Środa, 04 października 2023 r. 
13 szczecin
REKLAMA

Jak się zmieniał Szczecin? Amfiteatr

Data publikacji: 17 września 2023 r. 19:38
Ostatnia aktualizacja: 19 września 2023 r. 12:31
Jak się zmieniał Szczecin? Amfiteatr
Amfiteatr w roku 1974, fotografia z albumu Bolesława Gałeckiego  

Nie sposób pisać o tym miejscu bez wspomnienia jego historii sięgającej roku 1900. To właśnie wówczas założono Quistorp Park na cześć Johannesa Quistorpa, szczecińskiego filantropa i przedsiębiorcy, który przekazał miastu należące do niego zielone tereny. Wkrótce będzie to ulubione miejsce rekreacyjne szczecinian.

Wówczas po znajdującym się tam jeziorze Westend See (Rusałka) można było popływać łódkami, a zimą zamarzniętą taflę jeziora wykorzystywano jako lodowisko, był również tor saneczkowy. Ponadto w parku powstały restauracje, wybudowano most nad Westend See, ustawiono także fontanny. Głównej alei nadano nazwę Aleja Goethego.

Nowe miejsce przyciągało nie tylko mieszkańców miasta, ale także przyjezdnych. Zespół parkowy był sukcesywnie zasilany nowymi nasadzeniami ściąganymi z różnych stron świata.

Pierwsza drewniana estrada powstała w latach 30. XX wieku. Oprócz sceny zbudowano tu kilka rzędów ławek. Pozostali widzowie mogli zajmować miejsca na trawie, na łagodnym stoku dzisiejszej skarpy tworzącej Dolinę Niemierzyńską.

Jak podaje Wikipedia: „w powojennym Szczecinie Park im. Kasprowicza był przede wszystkim miejscem spacerów, ale także koncertów i festynów z okazji świąt państwowych. W latach 1960, 1961 i 1962 organizowano tu Festiwal Młodych Talentów. Dziesięć lat później Towarzystwo Przyjaciół Szczecina podjęło inicjatywę budowy amfiteatru na miarę Opery Leśnej w Sopocie. Powołano Społeczny Komitet Budowy Parku Kultury i Wypoczynku w Szczecinie (przewodniczący Bogusław Fikiel), z Teatrem Letnim w miejscu poniemieckiej estrady.

Projekt amfiteatru opracował znany szczeciński architekt – Zbigniew Abrahamowicz. Budził on wiele kontrowersji ze względu na materiałochłonność i skomplikowaną konstrukcję, trudne do zaakceptowania w czasach dużych trudności gospodarczych. Budowę zrealizowano w dużym stopniu dzięki wielkiemu zaangażowaniu Społecznego Komitetu, datkom ludności Szczecina oraz pomocy fachowców z zakładów pracy, OHP i wojska. Z powodu trudności realizacyjnych zrezygnowano wówczas z budowy zaprojektowanego zadaszenia. Obiekt udekorowano licznymi kaskadami wodnymi (po kilkunastu latach zostały zastąpione kwietnikami), „Ognistymi Ptakami” Władysława Hasiora, rzeźbami Ryszarda Chachulskiego i Stanisława Biżka oraz mozaiką Piotra Wieczorka”.

Na scenie nowego Teatru Letniego jako pierwszy wystąpił w roku 1976 zespół „Mazowsze”. Frekwencja była olbrzymia i wszystkie miejsca były zajęte.

W czerwcu 2020 roku rozpoczęto kompleksową przebudowę Teatru Letniego. Jego oficjalnie otwarcie nastąpiło 29 lipca 2022 roku. Tego samego dnia uroczyście odsłonięto pomnik Heleny Majdaniec – patronki obiektu. Autorką rzeźby jest Dorota Dziekiewicz-Pilich.

Teatr Letni im. Heleny Majdaniec w powszechnej świadomości mieszkańców miasta funkcjonuje jako „amfiteatr”.

Zapraszamy do podzielenia się zdjęciami z domowych archiwów. Czekamy na kolejne zdjęcia od naszych Czytelników. ©℗

Krzysztof ŻURAWSKI

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Ary
2023-09-19 15:50:04
Jedna z niewielu, udanych inwestycji budowlanych.Amfiteatr jest naprawdę ładny, w odróżnieniu od bunkra,byłej alei kwiatowej i innych koszmarów architektonicznych.
Szczeciniak
2023-09-19 12:31:16
A ja wożę, a właściwie prowadzę na spacer/wycieczkę wszystkich moich gości od placu Grunwaldzkiego do Różanki wszystkich swoich gości łącznie z Krakusami dumnymi z Plant. Z przyjemnością patrzę jak im szczęka opada. Jestem dumny ze Szczecina, miejskich inwestycji i nie rozumiem tych ponurych mruków którzy wszystko krytykują. Żal mi ich.
@ @i właśnie
2023-09-18 23:28:03
W tych 30% zajmujesz honorowe pośrodkowe miejsce. A nb. ci z za Buga to w 80% uczciwi ludzie. Niestety ich dzieci, wnukowie po WUML teraz są fanami wszystkiego co jest wielkie, głośne, miga, bzyka. Szczecin kocham od 1950r. A biała chłodnia z blachy falistej i bieluchna reklama Always to hańba (niegdyś) Zielonego Miasta.
@i właśnie
2023-09-18 21:52:21
Nie wszystko musi się zwracać. Wiele rzeczy w miastach jest dla prestiżu i wzrostu atrakcyjności turystycznej danego ośrodka. To dotyczy także amfiteatru. Podejrzewam, że nie jesteś ze Szczecina i zwykła zawiść przez ciebie przemawia. To tak jak komentarze negatywne o filharmonii wg IP płyną głównie z Poznania, który do dzisiaj nie ma żadnego budynku filharmonii. Zreszta amfiteatru też nie. Co do kresowych wnuków to też retoryka poznańska. A tylko 30% przybyłych do Szczecina było zza Buga.
Za 50 lat
2023-09-18 21:48:34
ta inwestycja się nie zwróci. A bielmo rzucone na nasz przepiękny park zostanie. (a szmal w kieszonkach jest...)
dg
2023-09-18 16:39:52
Jeśli ktoś ma bielmo na oku......
@ Czytelniczka
2023-09-18 16:07:33
Na pl. Zgody.
Czytelniczka
2023-09-18 13:19:14
Mam bodajże 3 zdjęcia z Parku Kasprowicza że mną jako dzieckiem w tle.Pamiętam jak z górki zjeżdzałam wprost na taflę jeziorka rusałka za każdym razem mając panikę w oczach czy ten lód nie pęknie.A pytanie do starszej części czytelników gdzie pierwotnie stała rzeźba "ogniste ptaki "'Hasiora
I właśnie
2023-09-18 11:27:29
uważam, że aktualny biały moloch - potwór zupełnie oszpecił nasz przepiękny park. Kłuje w oczy zewsząd. Stary gdyby był regularnie remontowany, zadbany starczył by jeszcze na długo. Miliony na coś bardziej potrzebnego. To monstrum nigdy się nie zwróci. A wnuki kresowych pionierów są dumne.
Rexona
2023-09-18 10:55:26
Do "I Właśnie" A co wolałbyś disco polo i wygibasy małolatów ??
@ @I właśnie
2023-09-18 09:46:33
@I właśnie 2023-09-18 07:33:14 - Niestety, ale gdy się przegląda różne portale internetowe, to na naszych jest najwięcej wpisów skrajnie napastliwych, aroganckich. Czy naprawdę, przeciętny mieszkaniec naszego miasta to zakompleksiony pieniacz?
@I właśnie
2023-09-18 07:33:14
Tu jest Szczecin i z pewnością obecny jest bardziej godny naszego miasta. Przez takich jak ty to do dziś pewnie by budy na bramie portowej stały
Adam
2023-09-17 22:03:46
Teraz nareszcie po przebudowie mamy Amfiteatr z prawdziwego zdarzenia.
Rt
2023-09-17 21:34:16
I było coś dla wszystkich... przeszkadzało?
I właśnie
2023-09-17 20:32:18
w tym parku TAKI amfiteatr w zupełności wystarczał. Teraz to będzie przyjeżdżała La Scala , Metropolitan Opera itp?

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA