Piątek 03 lutego 2023r. 
REKLAMA

Indyki zagazowane, hodowcy zaniepokojeni

Data publikacji: 2020-01-13 11:02
Ostatnia aktualizacja: 2020-01-13 23:40
Indyki zagazowane, hodowcy zaniepokojeni
Ryszard Bieliński, rolnik z Rościna posiadający w pobliżu fermy hodowlę kur niosek. Fot. Tadeusz Szymański  

Zaniepokojeni obecnością wirusa ptasiej grypy H5N8 są hodowcy z Zachodniopomorskiego. O swoje zwierzęta martwią się nie tylko właściciele ferm, ale także osoby, które prowadzą tzw. przydomowe hodowle.

Obecność H5N8 na fermie indyków w Rościnie (powiat myśliborski) spowodowała konieczność zagazowania wszystkich ptaków. Na fermie znajdowało się 22 tys. 620 indyków.

– Na tej fermie wystąpił wirus, który także zagraża mojej hodowli kur. Jestem zaniepokojony. Kury zgodnie z zaleceniem trzymam w zamkniętym pomieszczeniu. Mam nadzieję, że nic im się nie stanie. Po części utrzymuję się ze sprzedaży jaj – powiedział „Kurierowi” Ryszard Bieliński, rolnik z Rościna posiadający w pobliżu fermy hodowlę kur niosek. – Nie wiem, co będzie dalej. W naszej wsi w podobnej sytuacji jest chyba dziesięciu mieszkańców, którzy również hodują kury, indyki, pawie… To co się stało, to przede wszystkim wielka strata dla właściciela tej fermy. Dla wszystkich hodowców jest to bardzo smutny czas. Mam nadzieję, że wszystkie zaangażowane tu służby opanują to duże zagrożenie.


Ferma w Rościnie
Fot. Tadeusz Szymański

Ferma w Rościnie została zabezpieczona bioasekuracyjnie – rozmieszczono oznaczone punkty dezynfekcyjne. Służby weterynaryjne ustanowiły obszar zapowietrzony o promieniu 3 km wokół ogniska choroby. W promieniu 10 km ustanowiona została strefa zagrożona. Służby rozmieściły także w terenie informację o wytyczonych strefach. Hodowcy prowadzący działalność na terenie zagrożonym zostali poinformowani o możliwości wystąpienia ryzyka wirusa oraz konieczności stosowania zasad bioasekuracji. W miejscowościach znajdujących się na terenie zapowietrzonym prowadzony jest spis drobiu, w tym ptactwa przydomowego.

O g. 10 zaczęło się posiedzenie wojewódzkiego zespołu zarządzania kryzysowego, w którym uczestniczą m.in. ze służby weterynaryjne, policja, sanepid, straż pożarna oraz starostwo powiatowe w Myśliborzu.

(szym)

Fot. Tadeusz Szymański

Na zdjęciu głównym: Ryszard Bieliński, rolnik z Rościna posiadający w pobliżu fermy hodowlę kur niosek.

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Aylin
2020-01-13 23:29:55
Ludzie co wy za głupoty piszecie? Wyścig szczurów w komentarzach. Ogarnijcie się bo mi Was żal. Teraz będzie kto i za co winny. Stało się i tyle. Tak straszne jest to, że ptactwo musiało zostać zagazowane, ale nie było innego wyjścia. Cieszcie się, że nie było innej tragedii. Że wirus nie przeszedł na żadnego z Was, czy Wasze dzieci!!! Kto jest odpowiedzialny za to co się stało, nie wiadomo. Pewnie my wszyscy. Bo gdybyśmy nie niszczyli matki ziemi chemia którą produkujemy to a) nie doszło by do ocieplenia klimatu, była by pożarna zima, która zabiła by bakterie, albo b) nie było by wogole tego typu wirusów, ktore biorą się z chemii, która produkuje człowiek i dodaje do jedzenia, dla siebie i dla zwierząt. O tym kto zasilił, jaka jest tego przyczyna możemy długo dyskutować co i tak niczego teraz już nie zmieni. Dlatego pozostawicie zbędne komentarze dla siebie. Od „chłopka” się od.....olcie!!! P.S. Jeżeli chodzi o to że ferma jest we wsi, jakoś do tej pory przez tyle lat nikt się na to nie skarżył. Dlaczego nikt w Was nie miał nic do powiedzenia jak tam były norki? Wielki smród i pełno much. Wiadomo szanowni Państwo idąc do czystego sklepu po mięsko myślicie, że skąd się bierze? Przestańcie być miesożercami to takie fermy przestaną istnieć. Pozdrawiam A.B.
beee
2020-01-13 22:07:38
Sądząc po poziomie niektórych wpisów, zagazowane indyki były wartościowszymi przedstawicielami naszej planety niż niektórzy "ludzie" zamieszczający tu swoje "przemyślenia"
@ ekologista
2020-01-13 18:53:41
Zanim coś wydalisz ze swego jelita pomyśl, czy jesteś we właściwym miejscu?? Twojej wypaczonej propagandy nikt tutaj nie oczekuje !! Zanim coś "wydalisz" z siebie miej świadomość ,że inni wierz mi mądrzejsi od ciebie to czytają.., a Ty pogrążasz się i potwierdzasz swoją niewiedzę.
Do tępaka Do: do @Znawca tematu
2020-01-13 18:47:08
A o czym napisał : ,że właśnie żal tych małych hodowców , którzy dbają i hodują na paszy i wybiegu , jak dawniej - to ty masz problemy z czytaniem tekstu!! P.S. Tępić to tych wielkoprzemysłowych cwaniaków produkujących ścierwo antybiotykowo karmione zwane drobiem!!
Do: do @Znawca tematu
2020-01-13 18:12:18
Obrażasz konkretnego człowieka, który ma trochę kur niosek w pobliżu wielkiej fermy. Może najpierw przeczytaj test, a potem komentuj.
ekologista
2020-01-13 18:09:40
Dlaczego ekolodzy nie protestują?! Dlaczego nie poinformowano Grety?! Przecież indyki jak zaatakowana przez kornika puszcza poradziłyby sobie same! Gdzie tak promowana przez Kurier Basta? Dlaczego nie przeszkodzili gazownikom, tak jak chcą przeszkadzać myśliwym?! Dlaczego nie domagają się swobodnych przechadzek w okolicach Rościna, jak domagają się swobodnych spacerów w trakcie polowania?! Dlaczego milczy Arleta N., która nawet za ściętą gałązką drzewa potrafi się ująć, a ponad 20 tys indyków jej nie porusza?! Dlaczego do uśmiercenia zwierząt użyto gazu cieplarnianego CO2? To śmierć nie tylko dla indyków, ale i dla całej naszej planety.
do @Znawca tematu
2020-01-13 16:43:54
Oczywiście przyznaję rację , ale przedmiotem rozmowy jest wielkoprzemysłowy chów drobiu !! Czy to takie trudne do zrozumienia?? Chodzi o to ,żeby hodowla drobiu była przyjazna zdrowiu ludzi i zwierząt , a na fermach nie jest !!!
teść pasierba do @ HOLOKAUST
2020-01-13 15:49:09
- nie bój żaby, indyki nie zgłoszą się po mienie "bezspadkowe".
@Znawca tematu
2020-01-13 15:26:41
Skąd wiesz, co produkuje ten człowiek? Ludzie mają przy trochę kur, sprzedają jajka. Jeśli już zwierzęta mają być hodowane, to tak właśnie powinna wyglądać hodowla.
HOLOKAUST
2020-01-13 13:38:12
Zamordowano bestialsko 22.600 indyków. Zrobiono z nimi dokładnie to co hitlerowcy zrobili z więźniami KL Auschwitz.
Znawca tematu
2020-01-13 12:52:32
To co "produkuje" ten człowiek i inni fermiarze nie powinno trafiać do konsumpcji przez ludzi . Cały proces produkcji to jedna męka tych zwierzaków,karmionych i pojonych antybiotykami, oraz paszą ze zbóż opryskanych przed żniwami Roundapem ( aby schło), z dodatkami soji genetycznie modyfikowanej, a produkt finalny szkodzi zdrowiu ludzkiemu!! Odnośnie obaw tego chłopka, to nikt inny jak lobby drobiarskie PIS załatwiło w parlamencie 100% odszkodowania za sprzęt i zwierzęta NA KOSZT INNYCH PODATNIKÓW !!! To jest rozbój drogi chłopku!!!

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA