Piątek, 14 czerwca 2024 r. 
REKLAMA

Jaśniej, kiedy ciemno i w oku kamery

Data publikacji: 14 grudnia 2020 r. 06:31
Ostatnia aktualizacja: 14 grudnia 2020 r. 06:31
Jaśniej, kiedy ciemno i w oku kamery
Fot. Mirosław WINCONEK  

Ta zrewitalizowana dwa lata temu część Lasu Arkońskiego, stała się jednym z bardzo popularnych miejsc spacerowych szczecinian.  Obok pobliskich szlaków wokół Arkonki i jeziora Goplana. I nie tylko w czasie weekendów. Liczba odwiedzających kompleks Syrenich Stawów znacznie wzrosła od kiedy wytyczone i urządzone zostały utwardzone alejki, ustawione drewniane altany, siedziska i lawy, nad brzegami dwóch stawów pomosty widokowe, a także urządzona tzw. zielona szkoła z placem rekreacyjno-edukacyjnym nieopodal resztek ruin dawnej jeszcze przedwojennej restauracji Lindenhof. Teraz można je odwiedzać również po zmroku.  Po zamontowaniu latarńi i kamer monitoringu wzdłuż głównych traktów zaglądający już po zmierzchu albo wcześnie rano powinni czuć się bezpieczniej.

Komfort wieczornych czy wczesnoporannych spacerów bądź biegania, zwłaszcza teraz jesienią, jak i zimą, gdy jeszcze jest ciemno, wokół Syrenich Stawach zapewnia oświetlenie parkowe i system monitoringu wizyjnego. Na całym terenie ustawionych zostało 80 słupów oświetleniowych, zwieńczonych nowoczesnymi i energooszczędnymi oprawami oświetleniowymi LED. Wyglądem i zastosowanymi w nich rozwiązaniami dopasowane są do otoczenia (tzw. oprawy parkowe). Natężeniem światła można sterować: ściemniać lub rozjaśniać, w zależności od wybranego ustawienia, dostosowanego do pory dnia i nocy lub liczy osób, które wędrują alejkami.

- Wszystkie te funkcje pozwalają na zaaranżowanie oświetlenia tak, aby było ono komfortowe dla przechodniów, a jednocześnie nie zakłócało naturalnego, leśnego charakteru tego wyjątkowego miejsca - zapewnia Paulina Łątka z centrum informacji miasta Urzędu Miasta Szczecin.

Druga z nowości to monitoring wizyjny, który został wykonany w oparciu o 19 stałopozycyjnych kamer i dwie kamery szybkoobrotowe z wbudowanym promiennikiem podczerwieni. Kamery są zainstalowane zarówno na słupach oświetleniowych, jak i specjalnych  słupach kamerowych. Monitoring ma przede wszystkim wyeliminować przypadki niszczenia infrastruktury oraz zwiększać bezpieczeństwo osób przebywających w kompleksie. Ponadto nowy system monitoringu wizyjnego w tym rejonie za pomocą nowego przyłącza zintegrowany został z siecią światłowodową monitoringu wizyjnego miasta. A zakres zadania dotyczył też montażu dodatkowych jednostek operatorskich systemu monitoringu miejskiego VSS, w tym w budynku ZUK, administratora lasów miejskich, przy ul. Ku Słońcu.

Wykonawcą zlecenia było Przedsiębiorstwo Usług Specjalistycznych mvb Sylwester Krzywiec Spółka Jawna ze Szczecina. Jako jedyny zresztą oferent gotów podjąć się tego zadania. Na zakup niezbędnego sprzętu do monitoringu i parkowych latarni oraz ich montaż wraz z całym okablowaniem i oprogramowaniem wydano 1 150 727 zł brutto. To kwota o prawie czterysta tysięcy złotych niższa od zakładanej wcześniej w miejskim budżecie. ©℗

(MIR)

 

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

jasno oświetlony
2020-12-14 16:45:45
Bywam tam codziennie. Piękny zakątek Szczecina. Nie chcę zachwalać żeby zbyt tłumnie go nie nawiedzano. Egoista taki jestem... Ale dlaczego producentowi lamp pozwolono naklejać swoją reklamę na każdym słupie i to tak żeby była wyraźnie widoczna. To razi... Ja przecież nie kupię takich lamp... Proszę zobaczyć na każdej załączonej przez autora MIR fotografii wyraźnie widać. Co jeszcze? Mam nadzieję, że ubikacje toy-toy nie zostaną zlikwidowane na zimę. Większość spacerowiczów szuka, gdzie by tu... No to się nam zażółci śnieżek... Tak jak w ubiegłych latach.

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA