Niedziela 05 grudnia 2021r. 
REKLAMA

Jest nowy wykonawca tunelu w Świnoujściu (akt. 1)

Data publikacji: 2018-01-25 12:33
Ostatnia aktualizacja: 2019-07-09 12:01
Jest nowy wykonawca tunelu w Świnoujściu
 

Wbrew wcześniejszym informacjom nie można jeszcze mówić, że znamy już wykonawcę tunelu pod Świną. Po rozstrzygnięciu Krajowej Izby Odwoławczej w sprawie odwołań od wyników przetargu na wykonanie tunelu w Świnoujściu prezydent Świnoujścia zasugerował, że wykonawcą może być konsorcjum złożone z firm Porr SA, Gulermak i Energopol – Szczecin SA. GDDKiA odpowiedzialna za przetarg zdementowała jednak tę informację. Do sądu wpłynęła bowiem skarga na rozstrzygnięcie KIO w sprawie zbyt wysokiej oferty cenowej konsorcjum Porr SA. Ostateczne rozstrzygnięcie poznamy po wyroku sądu.

Prezydent Świnoujście poinformował, że „zaakceptował wskazane przez komisję przetargową szczecińskiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad – konsorcjum firm: Porr SA, Gulermak Agir Sanayi Insaat ve Taahhut A.S., Energopol – Szczecin SA jako wykonawcę tunelu pod Świną". Tymczasem jak wynika z informacji uzyskanych w GDDKiA, „nie ma jeszcze decyzji o wyborze wykonawcy, gdyż do sądu wpłynęła skarga na rozstrzygnięcie KIO w sprawie zastrzeżeń dotyczących oferty cenowej firmy Porr SA."

– Chodziło o to, że oferta konsorcjum Porr SA przewyższała kwotę kosztorysu o niespełna 4 mln zł.  W związku z tym Krajowa Izba Odwoławcza zwróciła się do miasta Świnoujście, które jest odpowiedzialne za finansowanie inwestycji, z pytaniem, czy jest zapewnione finansowanie także dla oferty konsorcjum Porr SA. Miasto Świnoujście potwierdziło, że tak – powiedział nam Mateusz Grzeszczuk, rzecznik prasowy GDDKiA w Szczecinie.

Skargę do Sądu Okręgowego w Szczecinie złożyło konsorcjum TOTO i ICM.

– W związku z tym, iż sąd ma prawo do zmiany wyroku KIO i wydania orzeczenia co do istoty sprawy, konieczne jest wstrzymanie się co do dalszych kroków związanych z dokonaniem wyboru oferty – podkreśla M. Grzeszczuk.

***

W konsekwencji decyzji Krajowej Izby Odwoławczej, która rozpatrywała odwołania oferentów od wyniku przetargu, wybrano nowego wykonawcę tunelu pod Świną w Świnoujściu. Przedsięwzięcie polegające na zaprojektowaniu i wybudowaniu tunelu zrealizuje konsorcjum firm: Porr SA, Gulermak Agir Sanayi Insaat ve Taahhut A.S., Energopol - Szczecin SA.

Wybór wykonawcy zaakceptował także prezydent Świnoujścia.

– Czekamy na ostateczne zatwierdzenie wskazanego wykonawcy. Mamy nadzieję, że nastąpi to jak najszybciej i będzie można podpisać umowę na realizację inwestycji – mówi prezydent Świnoujścia Janusz Żmurkiewicz.

– Nie dostaliśmy jeszcze żadnej oficjalnej informacji w tej sprawie – powiedział Piotr Bartoszewski, dyrektor i członek zarządu firmy Energopol - Szczecin SA. – Czekamy na oficjalne potwierdzenie i spodziewamy się szybkiego podpisania umowy. Jesteśmy dobrze przygotowani do tej inwestycji. To już drugi tunel, który będziemy budować w najbliższym czasie – dodał nawiązując do innego przetargu a konkretnie na wykonanie tzw. linii średnicowej w Łodzi (tunel ten ma mieć ponad 7 km długości).

Ponowny wybór, którego dokonała Komisja Przetargowa w dniu 19 stycznia br., był konsekwencją wyroku Krajowej Izby Odwoławczej, która rozpatrywała odwołania oferentów od wyniku przetargu na budowę tunelu. Przypomnijmy, że początkowo wykonawcą inwestycji miało być włoskie konsorcjum firm Astaldi i Ghella.

Tunel w Świnoujściu, który połączy wyspy Uznam i Wolin zastępując istniejące przeprawy promowe, będzie liczył 1,44 km. Całkowita długość inwestycji wyniesie około 3,4 kilometra. Jednorurowy tunel zostanie wykonany w technologii tarczy drążonej TBM (ang. Tunnel Boring Machine). Jego średnica wewnętrzna będzie wynosić 12 metrów. Powstanie tam dwukierunkowa jezdnia z pasami ruchu o szerokości 3,5 m., poniżej jezdni powstanie również tunel ewakuacyjny.

(r.c.)

Fot. UM Świnoujście

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

przez tunel w kamizelkach
2018-01-27 00:08:25
ENERGOPOL popłynie razem z tym tunelem.
cap kościelny
2018-01-25 18:06:58
Arcydzieńga już powinien ogłosić powszechne modły za dusze umęczone w tym ENERGOPOL'skim tunelu... Do Św-cia będę jeżdził przez Niemcy albo pływał tam magistrackim "wodolotem" ("tylko, gdzie on jest, no gdzie on jest?" jak śpiewa "Poręba"...)
Aro
2018-01-25 16:45:36
Ciekawe ile % ,ktos, dostanie ? Tanie materialy + tania sila robocza = przeciekajacy tunel. CBA powinno uwaznie patrzec na tem projekt.Za duzo FUSZEREK bylo w Szczecinie w ostatnich latach.
obserwator(R)
2018-01-25 16:40:13
Sa kolejne kontrakty w ST3??? Będa wieże nadal produkować? Jak tam Dong Energy? Bedzie wspolpracowal z ST3?
@ OBSERWATOR(R)
2018-01-25 15:38:45
Produkują.
haha
2018-01-25 14:51:55
ENERGOPOL I WSZYSTKO JASNE omijać ten tunel z daleka bo się zawali i popęka jak szyny i inne budowy w szczecinie!!!!
Obs.ryver
2018-01-25 14:24:47
Hurra! Jednak wygrał ENERGOPOL!!! Do roboty wezmą się, jak skończą podpierać kołkami i szwejsować szyny SSTramwaju!!! Sa już na Moscie Parnickim...Do Mostu Długiego coraz bliżej.... jeszcze pół roku i będą plażować w Świnoujściu.
/
2018-01-25 13:10:51
Jeden samochód stanie, zepsuje się lub zapali i tragedia.
OBSERWATOR(R)
2018-01-25 13:04:28
a jaka jest sytuacja w ST3? Produkują tam wieże? kto coś wie niech pisze.
takie cóś
2018-01-25 13:02:31
Przetarg na tunel w Świnoujściu - decyzja o wyborze oferty najkorzystniejszej po rozstrzygnięciu sądowym W przetargu na realizację tunelu łączącego wyspy Uznam i Wolin w Świnoujściu Krajowa Izba Odwoławcza (KIO) uznała odwołania złożone przez dwóch oferentów (konsorcjum TOTO i konsorcjum PORR) w tym postępowaniu na pierwotny wybór oferty najkorzystniejszej (wybrano wówczas konsorcjum Astaldi). W związku z tym konieczne było unieważnienie poprzednich rozstrzygnięć, a w konsekwencji dokonanie ponownej oceny ofert. Inwestor – Miasto Świnoujście zapewnił Komisję Przetargową, iż posiada środki finansowe umożliwiające również wybór oferty konsorcjum PORR, której wartość przekraczała środki przeznaczone przez zamawiającego na realizację zadania. Ta informacja pozwala Komisji Przetargowej na dalsze działania, które muszą być prowadzone zgodnie z rozstrzygnięciami prawnymi w tej sprawie. W dniu wczorajszym wpłynęła do GDDKiA kopia skargi na wyrok KIO w sprawie odwołania konsorcjum PORR złożona przez konsorcjum TOTO i ICM do Sądu Okręgowego w Szczecinie. W związku z tym, iż Sąd ma prawo do zmiany wyroku KIO i wydania orzeczenia co do istoty sprawy konieczne jest wstrzymanie się co do dalszych kroków związanych z dokonaniem wyboru oferty najkorzystniejszej w tym przetargu do czasu rozstrzygnięcia sprawy przez Sąd Okręgowy w Szczecinie.

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA