Poniedziałek, 24 czerwca 2024 r. 
REKLAMA

Iwan Bunin, Bruno Schulz i ich kobiety [GALERIA]

Data publikacji: 25 czerwca 2016 r. 14:57
Ostatnia aktualizacja: 09 lipca 2019 r. 11:07
Iwan Bunin, Bruno Schulz i ich kobiety
 

Podczas pleneru literackiego szczecinianie spotkali się z Finalistkami Nagrody: Renatą Lis, autorką książki "W lodach Prowansji. Bunin na wygnaniu", oraz Agatą Tuszyńską, autorką "Narzeczonej Schulza" o Józefinie Szelińskiej, jedynej kobiecie, którą pisarz z Drohobycza nazywał swoją narzeczoną. 

- Interesowało mnie także życie po życiu Schulza, to, co działo się z jego dziełem, z pamięcią o nim - opowiadała Agata Tuszyńska. - Wszystko zaczęło się od listów Józefiny Szelińskiej do Jerzego Ficowskiego. Ficowski zaoferował Szelińskiej ponowną lekturę jej losu. Wiedział o rzeczach, o których ona nie wiedziała, o tym, że Schulz pisał listy o niej innym kobietom. 

Renata Lis mówiła, że do lat 90. Bunin w Rosji był w stanie "półistnienia". Wydawano jego książki, ale bardzo trudno było mówić o jego nieprzejednanym antykomunizmie oraz o jego nienormatywnym życiu osobistym (był związany z dwoma kobietami, z którymi żył pod jednym dachem). Problemem dla Rosjan była też upokarzająca nędza, w jakiej żył Bunin. 

(as)

Fot. R.STACHNIK

WIĘCEJ ZDJĘĆ W GALERII

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

:)
2016-06-25 17:15:53
tam byl tez obywatel panstwa ekwador slynny pisior pan "cejowski" hah

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA