Środa, 17 kwietnia 2024 r. 
REKLAMA

Jedyny taki pojazd

Data publikacji: 17 sierpnia 2016 r. 20:06
Ostatnia aktualizacja: 09 lipca 2019 r. 11:12
Jedyny taki pojazd
 

Sekcja Poszukiwawczo-Ratownicza Ochotniczej Straży Pożarnej w Wołczkowie dostanie nowy sprzęt - wóz specjalistyczny z nowoczesnym zapleczem technicznym. Będzie to jedyny taki pojazd w całym województwie.

- Pod koniec marca w Wojewódzkim Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej odbył się nabór wniosków o dofinansowanie projektów w trybie konkursowym, otrzymując 90,63% punktów OSP Wołczkowo zajęło pierwsze miejsce w konkursie  - opowiada Joanna Szumer z Sekcji. - Dotacja unijna to ponad 409 tysięcy złotych na zakup nowoczesnego wozu pożarniczego z systemem radiokomunikacji, w ten sposób staliśmy się beneficjentem dotacji unijnej. Na zakup specjalistycznego wozu Gmina Dobra w swoim budżecie zabezpieczyła kwotę 97 000 zł., co w całości pokrywa potrzebny wkład własny.  Sprzęt dostaniemy w styczniu. Takiego pojazdu jeszcze w naszym województwie nie było. Tak naprawdę jest to mobilne centrum zarządzania.

Wóz przyda się przy wydarzeniach takich jak m.in. katastrofy budowlane, wybuch gazu, duże pożary, wypadki drogowe, osuwiska, zaginięcia - zwłaszcza dzieci i osób starszych - w terenach leśnych, koordynowanie działań poszukiwawczo-ratownizych z wykorzystaniem systemu radiokomuinacji czy GPS.

- Pojazd będzie także przystosowany do przewożenia zwierząt służbowych wykorzystywanych do poszukiwań - dodaje Joanna Szumer. - W tym momencie jesteśmy jedyną w województwie Sekcją Poszukiwawczo-Ratowniczą, która pracuje z psami z certyfikowanymi do pracy terenowej i gruzowiskowej zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji. W OSP Wołczkowo obecnie służy 50 strażaków, w tym 25 z nich pracuje w Sekcji Poszukiwawczej z psami.

Sekcja wykorzystuje do poszukiwań m.in. labradory, wyżły, owczarki. W ubiegłym roku brała udział w siedemnastu akcjach. Udało się odnaleźć 12 osób żywych. Trafiono na 2 osoby martwe. Los trzech zaginionych pozostaje nieznany.©℗

(as)

fot. Sebastian KOMOROWSKI

Na terenie województwa zachodniopomorskiego będzie operował pojazd, którym jeżdżą m.in. ratownicy z Łodzi.

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA