wtorek, 21 stycznia 2020.
Strona główna > Wiadomości > Grypa nadchodzi

Grypa nadchodzi

Grypa nadchodzi
Data publikacji: 2015-10-14 18:56
Ostatnia aktualizacja: 2019-07-09 10:42
Wywietleń: 993 28429

Prawie trzy tysiące przypadków zachorowań na grypę i infekcje grypopodobne zgłosili we wrześniu wojewódzkiej inspekcji sanitarnej zachodniopomorscy lekarze. To nieco mniej, niż w analogicznym okresie roku poprzedniego. Specjaliści jednak uprzedzają, że to nie musi oznaczać, że grypy w tym roku będzie mniej.

- Od 1 do 30 września tego roku zgłoszonych zostało 2809 przypadków zachorowań na grypę i infekcje grypopodobne - informuje Małgorzata Kapłan, rzeczniczka prasowa Wojewódzkiej Stacji Sanitarno - Epidemiologicznej w Szczecinie. - We wrześniu 2014 r. zgłoszonych było 3426 takich przypadków.

- To dopiero początek sezonu - podkreśla dr Elżbieta Król-Pakulska, konsultant wojewódzki ds. epidemiologii. - U nas szczyt zachorowań zwykle przypada w lutym, na początku marca. Trudno więc na podstawie obecnej sytuacji mówić, jak będzie wyglądał cały sezon grypowy. Na pewno jest to jeszcze dobry czas na szczepienia, które są najskuteczniejszą profilaktyką.

W tym sezonie w Zachodniopomorskiem nikt nie był hospitalizowany z powodu grypy. Nie potwierdzono też w badaniach laboratoryjnych żadnego przypadku samej grypy (ale takim badaniom poddawane są tylko pojedyncze próbki wymazów, pobranych od osób, u których wystąpiły objawy grypy lub infekcji grypopodobnych).

Niektórzy właśnie teraz decydują się na szczepienia. To wydatek od niespełna 30 do 40 złotych (tyle kosztują szczepionki w aptekach, w niektórych przychodniach takie szczepionki są jeszcze tańsze). Szczepienie musi poprzedzić badanie lekarskie. ©℗

Agnieszka SPIRYDOWICZ

Komentarze

Ogaasz
Wydaje mi się, że lepiej jest zapobiegać niż potem leczyć i marnować czas i siły w kolejkach w przychodni. Dobrze, że ruszyła kampania na temat szczepień, dobrze jeśli Polacy będą mogli znaleźć wiedzę w internecie.http://zaszczepsiewiedza.pl/o-akcji/
2015-10-15 08:44:52

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
1
na godz. 03:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Hardcorowe Serce II

Nekrologi

Sonda

Czy cieszą Cię wiosenne temperatury w styczniu?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie