Środa 28 września 2022r. 
REKLAMA

Jedni chwalą, drudzy krytykują. Nowa Strefa Płatnego Parkowania - dzień pierwszy

Data publikacji: 2021-03-31 22:04
Ostatnia aktualizacja: 2021-04-02 17:21
Jedni chwalą, drudzy krytykują. Nowa Strefa Płatnego Parkowania - dzień pierwszy
W środę rano przed Biurem Obsługi Klienta Strefy Płatnego Parkowania przy al. Wojska Polskiego można było zauważyć dość sporą kolejkę. Fot. Sylwia Dudek  

Pierwsze płatności w nowych parkomatach, pierwsze bilety uprawniające do darmowego 15-minutowego postoju, pierwsze parkowania w nowych miejscach strefy - środa była pierwszym dniem z nową szczecińską Strefą Płatnego Parkowania. 

W środę rano przed Biurem Obsługi Klienta Strefy Płatnego Parkowania przy al. Wojska Polskiego można było zauważyć dość spory "ogonek" interesantów.  

Ponad 400 wniosków

- Nie ma dużych kolejek do BOK SPP, natomiast mamy już ponad 400 wniosków na nowe opłaty w e-sklepie - poinformował “Kurier” w środę rano Wojciech Jachim, rzecznik prasowy miejskiej spółki Nieruchomości i Opłaty Lokalne. 

Natomiast jeśli chodzi o oznakowanie miejsc postojowych, Wojciech Jachim przyznaje, że sytuacja jest dynamiczna. Obecnie uznaje się, że strefa powinna być oznakowana zarówno znakami pionowymi, jak i poziomymi. Oba oznaczenia są ważne, ale poziomych linii brakuje w różnych miejscach strefy. 

- Codziennie oznakowanie uzupełniane jest na kolejnych ulicach – zapewnia rzecznik NiOL.  

Nadal jednak nie wiadomo, ile miejsc pozostało jeszcze bez odpowiedniego oznaczenia. 

Bilon, karty płatnicze i blik

Niestety, z uwagi na opóźnienia w dostawie przedłużony zostaje termin montażu parkomatów. Przypomnijmy, że w Szczecinie są to urządzenia trzeciej generacji Strada Pal, które umożliwiają płatność bilonem, kartami płatniczymi i blikiem.

– Czekamy na 70 sztuk z pierwszej puli 340 sztuk oraz na dodatkowe 50 sztuk – poinformował Wojciech Jachim.

- Nowe parkomaty są łatwe w obsłudze, cieszę się, że można płacić na wiele możliwości. Nie muszę się martwić, żeby mieć przy sobie drobne - mówi pani Kamila. - Na początku byłam przerażona tymi podwyżkami, ale potem zrozumiałam, że są one konieczne. Nowoczesne miasto musi być przyjazne pieszym. Wiem, że te podwyżki są naprawdę wysokie, ale dla mieszkańców przygotowano przecież odpowiednie abonamenty. Chcę wierzyć, że te zmiany przyczynią się do redukcji hałasu i spalin w centrum, ale na efekty trzeba poczekać.  

Mieszkańcy podzieleni

Zmiany, jakie zaszły w polityce parkowania, po raz kolejny podzieliły mieszkańców. Nie brakuje osób, które głośno się im sprzeciwiają. Wielu szczecinian argumentowało, aby przesunąć wprowadzenie zmian do momentu uruchomienia m.in. Szczecińskiej Kolei Metropolitalnej. 

- Dlaczego mam płacić więcej za strefę? Śmieszą mnie argumenty, że długo nie było podwyżek, kiedy w innych miastach ceny były podwyższane kilkukrotnie – kontrargumentuje pan Marcin, który do pracy w centrum miasta dojeżdża z prawobrzeża. - Trzeba było myśleć o tym wcześniej. Nie chcę mi się też wierzyć, że zmiany wymuszą większą rotację aut. Dzisiaj, tak jak zawsze, miałem problem ze znalezieniem miejsca pod pracą. Jeżdżę samochodem, ponieważ komunikacja miejska nie jest w stanie zaoferować mi dogodnego przemieszczenia się z prawobrzeża do centrum Szczecina. Nie jest w tym momencie żadną alternatywą. 

(KaNa)

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Marian
2021-04-04 03:13:02
Przeciez mozna zrobic nowe wybory i pogonic tych lokalnych petakow§!!!!!
SKĄD?
2021-04-02 17:16:50
"kontrargumentuje pan Marcin, który do pracy w centrum miasta dojeżdża z prawobrzeża. (...) Jeżdżę samochodem, ponieważ komunikacja miejska nie jest w stanie zaoferować mi dogodnego przemieszczenia się z prawobrzeża do centrum Szczecina. Nie jest w tym momencie żadną alternatywą". Drogi "Kurierze" proszę nie pisz, że ktoś jest z prawobrzeża, bo może być z Załomia lub odległego o 20 km Klucza, podobnie z lewobrzeża może być zarówno ze Skolwina jak i z Pomorzan. Jak pan Marcin dojeżdża z Załomia czy Jezierzyc, to komunikacja niewiele mu daje, ale jeśli jest ze Zdrojów, to tramwajem do Bramy Portowej jedzie 13 minut bez przesiadki i samochodem w szczycie szybciej nie będzie, nawet jak do tramwaju idzie 10 minut.
Dumny
2021-04-02 16:44:28
W miastach, którymi rządzi PIS stref albo nie ma, albo są o wiele tańsze niż u nas. Teraz chyba wiadomo, na kogo trzeba głosować.
@On
2021-04-02 15:24:14
Prąd jeszcze podrożeje tak jak i pozostałe nośniki energii - podziękuj UE która walczy z zmianami klimatycznymi... Na szybko sprawdziłem i wychodzi mi że większość Polaków ze swojej pensji za czasów PiS może kupić ok 450 litrów paliwa a za czasów PO mogło kupić ok 270 litrów a przeciętny Niemiec może kupić ok 1100 litrów paliwa... I ludzie za wszystko płacą - za zielono-tęczowe fanaberie czerwonych także...
Ja
2021-04-02 15:14:25
@On czy prąd, paliwo, podatek bankowy zdrożały czterokrotnie? Tak rabować potrafią tylko władze miast, w których rządzi PO. Mieszkańcy Warszawy już się o tym boleśnie przekonali, teraz kolej na szczecinian
On
2021-04-02 12:37:27
Piswskie trolle krzyczą że PO , ale nie mówią ile zdożał prąd, paliwo , podatek bankowy, od sklepów , za wszytsko płacą ludzie, dzięki Pisbolszewi..
Mieszkaniec Strefy
2021-04-02 12:00:03
Opłata roczna dla mieszkańca wzrasta prawie 4 krotnie!!!!! ZŁODZIEJE, podziękujemy wam PO wyborach.
Mieszkaniec
2021-04-02 11:25:26
Nie bardzo rozumiem o co ta cała awantura .To że podwyżki w SPP mają być było wiadomo od dawna Wszyscy by chcieli za darmo parkować niszcząc chodniki i trawniki bo ja muszę Mieszkam w ścisłym centrum i widziałem jak to się odbywało SM miało pełne ręce roboty Mieszkańcy mimo posiadania abonamentu nie mieli możliwości zaparkowania w pobliżu swojego domu.Dziś diametralnie sie zmieniła sytuacja i bez problemu mogę pod dom podjechać i sobie zakupy zanieść bez potrzeba nadrabiania odległości .Podrożało paliwo i drożeje dalej i nikt nie krzyczy Drożeją mandaty i też nikt nie krzyczy Podrożeją ubezpieczenia i też nikt nie krzyczy Tak że niestety skoro stać ciebie na samochód to musi cie stać na jego utrzymanie Proste :)
prawda
2021-04-02 10:34:16
Chcieliście sryfa to macie ! Mega ceny za parkowanie, masowe wycinanie drzew, olbrzymie ceny za śmieci, wszechobecne korki spowodowane zwężaniem ulic, likwidacje miejsc parkingowych, pato-deweloperke, zabetonowanie czego się tylko da i mnóstwo bezsensownych, przepłaconych i nie kończonych w umówionym terminie inwestycji.
podatek katastralny
2021-04-02 09:50:27
PO jest głodne podwyżek. Odpady ,parkowanie .Tzw unia miast do której należy krzystek i prezydenci miast z PO, domagają sie by gminy same mogły kształtować podatek od nieruchomości .Dzisiaj jego wysokość jest ograniczona przez władze centralną i zależy od m. kw . PO i sld na czele z krzystkiem , trzaskim i dulską się z tym nie zgadzają , chcieliby np podatku jakiś % od wartości nieruchomości bez ograniczania przez władze centralną .Policzcie sobie np 1 % od swoich mieszkań i porównajcie z tym co teraz płacicie to zobaczycie o co jest walka .Mozna pieprzyć o demokracji, wolności słowa, wolnych sądach a walka idzie o drenaż kieszeni.
@Piotrek
2021-04-02 00:14:30
Jeszcze bądź miły i powiedz jakie są zarobki w Niemczech (idę o zakład że większość Niemców ma spokojnie ponad 2000 Euro).
Piotrek
2021-04-01 22:32:39
Jedźcie na niemiecką stronę, tam 2x tyle i w eurach, mandat też odpowiedni, polecam Albek !
Anna
2021-04-01 22:32:33
Mieszkańcy Szczecina wybrali sobie POstkomunę, zatem powinni być zadowoleni z ich rządów i kolejnych podwyżek.
Asd
2021-04-01 21:19:38
W Szczecinie większość w radzie ma PO, tak głosowali mieszkańcy, więc teraz płacić i nie narzekać.
@Ewa
2021-04-01 19:00:42
To może poszukaj pracy w gminie, w której mieszkasz, dzbanuszku.
kopertnik smierci
2021-04-01 13:35:09
Przybyło w Szczecinie kilkaset klawiatur które bardziej niż paczkomaty , bankomaty ROZNOSZA ZAKAZENIE KORONA- WIRUSEM Co na to cecia osoba ? Jak czesto miasto DYZENFEKUJE TE KLAWIATURKI ?
pani Kamila
2021-04-01 12:48:34
uwielbiam taką propagandę: "Nowe parkomaty są łatwe w obsłudze, cieszę się, że można płacić na wiele możliwości. Nie muszę się martwić, żeby mieć przy sobie drobne - mówi pani Kamila. - Na początku byłam przerażona tymi podwyżkami, ale potem zrozumiałam, że są one konieczne. Nowoczesne miasto musi być przyjazne pieszym. Wiem, że te podwyżki są naprawdę wysokie, ale dla mieszkańców przygotowano przecież odpowiednie abonamenty. Chcę wierzyć, że te zmiany przyczynią się do redukcji hałasu i spalin w centrum, ale na efekty trzeba poczekać. " Nie bardzo rozumiem w jaki sposób SPP powoduje że Szczecin jest miastem przyjaznym pieszym skoro chodniki jak były krzywe tak będą krzywe albo to że na wielu skrzyżowaniach |Szczecina piesi mają najniższy priorytet - np Brama Portowa nie jest możliwe przejście przez jezdnie w jednym cyklu światła zielonego i trzeba czekać ponad 70 sekund na kolejny cykl zielony - taka sytuacja jest na wielu skrzyżowaniach Szczecina gdzie piesi muszą czekać na 2 lub więcej cykli wykorzystywanych przez samochody, co z przerywaniem chodników drogami rowerowymi, dlaczego nie wprowadza się na duża skalę wyniesionych przejść dla pieszych tak by podkreślać priorytet pieszego w komunikacji miejskiej? redukcja hałasu? a w jaki sposób skoro policja nie zatrzymuje pojazdów z przerobionymi układami wydechowymi tak ze przekraczane są wszelkie normy emisji hałasu (a UE uważa walkę z smogiem akustycznym na równi z walką o czyste powietrze).
@Ewa
2021-04-01 11:25:56
To wracaj i zostań na stałe w swojej wsi, nie będziesz musiała płacić. I wszędzie blisko.
elo
2021-04-01 11:15:06
szkoda że teraz wściekłe m..... nie krzyczą "wyp*******ć".
Ewa
2021-04-01 10:59:35
@Piotr Czy musimy płacić w Szczecinie? Do 30 kwietnia termin rozliczenia, a podatek idzie do gminy miejsca zamieszkania a nie zameldowania w dni 30 grudnia 2020. Ja swój zapłacę innej gminie.
Piotr
2021-04-01 10:12:30
Płacimy podatki w Szczecinie w różnych formach a miasto i tak chce zedrzeć z nas ostatni grosz , więc tylko po to jest strefa płatnego parkowania .Włodarze naszego miasta nie mieszkają w strefie SPP więc ich opłaty nie dotyczą. Proponował bym żeby naszym włodarzom i ich bliskim pobierano opłaty na ich terenie, ciekawe co oni na to ?
Adr
2021-04-01 10:12:22
Coraz więcej zakażeń a my wg PO mamy jeździć autobusami.
Adam
2021-04-01 10:10:53
Mieszkańcy strefy muszą płacić rocznie cztery razy więcej! Dziękujemy PO! Nie możemy doczekać się kolejnych wyborów.
Arm
2021-04-01 08:55:23
A ja widzę poprawę. W końcu jest gdzie zaparkować. Mimo,że parkomatów nadal brak od szarych szeregów do boh.warszawy chyba ani jednego nie ma. Ciekawe czy można dostać mandat za brak kwitka skoro nie ma gdzie pobrać biletu
Figa
2021-04-01 05:45:11
Olewali przepisy od 2014r. to teraz sytuacja z oznakowaniem jest wg rzecznika dynamiczna !
fin
2021-03-31 23:26:11
pierwsze co to na aplikację 0,9 zł na start w A
ethan eric
2021-03-31 22:58:41
koalycja 32 %,bezpartyjni 13 % psl 9% lewyca 9 % tak głosowali mieszkańcy, także podwyżki w strefie zasłużone.
sp
2021-03-31 22:31:57
Nowoczesne miasto jest przyjazne wszystkim mieszkańcom, zarówno pieszym, jak i kierowcom. Jak widać, Szczecin takim do takich miast nie należy.

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA