pizzeria z rodu Gryfa

Sonda

Czy wybierasz się do restauracji lub kawiarni?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie