sobota, 21 lipca 2018.
Strona główna > Wiadomości > Handlem w komunikację miejską

Handlem w komunikację miejską

Handlem w komunikację miejską
Data publikacji: 2018-02-25 18:26
Ostatnia aktualizacja: 2018-07-12 12:35
Wywietleń: 8120 314633

Ustawa o zakazie handlu w niedziele odbija się rykoszetem. O tym, że zatrudnieni przez placówki handlowe wcale nie muszą mieć mniej pracy, bo wydłużają się godziny otwarcia placówek handlowych, informują wszystkie media. Sam zakaz nie jest też tak restrykcyjny, można go obejść na co najmniej kilka sposobów. Ale ustawa o zakazie handlu ma wpływ także na… miejską komunikację.

Od początku lutego poznańskie MPK informuje o zmianach, jakie wprowadzi w rozkładach i trasach trzech linii autobusowych „w związku z podpisaniem przez prezydenta ustawy o niedzielach i dniach świątecznych bez handlu, od 1 marca w większym zakresie niż dotychczas funkcjonować będzie dzień ruchowy o nazwie święto niehandlowe”.

A jak to wygląda w Szczecinie? Typowych linii, które za darmo dowoziły klientów do hipermarketów, nie ma w mieście od ok. 2 lat. Mimo że nie podlegały one ZDiTM, autobusy zatrzymywały się na miejskich przystankach, a korzystali z nich nie tylko klienci sklepów. Obecnie tylko linia nr 62 jest linią „sklepową” – kursuje z pl. Zwycięstwa przez ul. Krzywoustego, al. Piastów, ul. Mieszka I, umożliwia dojazd do cmentarza przy ul. Bronowickiej i kończy bieg na parkingu Auchan Kołbaskowo.

– Linia nr 62 ma na tabliczce przystankowej umieszczone informacje o rozkładach w dni świąteczne i wolne od handlu – przypomina Hanna Pieczyńska, rzecznik miasta ds. dróg i transportu miejskiego.

Oznacza to, że coraz częściej z powodu zamknięcia sklepów dojazdu będą pozbawieni m.in. studenci dojeżdżający na zajęcia przy ul. Cukrowej i osoby odwiedzające bliskich na Cmentarzu Zachodnim. Zwłaszcza dla tych ostatnich dojazd linią nr 62 stanowi jedyną możliwość, jeśli nie posiadają samochodu, a niedziela to dzień, kiedy wiele osób odwiedza cmentarze.

Hanna Pieczyńska przyznaje, że trwają prace nad zmianami, ale na razie nie wiadomo, kiedy zostaną wprowadzone ani na czym będą polegać. Być może w niedziele bez handlu linia będzie pojawiać się na przystankach, tak jak oczekują tego pasażerowie, na trasie pl. Zwycięstwa – Cmentarz Zachodni. ©℗

ToT

Fot. Mirosław Winconek

Komentarze

jak?
jak 62 ma rozkład wolny od handlu? coś im się pomyliło 62 ma rozkład niedzielny handlowy a nie wolny od handlu
2018-02-26 22:35:29
Ktoś
Linia widmo
2018-02-26 11:22:12
123
@szczecinianin : w sumie to zwiazek zawodowy tą głupotę wymyslil no ale ktos uchwalił ...jeszcze cenzury nie ma ,ale to kwestia czasu zapewne...
2018-02-26 10:24:09
1233
@... ,praca w miejscu ktore pracuje w niedziele lub w jakikolwiek inny dzien ,swieto lub w nocy , nie jest przymusowa ,to nie korea polnocna-jeszcze...
2018-02-26 10:22:14
szczecinianin
Prowokacja autora artykulu,jakby tu jeszcze przypieprzyc rzadzacym.
2018-02-26 10:05:30
J
Zapomnieliście wspomnieć o darmowym autobusie Manhattanowym :-P
2018-02-26 09:39:34
Klamra
Jak ja nienawidzę tego zarządu ZDITM. Wszystko przeciwko nim, wszyscy przeciw nim, normalnie nic się nie da zrobić! Wcale zarząd nie jest niegospodarny i zwyczajnie głupi! To nie ich wina! Mają miliony wymówek na poczekaniu! Może jeszcze trzeba było zlikwidować kilka linii przez zmiany klimatu, co?
2018-02-26 05:21:08
do @ 222, Git i PO-dobnych
Cyt:".... które za darmo dowoziły klientów do hiperma..." ... Ku..wa, za darmo? W "demokracji liberalnej"? .. Zobaczymy czy "pisarczyka" ToT zawiozą darmo na cmentarz.
2018-02-25 23:15:38
Obiektywny
Rzeczywiście "straszny" problem dotyczący jednej linii autobusowej. Burza w szklance wody.
2018-02-25 22:46:02
do ...
Jasne, panie kasjerki najwazniejsze - pracownicy restauracji, pubów, ki - tych to już mozna mieć w dupie, że pracują w niedzielę i wracają z 3 przesiadkami, często nawet później niż o 22. Ty żałosny hipokryto! Ja wracam cały tydzień z pracy po 22 - weekendy mam wolne. Praca nie wymaga żadnego doświadczenia, biorą starych, młodych, z maturą i bez. Nie trzeba tyrać, nie trzeba dzwigać! Niech panie kasjerki dupę ruszą i złożą papiery, jak im tak źle w niedzielę pracować -tę robotę nietrudno znaleźć, nawet na fb szukają pracowników, kto chce, znajdzie bez problemu. Ale nieee, lepiej się zatrudnić w wygodnym handlu i na robocze weekendy narzekać.
2018-02-25 21:37:13
Zygmunt
Ciemny lud wszystko kupi.
2018-02-25 20:55:21
...
Bzdurny artykuł.. linie miejskie są dotowane, malkontenci zawsze szukają dziury w całym.. A autor czynem społecznym może powozić trochę ludzi jak mu nie pasuje.. Najwięcej odzywają się osoby co weekendy spędzają w galeriach handlowych i w d.. mają kobiety wracające w niedziele o 22 do domu 3 przesiadkami co pół godziny (skoro już o komunikacji)
2018-02-25 20:41:53
Banda ch
Zganiajcie na Prezydenta, że likwidujecie linie. Dobra robota. Kiedy wraca Basen Górniczy?
2018-02-25 18:49:48
Git
Co by tu jeszcze spieprzyć, panowie pisowie.
2018-02-25 18:38:29
222
Samozaoranie ciemnego luda