Zachodniopomorski Wydział Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Szczecinie 29 grudnia 2017 r. skierował do sądu akt oskarżenia przeciwko Mariuszowi A., byłemu funkcjonariuszowi Okręgowego Inspektoratu Rybołówstwa Morskiego w Szczecinie, a także czterem innym osobom. To finał jednego z wątków śledztwa, w którym zarzuty usłyszało łącznie 31 osób.
– Policjanci z wydziału do walki z korupcją Komendy Wojewódzkiej Policji w Szczecinie zakończyli czynności w sprawie dotyczącej korupcyjnej działalności inspektora rybołówstwa morskiego – informuje podkom. Mirosława Rudzińska z KWP. – To jeden z wątków sprawy, w której podejrzani są byli funkcjonariusze OIRM w Szczecinie.
Śledztwo, nadzorowane przez Zachodniopomorski Wydział Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Szczecinie, wszczęto w październiku 2015 r. na podstawie materiałów uzyskanych w wyniku pracy operacyjnej policjantów z KWP. Rok później policja zatrzymała trzy osoby, a kolejne trzy na przełomie lutego i marca 2017 r.
– Przeciwko jednemu z podejrzanych inspektorów, który wykonywał swoje obowiązki w porcie, został skierowany do sądu akt oskarżenia – podkreśla podkom. Rudzińska. – Były już inspektor, 47-letni mężczyzna, usłyszał 38 zarzutów. Chodzi m.in. o przyjmowanie łapówek w postaci ryb różnych gatunków od armatorów i szyprów kutrów rybackich w zamian za niedopełnienie obowiązków polegających na rzetelnej weryfikacji limitów poławianych ryb.
Proceder ten miał trwać od grudnia 2014 do maja 2015 roku.
Oprócz byłego inspektora, aktem oskarżenia objęto jeszcze cztery osoby. Zarzucono im wręczanie korzyści majątkowych Mariuszowi A. albo złożenie obietnicy udzielenia takich korzyści.
– Policjanci nadal wykonują czynności w głównej sprawie – dodaje podkom. Rudzińska. – Oprócz wspomnianych oskarżonych już pięciu mężczyzn, zarzuty usłyszało 26 osób, którym zarzucono ponad 165 czynów przestępczych.
(ek)
Fot. Elżbieta Kubowska