Jeszcze do końca tego roku można skorzystać z pakietu bezpłatnych badań w programie „Profilaktyka 40 plus”. Do połowy czerwca tego roku zrobiło to prawie 35 tysięcy mieszkańców Zachodniopomorskiego. To badania dla pań i panów, którzy ukończyli 40 lat, bez górnej granicy wieku. Statystyki pokazują, że chętniej zgłaszają się panie, chociaż panowie mają w nim m.in. możliwość wykonania profilaktycznego badania w kierunku raka prostaty z próbki krwi.
NFZ teraz dodatkowo zachęca lekarzy rodzinnych (POZ), by także informowali pacjentów o programie - począwszy od 1 lipca br., lekarz otrzyma 2200 zł za każde 100 osób, które wypełniły ankietę i zrealizowały badania.
Wykaz placówek biorących udział w programie dostępny jest na stronie Zachodniopomorskiego Oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia (nfz-szczecin.pl) i na bieżąco aktualizowany. W województwie są obecnie 44 takie placówki, w samym Szczecinie - 17. Ale właśnie trwa nabór kolejnych realizatorów.
Pacjent ma prawo wyboru placówki, w której chce z skorzystać z oferowanego pakietu badań. Ankietę kwalifikującą można wypełnić w Internetowym Koncie Pacjenta lub pod numerem infolinii (tel. 22 735 39 53). Jest też możliwość wypełnienia jej na miejscu - w niektórych placówkach biorących udział w programie (oferujące taką możliwość są specjalnie oznaczone w wykazie NFZ).
- Ankietę w naszym województwie wypełniło (do połowy czerwca tego roku - red.) ponad 61,5 tys. osób; w samym Szczecinie – około 21 tys. osób - informuje Małgorzata Koszur, rzecznik prasowy Zachodniopomorskiego Oddziału NFZ. - Ponad połowa osób, które wypełniły ankietę, była już na badaniach (prawie 35 tys.).
Z programu skorzystało też prawie 350 osób uprawnionych do świadczeń na podstawie przepisów o koordynacji (są to najczęściej Polacy, którzy pracują za granicą i tam są ubezpieczeni, ale mieszkają w Polsce, więc mogą u nas korzystać ze wszystkich świadczeń, tak jak każdy ubezpieczony w NFZ). Najwięcej z Niemiec (ponad 200); ale też z Norwegii (>90) Danii (ok. 20), Holandii czy Wielkiej Brytanii; są też pojedyncze osoby z Austrii, Francji i Szwajcarii.
Statystyki wskazują, że do programu chętniej zgłaszają się panie.
- 37,8 tys. ankiet wypełniły kobiety, 23,7 tys. mężczyźni - podaje Małgorzata Koszur, i dodaje, że panowie mają po raz pierwszy możliwość wykonania profilaktycznego badania w kierunku raka prostaty, i to z próbki krwi.
Dane wskazują też, że więcej zgłasza się młodszych osób. Być może dlatego, że częściej posługują się środkami komunikacji elektronicznej (ponad połowa osób wypełniła ankietę przez IKP - 38,3 tys. osób; pozostałe przez infolinię).
- Najwięcej ankiet wypełniły osoby w grupie wiekowej 40-44 lata (ok. 13,5 tys. ankiet); następnie 45-49 (11,2 tys. ankiet) - wymienia rzecznik. - Kolejne cztery grupy wiekowe, w przedziale 50-69 lat, wypełniły łącznie ok. 28,5 tysiąca ankiet. W grupie powyżej 80. roku życia (do 99 r.ż.) ankietę wypełniło prawie 1400 osób. Z tego w grupie wiekowej 90-94 lata jest 88 osób, a w grupie 95-99 lat – 13 osób.
To na podstawie ankiety oceniane są czynniki ryzyka i wystawiane jest skierowanie na konkretne, dostępne w programie, badania. W pakiecie są: morfologia krwi obwodowej z wzorem odsetkowym i płytkami krwi; stężenie cholesterolu całkowitego albo kontrolny profil lipidowy; stężenie glukozy we krwi; AlAT, AspAT, GGTP (to badania krwi, pozwalające na ocenę funkcji wątroby); poziom kreatyniny we krwi; badanie ogólne moczu; poziom kwasu moczowego we krwi; krew utajona w kale – metodą immunochemiczną (iFOBT). Dla mężczyzn dodatkowo badanie w kierunku wykrycia raka prostaty: PSA – antygen swoisty dla stercza całkowity. Program ten obejmuje także pomiary wykonywane w punkcie diagnostycznym: ciśnienia tętniczego, masy ciała, wzrostu, obwodu w pasie oraz obliczenie wskaźnika masy ciała (BMI).
Na badanie trzeba się umówić telefonicznie, przygotować zgodnie z zaleceniami diagnostów i zabrać ze sobą dowód osobisty. Z wynikami badań pacjent zgłasza się do lekarza POZ. Na ich podstawie może otrzymać skierowanie do specjalisty w celu dalszej diagnostyki lub leczenia.©℗
(sag)