środa, 17 lipca 2019.
Strona główna > Wiadomości > Jarmark Jakubowy bardzo się podoba!

Jarmark Jakubowy bardzo się podoba! [GALERIA, FILM]

Jarmark Jakubowy bardzo się podoba!
Data publikacji: 2018-07-21 16:16
Ostatnia aktualizacja: 2019-07-09 12:16
Wywietleń: 2306 339530

Dobrze się bawią odwiedzający, zadowoleni są też wystawcy – sobota, trzeci dzień dziesiątego Jarmarku Jakubowego w Szczecinie, mija w doskonałym klimacie. Nie ma drugiej takiej okazji w mieście, by w jednym miejscu kupić tyle dobrych regionalnych produktów z całej Polski, smakołyki z różnych zakątków świata, unikatowe rękodzieło, a przy okazji przysiąść, zjeść i wypić coś na miejscu, przy swojskich rytmach.

Na stoiskach przy szczecińskiej katedrze kuszą miody, konfitury, soki, wina, chleby, syropy, oleje, wypieki, sery, pierogi, wędliny. Sprzedawcy zachwalają swoje wyroby i namawiają do spróbowania, a klienci bardzo chętnie korzystają. Oprócz regionalnych przysmaków, są naturalne kosmetyki, sporo jest artystycznego rękodzieła, dekoracji, ceramiki, ubrania, są wyroby ze skóry. Na miejscu można zjeść pierogi, grillowane sery z żurawiną, kluski ziemniaczane z kapustą, golonkę, pajdę chleba ze smalcem albo masłem czosnkowym, racuchy, chłodnik z botwinki. Można wypić lemoniadę z pokrzywy albo czarnego bzu serwowaną wraz z innymi przysmakami choćby przez gospodarstwo państwa Jagerów z Radziszewa, są lody, gofry, desery. Korzystającym z gastronomicznej oferty przyśpiewują ludowe kapele.

Panie Janeczka i Ania zrobiły solidne sprawunki, a potem z refleksją zatrzymały się przy straganie, na którym wisiała torba z napisem: „Boże, spraw, bym kupiła tylko to, po co przyszłam”.

- Obiecałyśmy sobie wstrzemięźliwość, ale tutaj trudno się oprzeć zakupom – śmieją się. – Kupiłyśmy na przykład pachnące przyprawy, czubrycę, majeranek, pomidory z czosnkiem i bazylią doskonałe do bułeczki z oliwą. No i także coś na prezent. Bardzo nam się tu podoba. Powiemy w sekrecie, że szukamy jeszcze grzańca, ale w taką pogodę chyba nikt go nie sprzedaje, musimy obejść się smakiem. Pójdziemy na lody.

Po jarmarku rozchodzą się odgłosy gwiżdżących glinianych ptaszków ze stoiska twórcy ludowego z okolic Żywca. Piotr Mentel w góralskim stroju uśmiecha się do klientów i pokazuje piękne drewniane zabawki, koniki, koguciki, bryczki, zawieszki, szopki bożonarodzeniowe. 

- Wszystko ręcznie strugane i malowane w rodzinie Mentlów – mówi pan Piotr. – Na Jarmarku Jakubowym jestem po raz pierwszy i bardzo mi się podoba. Dopisują klienci, pogoda, atmosfera. Jest tak, jak być powinno.

 

W pobliżu kremowe rzepakowe miody (m.in. ze smakiem piernikowym albo różanym) sprzedaje Konrad Fujarski. Rodzina Fujarskich z bogatą słodką ofertą jest tu obecna co roku, bo klienci wracają i zachwalają. Stoisko ma też Sklep Jakubowy ze Szczecina, a na nim wyroby koła gospodyń wiejskich z Korytowa – pierogi, kotlety szarpane, kotlety z marchewki albo kalafiora, jarskie pasztety. Nowością są sery alpejskie, np. z ziołami Baby Jagi. Radykołki, czyli sery owczo- krowie z gór, podawane na ciepło z żurawiną, serwuje na jarmarku Bacówka na Hali Majerz w Pieninach. 
- Jesteśmy tu ósmy raz – przyznaje pani sprzedająca te przysmaki. – Dlaczego? Bo ludzie kupują, zjadają i za chwilę wracają po kolejną porcję.

Atmosferze Jarmarku Jakubowego z radością przypatruje się ks. Maciej Pliszka, jeden z jego organizatorów. 
- Dziesięć lat to kawał czasu – mówi. – Stworzyła się piękna tradycja. Mamy tu całą Polskę. To ogromny atut naszego jarmarku, że wystawcy chcą tu przyjeżdżać. Pokonują niekiedy osiemset kilometrów i więcej, dodają bardzo dużo uroku temu miejscu. A Szczecin i turyści bardzo żywo odpowiadają. Wszystko nam sprzyja - i pogoda, i ludzie, i wystawcy. Zapraszamy na jarmark jeszcze do niedzieli, są atrakcyjne wydarzenia na scenie, ciekawe zabawy dla dzieci. Dużo się dzieje. Zapraszamy też do naszej katedry, w niedzielę zaczynają się tu rekolekcje, a w środę o godz. 18 uroczysty odpust świętego Jakuba.

Anna Gniazdowska

Film: Anna Gniazdowska

Fot. Ryszard Pakieser

Jarmark Jakubowy bardzo się podoba! Jarmark Jakubowy bardzo się podoba! Jarmark Jakubowy bardzo się podoba! Jarmark Jakubowy bardzo się podoba! Jarmark Jakubowy bardzo się podoba! Jarmark Jakubowy bardzo się podoba! Jarmark Jakubowy bardzo się podoba! Jarmark Jakubowy bardzo się podoba! Jarmark Jakubowy bardzo się podoba! Jarmark Jakubowy bardzo się podoba! Jarmark Jakubowy bardzo się podoba! Jarmark Jakubowy bardzo się podoba! Jarmark Jakubowy bardzo się podoba! Jarmark Jakubowy bardzo się podoba! Jarmark Jakubowy bardzo się podoba! Jarmark Jakubowy bardzo się podoba! Jarmark Jakubowy bardzo się podoba! Jarmark Jakubowy bardzo się podoba! Jarmark Jakubowy bardzo się podoba! Jarmark Jakubowy bardzo się podoba! Jarmark Jakubowy bardzo się podoba! Jarmark Jakubowy bardzo się podoba! Jarmark Jakubowy bardzo się podoba! Jarmark Jakubowy bardzo się podoba! Jarmark Jakubowy bardzo się podoba! Jarmark Jakubowy bardzo się podoba! Jarmark Jakubowy bardzo się podoba! Jarmark Jakubowy bardzo się podoba!

Komentarze

jerzyk
Udałem się na Jarmark tylko po miód. Kupiłem miód mniszkowy, dokupiłem nawłociowy,skusiłem się też na chałwę turecką i wileński kwas chlebowy. Jestem zadowolony z zakupów. Natomiast te nierówne chodniki, ze starych płytek chodnikowych, na Placu Orła i wokół placu katedralnego i przyległych ulic, to wstyd dla naszego Zarządu miasta przed turystami i wystawcami.
2018-07-21 22:47:45

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
16
na godz. 21:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Masowe bieganie nad morzem

Nekrologi

Sonda

Czy uważasz, że w ostatnich latach Szczecin utracił swój akademicki charakter?

 

W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie