Coraz częściej pojawiają się informacje o niebezpiecznych zdarzeniach z udziałem kierowców pojazdów komunikacji miejskiej, którzy prowadzili bez wymaganych uprawnień. Wypadki, do których dochodzi w wielu miastach Polski, zmuszają do zastanowienia się nad bezpieczeństwem w Szczecinie i kontrolą uprawnień kierowców szczecińskiego zbiorkomu.
Radny Stanisław Kaup zapytał, czy miasto wdrożyło odpowiednie mechanizmy weryfikacji uprawnień osób, które kierują tramwajami i autobusami miejskimi. Wypadki w innych regionach kraju to sygnał, zdaniem radnego, że należy podjąć działania prewencyjne zmierzające do zapewnienia bezpieczeństwa mieszkańcom Szczecina.
Szczecińskie spółki transportowe mają swoje procedury i systemy. Tramwaje Szczecińskie na bieżąco kontrolują ważność posiadanych przez kierowców uprawnień.
– Spółka prowadzi rejestr wymaganych pozwoleń do kierowania tramwajem, których ważność jest wydawana na okres od 1 roku do 5 lat – informuje zastępca prezydenta miasta Łukasz Kadłubowski. – Przy zbliżającym się terminie ważności wydanego pozwolenia spółka kieruje motorniczego na wymagane przepisami badania określone w art. 166 ustawy o kierujących pojazdami.
Istotnym elementem przedłużenia ważności uprawnień jest pozytywny wynik badań lekarskich.
Nie ma natomiast możliwości regularnego i szybkiego sprawdzania informacji o zmianach w statusie prawnym kierowców. Ministerstwo Cyfryzacji udostępnia usługę sprawdzającą uprawnienia do kierowania tramwajem, jak informuje Łukasz Kadłubowski, jednak ze względu na ograniczenia techniczne, niemożliwym jest sprawdzenie 40 procent wydanych pozwoleń. Obecnie nad rozwiązaniem problemu pracuje Centralny Ośrodek Informatyki.
Swoje procedury mają także przedsiębiorstwa autobusowe. W SPA Klonowica kierowcy muszą składać dokumentację z sądu, która orzeka czy dana osoba ma lub nie ma zakazu kierowania pojazdem. Weryfikowana jest też ważność prawa jazdy w dniu przyjęcia do pracy, a raz w tygodniu odbywa się weryfikacja uprawnień wszystkich kierowców. W SPA Dąbie weryfikacja odbywa się dwuetapowo. Pierwszą kontrolę przeprowadza podmiot zewnętrzny, kolejną – już Tramwaje Szczecińskie za każdym razem przed rozpoczęciem pracy przez danego kierowcę. Spółka dysponuje także systemem elektronicznym, który kontroluje uprawnienia oraz badania lekarskie kierowców i reaguje na zbliżający się termin ich ważności.
– Niezależnie od działań podejmowanych przez spółki należy podkreślić, że istniejące obecnie narzędzie w postaci ręcznego weryfikowania danych kierowcy w oparciu o Centralną Ewidencję Pojazdów i Kierowców, celem ustalenia rzeczywistego statusu jego uprawnień nie jest wystarczające w sytuacji kierowania do świadczenia usług kilkuset kierowców dziennie, z czym zmuszone są mierzyć się wszystkie podmioty prowadzące działalność o charakterze użyteczności publicznej w zakresie lokalnego transportu zbiorowego – podkreśla wiceprezydent.
I dodaje, że sprawniejsza kontrola uprawnień dzięki systemowi Ministerstwa Cyfryzacji jest kwestią czasu. ©℗
(aj)