sobota, 21 lipca 2018.
Strona główna > Wiadomości > Jagiellońskiej przebudowa od czerwca

Jagiellońskiej przebudowa od czerwca

Jagiellońskiej przebudowa od czerwca
Data publikacji: 2017-05-17 06:50
Ostatnia aktualizacja: 2018-07-12 12:22
Wywietleń: 3146 256899

W miniony piątek podpisana została umowa z firmą EUROVIA POLSKA SA na przebudowę odcinka ul. Jagiellońskiej w Szczecinie od pl. Ludwika Zamenhofa do skrzyżowania z al. Wojska Polskiego. Umowy opiewa na  5 998 815,94 zł brutto. Prace - według Zarządu Dróg i Transportu Miejskiego, zleceniodawcy tej inwestycji - powinny zakończyć się w ciągu 4 miesięcy od dnia przekazania placu budowy. A to ma nastąpić z końcem maja.

Ten odcinek ul. Jagiellońskiej i sam pl. Ludwika Zamehofa ujrzymy w nowych odsłonach - o ile nie będzie poślizgu robót - w październiku tego roku. 

Inwestycja zakłada m.in. wykonanie nowej konstrukcji jezdni z kostki kamiennej granitowej, szarej 15×30 cm, układanej na styk oraz chodników z dużych płyt granitowych, szarych 30×50 cm, także układanych na styk. Obowiązywać tam ma strefa ruchu „30”, a pieszy będą mogli przekraczać jezdnię w dowolnym miejscu. Przebudowana zostanie także jezdnia w rejonie skrzyżowań oraz w rejonie „sugerowanych” przejść dla pieszych.

Miejsca do parkowania zaprojektowane zostały po jednej stronie jezdni, jako zatoki postojowe do parkowania prostopadłego, a z drugiej strony do parkowania równoległego. W miejscach narażonych na nieprzepisowe w przyszłości parkowanie pojazdów wykonane zostaną słupki zabezpieczające

Przez p. Ludwik Zamenhofa jezdnia zostanie poprowadzona łukowo, okalając deptak, który stanie się przedłużeniem  w ul. księcia Bogusława X. W obrębie nowej części przewidziano miejsca do rekreacji i wypoczynku, w tym, ławki i donice z zielenią i nową fontannę. Ta ostatnia ma być wykonana w postaci podziemnej betonowej niecki, przykrytej płytami kamiennymi.

- Efekt wizualny pierwszego obrazu wodnego tworzyć będą centralnie umieszczona dysza wieloobrazowa z bijącą wodą na wysokość do 3,0 m i o średnicy do 4,0 m. Oświetlenie obrazu wodnego realizowane będzie za pomocą 4 reflektorów ze światłem ledowym. Efekt wizualny drugiego obrazu wodnego tworzony będzie poprzez 24 dysze strumieniowe, bijące wodą na wysokość do 1,5 m, umieszczone na planie koła. Tę cześć będą oświetlać 24 reflektory LED - tłumaczy Marta Kwiecień-Zwierzyńska z ZDiTM.

Na wysokości połączenia ulic Monte Cassino i Ludomiła Rayskiego przewidziany został przystanek autobusowy z krawężnikiem wyniesionym o wysokości 16 cm, zapewniającym pasażerom swobodne wsiadanie i wysiadanie.

O wprowadzanych zmianach w organizacji ruchu w związku z mającymi rozpocząć się niebawem robotami, ZDiTM ma informować na bieżąco. 

(MIR)

Fot. Mirosław WINCONEK

 

Jagiellońskiej przebudowa od czerwca Jagiellońskiej przebudowa od czerwca Jagiellońskiej przebudowa od czerwca Jagiellońskiej przebudowa od czerwca

Komentarze

Marian
Ale mamy poczucie humoru ze auta beda wpuszczane tylko spelniajace jakas tam klase czystosci spalin HAHAHAHAHA 70% poruszajacych sie w miescie aut jest starszych niz 10 lat! Auta z nowym dieslem maja powycinane DPFy. Ludzie nie jezdza tymi autami bo lubia ich poprostu nie stac na nowe najlepiej hybrydowe!!!! Jesli wladza wprowadzi ogranoczenie ruchu starych aut to nikt na nich nie zaglosuje!!!!!! A centrum zwsze mialo ulice dla aut a do rekreacji byly parki! Wiecej korkow wiecej spalin wiecej chorych ludzi!!!!!!! Chcesz iec cisze i spokuj wyprowadz sie na wies!!!! Chcesz mieszkac w centrum to pogodz sie z autami, tramwajami i calym urokiem z tym zwiazanym!
2017-05-18 14:35:07
Antoni
Renoikubicafan: To ty nie pojmujesz. Takie spalinowe śmierdziele jak ty będą wpuszczani na tę ulicę w małym procencie w porównaniu z obecną sytuacją. W sumie opłaci się, bo spalin będzie mniej, nawet jak znacznie mniejsza przecież liczba klekotów trochę dłużej poczeka. Będzie poza tym przede wszystkim bezpieczniej dla pieszych, którzy na tej ulicy muszą się wykazać nie lada czujnością, aby wrócić żywym do domu. A ciebie za głoszenie kolejnych bredni mianujemy woźnym w Komitecie Obrony Zaszczanych Bram.
2017-05-18 14:03:18
renoikubicafan
Codziennie rozjeżdżam klekotem (w sensie dieslem) śródmieście bo nie ma obwodnicy. Jeżeli będą utrudnienia to będę emitował więcej spalin. Kto tego nie pojmuje jego sprawa.
2017-05-18 13:13:49
wiór
Szczecinianko - ja też płacę podatki i to jest też moja kasa i chcę czystego, zadbanego miasta, a nie ścieku komunikacyjnego. Nie chcę wyprowadzać się z niego, jak niektórzy na totalne zad...pia, by następnie tracić po dwie godziny dziennie w samochodzie, by coś załatwić. Chcę zmiany otoczenia tu, gdzie mieszkam. I dlatego popieram zmiany, jak ta, na Jagiellońskiej, chociaż i tak za dużo miejsc do parkowania pozostawili..
2017-05-18 10:44:24
Daniel
Świetny pomysł. Centra powinny mieć bijące serce i ograniczony ruch rzeki samochodów. Super!
2017-05-17 21:30:44
Antoni
Widzę, że tak jak przy planach przebudowy Al. Wojska Polskiego zebrał się i tutaj Komitet Obrony Zaszczanych Bram. Stare zgredy z niezwykłą zaciekłością nie dadzą w mieście nic upiększyć. Znów te same brednie o zakorkowaniu miasta, o terrorze rowerzystów i wegetarian. Szansę Szczecina - aby znów mógł się stać Paryżem Europy - chcą zredukowąć do jakiegoś Przemyśla na zachodniej granicy. Na szczęście przyszłość należy do młodych i Szczecin rozkwitnie jak kwiat lotosu na bagnie szczecińskiej kołtunerii.
2017-05-17 13:59:57
HogoFogo
Janusz wyciąga z szafy smoking, ale gacie zmienia raz na rok. Szczecin w pełnej krasie.
2017-05-17 11:30:33
Szczecinianka
to są chore pomysły!!!!. Kto będzie korzystał z rekreacji pośród smrodu spalin? Czy obecne władze miasta muszą nam spieprzyć dotychczas wspaniale przez Niemców zaprojektowany Szczecin? Będzie całkowicie zakorkowane Śródmieście, gdy dojdzie przebudowana Wojska Polskiego. Jak Władze chcą się wykazywać dziwnymi pomysłami, które tylko utrudnią życie mieszkańcom, niech projektują u siebie w ogródku, za swoje pieniądze a nie za nasze.
2017-05-17 10:44:30
wspólczucia
najpierw zlikwidowali Bogusława bo deptak dla pijaków musi być teraz uśmiercają Jagielońską , kiedyś było miasto zieleni a dziś durnych kamieni i szarości. Wszystkie uliczki w okolicy pozbawione małych sklepików i zakładów rzemieślniczych, knajpy apteki i banki.Może czas zmienić architekta miasta skoro daltonista i wszystko na szaro widzi.
2017-05-17 09:09:28
cdn
to jest chore co wyrabia ustępujący Prezydent
2017-05-17 07:12:53

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
16
na godz. 00:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Flis przypłynął do Szczecina
Zjazd Młodych Gwiazd 2018 i „Siedem życzeń”
Różankowe urodziny Szczecina
Poprzedni Następny

Nekrologi

kondolencje

Józef Miszczuk
W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do sklepu
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie
Cyfrowy