sobota, 25 maja 2019.
Strona główna > Wiadomości > Hasz, czyli w pogoni za szczęściem

Hasz, czyli w pogoni za szczęściem

Hasz, czyli w pogoni za szczęściem
Data publikacji: 2018-07-21 15:34
Ostatnia aktualizacja: 2019-04-13 00:50
Wywietleń: 1347 338962

Pierwszy raz trafił do schroniska jako siedmiomiesięczny szczeniak: puchata kulka lgnąca do ludzi. Nic dziwnego, że zaledwie po trzech dniach dla Hasza znalazła się nowa rodzina. Niestety, ani w tej, ani w następnej długo nie zagrzał miejsca. Teraz znów jest w schronisku, pokutując za błędy wychowawcze popełniane przez ludzi.

Hasz to wciąż psie dziecko - ma niewiele ponad 2 lata. Wierzyć się nie chce, że jest również specyficznym schroniskowym weteranem, który w tej placówce znalazł się już po raz czwarty. Jak to się mogło stać?

- Pierwszy raz trafił do schroniska dowieziony przez pogotowie interwencyjne. Został wydany nowej rodzinie, mimo że zbyt krótko - zaledwie trzy dni - był w naszej placówce, aby można było poznać jego charakter. Dopiero po czasie się okazało, że Hasz zazdrośnie broni swych zasobów: od miski, przez zabawki, po ludzi - opowiadają jego schroniskowi opiekunowie. - Zawłaszczył opiekunów i całkowicie ich sobie podporządkował. Silną osobowością ich zdominował. Na próby perswazji reagował agresją. Sprawił, że domownicy zaczęli się go bać. Dlatego…

Hasz wrócił do schroniska z pierwszej nieudanej adopcji. Pracę nad nim podjęła jedna z wolontariuszek. Równolegle, aktywnie poszukując dla niego nowego domu. Ale gdy takowy znalazła, to po miesiącach Hasz do niej i przytuliska powracał: raz po raz.

- Dziewczyna napracowała się nad Haszem, ale gdy znów do nas powrócił, to w zespole podjęliśmy niełatwą decyzję o zmianie przewodnika: podyktowaną dobrem psa - mówi Ewa Mrugowska, kierownik schroniska. - Teraz z Haszem pracuje doświadczony treser. Jego opiekunem również jest mężczyzna. Dotychczasowe nieudane adopcje to konsekwencje tego, że ten inteligentny pies dominuje nad kobietami, niejako je sobie zawłaszcza. Stąd jest wskazane, aby trafił pod opiekę osoby o silnej osobowości, który sprawdzi się w roli silnego przewodnika stada. Tylko przy takim Hasz przestanie bronić zasobów. To wyjątkowy wspaniały pies. Naprawdę wart grzechu. Ale nie dla każdego. Potrzebuje zdecydowanego, o silnym charakterze przewodnika, ale absolutnie bez znamion przemocy. Bowiem to bardzo wrażliwy pies: na każdy przejaw przemocy zareaguje agresją.

Hasz został objęty specjalnym programem wychowawczym. Z dobrym efektem.

- W schroniskowej rzeczywistości doszliśmy do etapu, kiedy ten energiczny pies lgnie do ludzi. Mnóstwo w nim młodzieńczego szaleństwa i radości. Lubi treningi i chętnie się uczy, zna mnóstwo komend - przyznaje kier. Ewa Mrugowska. - Według behawiorysty Hush nadaje się do adopcji od razu. Jest wskazana jak najszybciej. Temu psu warto dać szansę!

Hasz to teraz schroniskowy nr 475/18. Rezydent boksu nr 54. Czeka na swą - oby ostatnią - szansę na nowy dom. Kto chciałby tego oryginała (475/18) - lub jakąkolwiek inną psinę czy kocinę - przygarnąć, przyjąć do rodziny, jest proszony o kontakt ze Schroniskiem dla Bezdomnych Zwierząt w Szczecinie: al. Wojska Polskiego 247, tel. +48 91 487 02 81, e-mail: schronisko@schronisko.szczecin.pl. Placówka jest czynna codziennie, również w soboty i niedziele (oprócz świąt) w godzinach 9-16. Adopcje odbywają się od g. 8.30 do 15.30.

* * *

Na naszych łamach prowadzimy cykl pt. „Weź mnie KURIEREM do domu". Jest poświęcony schroniskowym zwierzakom. Znajdziecie w nim Państwo oferty adopcyjne tych, co za kratami przytuliska siedzą nie za własne winy. Z utęsknieniem czekając na swojego człowieka: niestety, czasem bezskutecznie, nawet latami.

(an)

Fot. Schronisko

Hasz, czyli w pogoni za szczęściem

Komentarze

Krolowa
Ja również znam historię Hasha i tak zwaną" dziewczynę", która się zajmowała i oddała serce dla niego. Nie będę się rozpisywać nad stekiem tych bzdur. Wstydziła by się Pani kierownik, jako kobieta pewnie i matka i osoba kochająca zwierzęta takie banialuki podawać do prasy. Na schronisko należało by nasłać jakąś kontrolę. Źle tam traktuje się zwierzęta i ludzi, którzy chcą im pomóc.
2018-07-28 08:34:39
czytelnik
#24Kurier kto się kryje pod inicjałami (an)? Takich bzdur dawno nie czytałem! Znam tą historię niestety też z z drugiej strony i nie wygląda to tak kolorowo jak kierownik schroniska by chciała... szkoda tylko że "dziennika" (an) nie stara się sprawdzić swoich źródeł tylko wszystko bezmyślnie przelewa na papier
2018-07-28 00:25:33
M.Dem.
Mnie się wydaje, że czasem to i tresury mocnej nie trzeba. Gdy człowiek wobec zwierzęcia jest jak człowiek normalny, gdy pamięta że pies też by chciał zjeść gdy człowiek zajada, gdy człowiek nie dowodzi samemu sobie jak wiele znaczy we własnych oczach gdy rozkazuje i pokrzykuje, to zwierzę błyskawicznie się przystosowuje. Bo ono obserwuje, wnioskuje/przewiduje w jakich okolicznościach jaka reguła normalnych zachowań w jego domu obowiązuje. Stara się pomóc człowiekowi w sytuacjach dla człowieka trudnych. Gdy człowiek jest człowiekiem. Zwierzę jest "jak głupie" wśród głupich ludzi. Tak wielu ludzi normalnych postępuje. W jednym z popularnych czytadel czytałam wypowiedź znanego nawet człowieka w kwestii jego pasji dobroci dla kundelkow. Dlaczego kundelki? Otóż znalazł się kiedyś w sytuacji śmierci z mrozu. Bez sił, bez szans na ratunek. I odnalazły go kundelki. Uratowaly go także przez to, że ocieplaly go własnymi ciałami nie dopuszczając do śmierci. Od tego czasu nie da złego słowa powiedzieć o kundelkach.
2018-07-21 16:40:14

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
10
na godz. 00:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Młodzieżowy Strajk Klimatyczny
Wielkie gotowanie nad Odrą
Teatralny przemarsz
Poprzedni Następny

Sonda

Czy będziesz głosować w wyborach do europarlamentu?

 

W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie