Piątek, 18 kwietnia 2025 r. 
REKLAMA

Hołd dla ofiar Zbrodni Katyńskiej [GALERIA]

Data publikacji: 11 kwietnia 2025 r. 13:42
Ostatnia aktualizacja: 11 kwietnia 2025 r. 19:00
Hołd dla ofiar Zbrodni Katyńskiej
Fot. Dariusz Gorajski  

W piątek, 11 kwietnia, przy Pomniku „Krzyż Katyński” na Cmentarzu Centralnym w Szczecinie odbyły się uroczyste obchody Dnia Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej. W 85. rocznicę jednej z najtragiczniejszych kart w historii Polski, zgromadzili się przedstawiciele władz państwowych i samorządowych, służb mundurowych, duchowieństwa, młodzieży oraz mieszkańców Szczecina, by oddać cześć tysiącom polskich obywateli zamordowanych przez sowieckie NKWD wiosną 1940 roku.

W atmosferze skupienia i refleksji wspominano elity II Rzeczypospolitej – oficerów Wojska Polskiego, funkcjonariuszy Policji Państwowej, naukowców, lekarzy, nauczycieli, duchownych, urzędników i przedstawicieli wielu innych zawodów, którzy zostali zgładzeni strzałem w tył głowy tylko dlatego, że byli Polakami. – Tej nocy zgładzono wolność w katyńskim lesie... Tylko pamięć została. Pamięć nie dała się zgładzić – cytowano poruszający wiersz Mariana Hemara, podkreślając, że prawda o Zbrodni Katyńskiej przetrwała mimo dekad komunistycznego kłamstwa i represji.

Podczas uroczystości Lech Parell, szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych, uhonorował osoby zasłużone dla pielęgnowania pamięci historycznej i krzewienia postaw patriotycznych. Medalem „Pro Bono Poloniae” odznaczeni zostali Rafał Raniowski oraz Marzena Szulc, natomiast Medal „Pro Patria” otrzymali: Bogdan Dziewulski, Rafał Gulajewski, Rafał Mądry, Małgorzata Stecewicz i Zbigniew Wolski. – To wyraz wdzięczności za wieloletnie zaangażowanie i pracę na rzecz prawdy historycznej i pamięci o tych, których komunistyczny reżim próbował wymazać z dziejów narodu – zaznaczył minister Parell.

Dyrektor szczecińskiego oddziału IPN Krzysztof Męciński przypomniał, że od ćwierćwiecza Instytut Pamięci Narodowej prowadzi działania na rzecz dokumentowania, badania i popularyzacji wiedzy o Zbrodni Katyńskiej, a w tym roku przypada również 20-lecie działalności szczecińskiego oddziału. – Dziękuję wszystkim, którzy przez lata współtworzyli pamięć o Katyniu – to dzięki wam prawda nie została zapomniana – powiedział, składając również szczególne podziękowania rodzinom katyńskim za ich niezłomną postawę i świadectwo.

Podkreślił, że po II wojnie światowej Szczecin stał się domem dla blisko 400 rodzin katyńskich, które przechowały pamięć o tej zbrodni i po 1989 roku z ogromnym zaangażowaniem podjęły się trudnej, ale niezwykle potrzebnej pracy upamiętniania swoich bliskich. – To dzięki nim dziś możemy gromadzić się przy tym pomniku i mówić głośno o prawdzie – dodał.

Uroczystości towarzyszyła wojskowa asysta honorowa przygotowana przez żołnierzy 12. Szczecińskiej Dywizji Zmechanizowanej, a oprawę muzyczną zapewniła Orkiestra Wojskowa ze Świnoujścia. W wydarzeniu licznie uczestniczyła młodzież szkolna, w tym klasy mundurowe oraz uczniowie Szkoły Podstawowej im. Juliana Grunera w Świerznie.

Na zakończenie przypomniano postać księdza Stefana Niedzielaka, uznawanego za ostatnią ofiarę Zbrodni Katyńskiej – zamordowanego w 1989 roku za swoje niezłomne świadectwo prawdy o Katyniu. Jego śmierć stała się symbolem oporu wobec kłamstwa, które przez dekady tłumiło głos o tej tragedii. Jak zaznaczono w przemówieniach, gdyby nie tamta zbrodnia, Polska mogłaby wyglądać dziś zupełnie inaczej – pozbawiona tysięcy wybitnych obywateli, została na zawsze okaleczona.

Uchwałą Sejmu RP z 2007 roku, dzień 13 kwietnia został ustanowiony Dniem Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej – by pamięć o nich trwała wiecznie, a prawda nie została już nigdy więcej zakłamana.

(dg)

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

szczecinianin
2025-04-12 04:12:49
Nie wszyscy wiedzą, iż trzeci bliźniaczy lew - pomnik „Symbol Lwowa” (związków ze Lwowem) znajduje się w Lublinie na północno-zachodnim stoku wzgórza zamkowego. Po likwidacji na, ponownie odsłoniętych, lwach we Lwowie, na Łyczakowskim Cmentarzu i znamiennych napisów Zawsze wierny - Tobie Polsko oraz godła Polski na jednej z tarcz. Figurę według wzoru z Cmentarza Orląt we Lwowie wykonał Witold Marcewicz. Lublinianie oddają hołd dla samotnego lwa, patrzącego na Wschód. Sempre Fidelis......
szczecinianin
2025-04-12 03:56:30
Ta joj , ta się masz Józku, ta dawaj pyska. Skad jesteś? Gródek, Kliparów, Zamarstynów? Zamarstynów zawsze bawi sie. I pan Bazyli, co przeprasza na chwili.... Semple Fidelis. To jest Lwów. Żadne miasto nie ma takiego motto.
szczecinianin
2025-04-12 02:38:11
Lwów wały Hetmańskie... z szacunkiem , uchylam kapelusza. Skad Pan jest? To stara Polska nazwa deptaku przed teatrem. Obecnie prospekt Szewczenki, tak nam kacapy to zprofanowały. Moja babcia pracowała w teatrze, we Lwowie. Była krawcową
szczecinianin
2025-04-12 01:42:55
Napisze coś, gdzie mi, dorosłemu już, łzy popłynęły. Poczatek XXI wieku. Przyjechał do mnie znajomy i zabrał mnie do lasu. Wycięliśmy brzozę i on zbił krzyż. Potem na cmentarz i wbił go we wczorajszy, świeży jeszcze grób. Zdemaskował się , ale mi zaufał. Oni byli w AK i swojemu koledze ten krzyż był winien postawić. Tak, że mówcie co chcecie, nawet plujcie na mnie. Jest Bóg, Honor i Ojczyzna
Lwów wały Hetmańskie
2025-04-11 19:27:28
Najlepsi,najzdolniejsi ludzie prawdziwi patrioci,wspaniali ,szlachetni Polacy .Nie jakieś pizdy podrabiane.Wielka strata ,którą odczuwamy do dziś.

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA