Wtorek 27 lipca 2021r. 
REKLAMA

Jedliński przedstawił plan przebudowy śródmieścia Koszalina

Data publikacji: 2018-10-04 22:29
Ostatnia aktualizacja: 2019-07-09 12:21
Jedliński przedstawił plan przebudowy śródmieścia Koszalina
 

Prezydent Koszalina Piotr Jedliński, ubiegający się o ponowny wybór z ramienia Koalicji Obywatelskiej, przedstawił plan na kompleksową przebudowę śródmieścia. Przebudujemy ul. Zwycięstwa – powiedział w czwartek na konferencji prasowej.

- Od 20 lat to miejsce (śródmieście) ulegało sukcesywnej degradacji. Po tym czasie przystąpiliśmy do rewitalizacji. (…) Przebudowaliśmy rynek. Tutaj wraca powoli życie, wracają imprezy organizowane przez stowarzyszenia, rady osiedli. Tu odbywają się festiwale, jarmarki świąteczne - powiedział Jedliński. Dodał, że powstaje tam również czterogwiazdowy hotel; w centrum ulokowała się amerykańska firma, która wynajęła cały budynek.

Mówiąc o planach na kolejne lata prezydenta miasta zapowiedział przebudowę ul. Zwycięstwa. - Ona z jednej strony ułatwia nam przejazd, a z drugiej strony zabija śródmieście Koszalina – zaznaczył. Podkreślił, że miasto ma już wybudowaną obwodnicę, ul. Stawisińskiego i wyremontowaną trasę S11, przebiegającą przez Koszalin.

- Przed nami etap projektowania, ograniczenia ruchu, nasadzeń zieleni i uczynienie z ul. Zwycięstwa wizytówki miasta – powiedział Jedliński.

W rozstrzygniętym w 2016 r. konkursie na wykonanie koncepcji architektonicznej śródmieścia Koszalina wygrała ta autorstwa pracowni „Toprojekt” i to według tego projektu ma zmienić się śródmieście. Miasto jednak nadal nie ma do niej praw autorskich. Na pytanie dziennikarza PAP o tę kwestię prezydent Koszalina powiedział w czwartek, że na jej przekazanie jest „ustna zgoda projektanta”.

- Oczywiście domawiamy szczegóły po to, żeby uruchomić proces projektowania tej inwestycji. Jesteśmy na tym etapie negocjacji, że wszystko na to wskazuje, iż ta koncepcja zostanie nam przekazana – powiedział Jedliński. Jego zdaniem stanie się to za „niewielkie pieniądze w porównaniu z całością inwestycji”; ocenił, że będzie to "koszt kilku lamp”. Szacowany koszt przebudowy tej części miasta to ok. 80 mln zł.

W opinii prezydenta „przebudowa śródmieścia to przede wszystkim wyprowadzenie ruchu tranzytowego z Koszalina”. Temu ma pomóc planowana przebudowa ul. Władysława IV. Przetarg został już ogłoszony, a szacowany koszt inwestycji to 40 mln zł.

Jedlińskiego „niepokoi” sytuacja dotycząca budowy S6 na odcinku Koszalin-Sianów. „Najpierw roczne negocjacje w sprawie aneksowania umowy, a w tej chwili zmiana, w zasadzie wypowiedzenie części kontraktu. Wszyscy wiemy, że obwodnicą mieliśmy jeździć już w lipcu - przynajmniej tą częścią, na której nie ma kłopotów geologicznych. Opóźnienie jest bardzo duże” – powiedział prezydent Koszalina.

Mówił również o rozpoczętej przebudowie przejścia podziemnego, o planowanym ogłoszeniu przetargu na przebudowę targowiska z parkingiem podziemnym i kawiarnią oraz przystąpieniu do zmiany miejscowego planu zagospodarowania na terenie dawnego „Manhattanu”.

Kontrkandydatami Jedlińskiego w wyborach na prezydenta Koszalina są: Andrzej Jakubowski wspierany przez PiS, Mariusz Krajczyński z Lepszego Koszalina, Jerzy Zaroda z SLD – Lewica Razem, Stefan Romecki z Kukiz’15 oraz startujący z własnego komitetu wyborczego Wiktor Kamieniarz.

(pap)

Fot. Wiesław Miller

Na zdjęciu: Piotr Jedliński chciałby wyprowadzić ruch tranzytowego ze śródmieścia Koszalina.

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

@Gość
2018-10-05 16:19:43
To jedno z miast powiatowych regionu, ktorego Szczecin jest stolicą.
Gość
2018-10-05 11:02:55
Co to ma wspólnego ze Szczecinem?

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
Tylko teraz -50% na prenumertę eKuriera. KUP TERAZ